• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk idzie na rekord i powalczy o ponad 60-procentową frekwencję w niedzielnych wyborach

Gdańsk idzie na rekord i powalczy o ponad 60-procentową frekwencję w niedzielnych wyborach

W niedzielę, 13 października, wybory do Sejmu i Senatu. "Idziemy na rekord" - to pomysł Akcji Demokracji, którego celem jest zmobilizowanie Polaków do pójścia na wybory. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rzucił rękawicę innym miastom. Wyzwanie przyjęła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która w przypadku frekwencyjnego zwycięstwa, zapowiada świętowanie tydzień później.
( 09.10.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wybory

 

"Idziesz na wybory, a może jeszcze się zastanawiasz czy wziąć udział w święcie demokracji? Chodź z nami – #idziemynarekord60procent! Niech ogólnopolska frekwencja przekroczy 60% - pokażmy, że zależy nam na Polsce demokratycznej, obywatelskiej, chroniącej prawa człowieka, dbającej o sprawiedliwość społeczną, troszczącą się o klimat. Jeżeli 13 października przekroczymy w całym kraju 60%, już w tydzień po wyborach, w weekend 19-20 października, będziemy wspólnie świętować ten rekord - piszą organizatorzy rywalizacji Akcja Demokracja.


Na apel odpowiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Napisał na FB:

Idziemy na rekord! Akcja Demokracja – podejmujemy wyzwanie! Warszawiacy, pobijmy 67% frekwencji z wyborów samorządowych! Miasto Stołeczne Warszawa oferuje: w weekend po wyborach (19-20.10) wybrane instytucje kultury oraz miejskie obiekty sportowe będą bezpłatne. A co Ty oferujesz warszawiakom, znajomym, sobie? Co na to inne miasta? Miasto Gdańsk, Łódź, Poland, bydgoszcz.pl Miasto Poznań? Idziemy w rywalizację?


Wyzwanie przyjęła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która odpowiedziała na swoim profilu:

Akcja Demokracja! Miasto Gdańsk podejmuje wyzwanie rzucone przez prezydenta Miasto Stołeczne Warszawa Rafał Trzaskowski. 13 października idziemy po rekord i bijemy 60 procentową frekwencję. Jeśli wygramy w boju o najwyższą frekwencję w miastach, to w kolejny weekend będziemy świętować i cieszyć się licznymi atrakcjami m.in. bezpłatnym wstępem do Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre czy Gdański Ogród Zoologiczny. Gdańsk idzie na wybory! i wygrywa frekwencję


Gdańsk jeszcze przed wyborami bije rekordy. We wtorek, 8 października, zakończyło się przyjmowanie wniosków do spisu wyborców. Dopisano 11 150 osób, z czego 6 693 wniosków złożono elektronicznie. Wydano także 2 989 zaświadzeń do głosowana (wydaje się tym osobom, które chcą głosować poza miejscem zamieszkania, czyli w innych miastach lub krajach). 

- Nie są to jeszcze ostateczne liczby gdyż dziś, jutro i w piątek będziemy rozpatrywać wnioski, które wpłynęły ostatniego dnia, więc liczba dopisanych do spisu wzrośnie - mówił nam w środę, 9 października,  w południe Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

"Oblężenie" Urzędu Miejskiego - ponad 11 tysięcy osób dopisało się do spisu wyborców