• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk finalistą Europejskich Nagród Innowacji w Polityce - rozstrzygnięcie na początku grudnia

Gdańsk finalistą Europejskich Nagród Innowacji w Polityce - rozstrzygnięcie na początku grudnia

Po raz czwarty przyznane zostaną Europejskie Nagrody Innowacji w Polityce (The Innovation in Politics Awards), których celem jest uhonorowanie odważnej i kreatywnej pracy politycznej w całej Europie – niezależnie od partii lub kraju. Międzynarodowe, obywatelskie jury z 47 krajów wybrało 90 tegorocznych finalistów, wśród których znalazł się projekt Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. 3 grudnia poznamy zwycięzców.
( Publikacja: 26.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Baner promocyjny z napisem Awards 2020 Finalist
Baner promocyjny Europejskiej Nagrody Innowacji w Polityce
AF

 

Nagrody przyznawane są przez Instytut Innowacji w Polityce z siedzibą w Wiedniu wraz z międzynarodowymi partnerami. Już po raz czwarty 1000 obywateli Europy oceniło przedsięwzięcia z obszaru polityk społecznych, które wpływają na rozwój demokracji. W dziewięciu kategoriach wybrano po dziesięciu finalistów. 

- W konkursie przyznawane są nagrody za działania, które podnoszą jakość życia Europejczyków, łączą ich i inspirują. W konkurs jest też zaangażowana Rada Europy, ma on więc bardzo prestiżowy charakter - podkreśla Maria Maślak, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.

 

Gdańskie Centrum Równego Traktowania

Gdańskie Centrum Równego Traktowania (GCRT) działało od kwietnia do grudnia 2019 w ramach pilotażu, jako projekt finansowany ze środków Miasta Gdańska. Było miejscem, gdzie gdańszczanie i gdańszczanki otrzymywali kompleksowe, bezpłatne wsparcie w sytuacjach doświadczenia dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami. Wtedy prowadzone było przez partnerstwo Stowarzyszenia WAGA oraz Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, dodatkowo zaangażowane było także 5 innych organizacji pozarządowych, od wielu lat zajmujących się wsparciem osób wykluczonych.

Centrum oferowało m.in. nieodpłatną pomoc prawną i psychologiczną. Takich porad indywidualnych udzielono 771 godzin dla 154 osób. Najwięcej porad udzielono kobietom doświadczającym przemocy ze względu na płeć. Większość zgłaszających się doświadczyła, poza przemocą psychiczną, fizyczną i seksualną, przemocy ekonomicznej, która uniemożliwiała im walkę o swoje prawa w sądzie i zadbanie o rodzinę.

 

Centrum znowu działa

Obecnie Gdańskie Centrum Równego Traktowania powróciło na mapę naszego miasta. W październiku 2020 rozstrzygnięto konkurs na dwa zadania z zakresu ochrony i upowszechniania praw człowieka. W zakresie jednego zadania decyzją komisji konkursowej wygrała oferta Stowarzyszenia WAGA oraz Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, na prowadzenie Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Centrum działać będzie do końca grudnia 2022 roku.

 

Gala 3 grudnia w Berlinie

3 grudnia 2020 roku wszyscy finaliści Europejskiej Nagrody dla Innowacji w Polityce zostaną zaproszeni do Berlina, aby zaprezentować swoje projekty. W międzynarodowej konferencji pod patronatem Prezydenta Miasta wezmą udział samorządowcy, politycy, przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych, uczelni i mediów z całej Europy. Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone podczas wieczoru galowego z udziałem ponad 500 gości.

 

Gdańsk wyróżniony za Model Integracji Imigrantów

Warto przypomnieć, że w 2018 roku Gdańsk został uhonorowany nagrodą Innovation in Politics za swoje działania na rzecz emigrantek i emigrantów.

- Nagrodę przyznano za konsekwentną pracę nad wdrażaniem gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów. Doceniono pracę 150 osób, które w duchu wolności, solidarności i otwartości stworzyły plan integracji z gdańską społecznością osób z innych krajów, które wybrały nasze miasto jako swoje miejsce do życia - mówił wtedy prezydent Paweł Adamowicz, który odbierał Nagrodę podczas uroczystej gali w Wiedniu wraz z Martą Siciarek - przedstawicielką organizacji pozarządowych współtworzących Model.