• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Pomaga Ukrainie. Nasze miasto, gdańszczanki i gdańszczanie nie ustają w niesieniu pomocy

Gdańsk Pomaga Ukrainie. Nasze miasto, gdańszczanki i gdańszczanie nie ustają w niesieniu pomocy

Tylko w miniony weekend (19-20 marca) schronienie w dwóch miejskich halach znalazło blisko 150 osób z Ukrainy dziennie. Od początku akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie, w hotelach, schroniskach i mieszkaniach prywatnych, zakwaterowano już ponad 1000 osób. W pierwszych dniach ponad 9 tysięcy obywateli Ukrainy zgłosiło się po nadanie numeru Pesel.
21.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z pomocą z Gdańska na Ukrainę wyjechało już w sumie 14 tirów, na których się znajdowało 448 palet darów i pomocy humanitarnej
Z pomocą z Gdańska na Ukrainę wyjechało już w sumie 14 tirów, na których się znajdowało 448 palet darów i pomocy humanitarnej
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Baza wiedzy: Gdańsk pomaga Ukrainie. Jak to robić mądrze? Українська мова. Pусский


Przy ul. Wita Stwosza 23 uruchomiono kolejne miejsce zapewniające schronienie dla blisko 200 osób w różnym wieku. W budynku po dawnej szkole, do dyspozycji uchodźców oddano pokoje mieszkalne oraz pełne zaplecze socjalne. W budynku urządzona została sala zabaw dla dzieci, sala do nauki z pracownią komputerową, pralnia i pomieszczenia do wypoczynku. Od 14 marca schronienie w tym punkcie znalazło już blisko 330 osób.

W poniedziałek 14 marca uruchomiony został punkt przy ul. Karmelickiej 1 w budynku dawnego kina Krewetka. W tym miejscu świadczona jest pierwsza, najpotrzebniejsza pomoc, w tym także medyczna i psychologiczna. Przekazywane są tam także informacje o innych punktach pomocowych i najważniejsze informacje o dostępnych możliwościach w mieście. Dotychczas pojawiło się w nim już 1150 osób.

Kolejne transporty humanitarne

Z pomocą z Gdańska na Ukrainę wyjechało już w sumie 14 tirów, na których się znajdowało 448 palet darów i pomocy humanitarnej. 18 marca z siedziby Gdańskich Usług Komunalnych wyruszył kolejny konwój 4 tirów, na których znalazło się 128 palet zawierający głównie środki medyczne, oraz najpotrzebniejsze artykuły codziennego użytku. Załadunek ten wsparł mieszkańców i żołnierzy we Lwowie i miejscowości Równe.

Od paczki darów do wysyłki tira. Jak działa centralny magazyn zbiórki Gdańsk Pomaga Ukrainie

 

Duże zainteresowanie numerami Pesel

W Gdańsku w pierwszych 4 dniach z obsługi w zakresie przyznawania numeru Pesel skorzystało prawie 9300 obywateli Ukrainy, z czego blisko 900 nadano już taki numer. 8400 osób otrzymało pomoc w przygotowaniu odpowiednich druków, zrobieniu wymaganych zdjęć oraz są umówieni na konkretne godziny na najbliższe 50 dni.

Do Ministerstwa Cyfryzacji zgłoszone już zostało zapotrzebowanie na zestawy informatyczne, które mają służyć nadawaniu numerów Pesel. Na ten moment wykorzystywany jest sprzęt, który na co dzień służy do obsługi wniosków o przyznanie dowodów osobistych. W związku z kolejkami do punktów wyrabiania paszportów zwiększyła się liczba wniosków o przyznanie dowodów dla dzieci.

Wspomniane zestawy informatyczne mają dotrzeć do Gdańska jeszcze w tym tygodniu, co pozwoli na sprawniejszą obsługę wydawania dowodów osobistych, a przy tym także podwoi ilość nadawanych numerów Pesel, z 220 do 500 dziennie. Wnioski można składać w dwóch punktach - Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34 oraz w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2.

PESEL dla uchodźców z Ukrainy


Zbiórki darów wciąż trwają

Na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie na bieżąco aktualizowana jest lista najpotrzebniejszych produktów. Najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności i środki higieniczne. Głównym punktem zbiórki w Gdańsku jest Polsat Plus Arena Gdańsk. Działa tam także punkt, gdzie bez płacenia Ukrainki i Ukraińcy mogą poszukać dla siebie odzieży i kosmetyków – z tej możliwości skorzystało już ponad 3700 osób.