• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk, Wilno, Litwa. Ambasador Eduardas Borisovas z wizytą u prezydent Aleksandry Dulkiewicz 

Gdańsk, Wilno, Litwa. Ambasador Eduardas Borisovas z wizytą u prezydent Aleksandry Dulkiewicz 

Możliwości współpracy w dziedzinach kultury oraz gospodarki były tematem rozmowy Ambasadora Republiki Litewskiej Eduardasa Borisovasa z Prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Jednym z kontekstów był przypadający dokładnie za rok jubileusz 700-lecia Wilna, które prawie od ćwierćwiecza jest naszym miastem partnerskim. 
( Publikacja: 25.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie dotyczyło nie tylko relacji polsko-litewskich. Ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas i Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z satysfakcją przyjęli osobiste zaangażowanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w konsultacje międzynarodowe, zainicjowane przez Prezydenta USA Joe Bidena, na temat scenariuszów reakcji na rozwój sytuacji na Ukrainie i ewentualne posunięcia Rosji
Spotkanie dotyczyło nie tylko relacji polsko-litewskich. Ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas i Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z satysfakcją przyjęli osobiste zaangażowanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w konsultacje międzynarodowe, zainicjowane przez Prezydenta USA Joe Bidena, na temat scenariuszów reakcji na rozwój sytuacji na Ukrainie i ewentualne posunięcia Rosji
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Ambasador Eduardas Borisovas gościł w Urzędzie Miejskim w Gdańsku we wtorek, 25 stycznia. Podczas spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, jak dobre relacje wiążą Gdańsk z Wilnem - oba miasta związane są ze sobą historycznie, a od 1998 roku łączy je dodatkowo umowa partnerska. Współpraca jest rzeczywista, m.in. od kilkunastu lat co roku odbywają się festiwale “Wilno w Gdańsku” i “Gdańsk w Wilnie”.

 

ZOBACZ: artykuł mec. Tomasza Snarskiego w “Kurierze Wileńskim”

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że miała już okazję do spotkania i wymiany poglądów z merem litewskiej stolicy, Remigijusem Šimašiusem. Okazją do rozmowy był wspólny udział w ubiegłorocznym Campusie Polska w Olsztynie.

Pani prezydent podczas spotkania z ambasadorem Eduardasem Borisovasem wyraziła nadzieję, że Wilno wesprze starania Gdańska o uzyskanie tytułu Miasta Literatury UNESCO. Miałby to być przejaw budowania dyplomatycznej koalicji kulturalnej pomiędzy naszymi miastami. W tej sprawie głos Wilna, które obecnie dzierży ten tytuł, będzie realnym wsparciem gdańskich starań. Rasa Rimickaite - Attaché ds. Kultury litewskiej ambasady jest w stałym kontakcie z Barbarą Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury.

 

 

Prezydent Gdańska zamierza wybrać się z roboczą wizytą do Wilna, w celu omówienia wszystkich aktualnych form współpracy oraz perspektyw nowych wspólnych projektów. Dotychczas Aleksandra Dulkiewicz nie miała okazji odwiedzić stolicy Republiki Litewskiej. Okazją będzie zapewne przyszłoroczny jubileusz 700-lecia Wilna. Data 25 stycznia 1323 roku uważana jest symbolicznie za narodziny Wilna - tego dnia wielki książę Litwy Giedymin zaprosił kupców, rzemieślników oraz uczynnych włościan do odwiedzenia Wilna, a jeżeli im się spodoba, do osiedlenia w nowo założonym mieście. 

 

 

Wizyta ambasadora Litwy poświęcona była także Kownu, które w tym roku jest Europejską Stolica Kultury. Eduardas Borisovas przyjechał do Gdańska m.in. w celu oficjalnego otwarcia wystawy poświęconej Kownu. Będzie ona prezentowana w dwóch miejscach: na ogrodzeniu Parku Oliwskiego oraz w Olivia Business Center. 

Duża część spotkania dotyczyła sytuacji geopolitycznej w naszej części świata, przede wszystkim konfliktu wokół Ukrainy. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wspomniała, że jako członek Komitetu Regionów została przewodniczącą tzw. Grupy Roboczej Ukraina (działa w ramach komisji CIVEX). Prezydent Gdańska na bieżąco obserwuje wszystko to, co dotyczy Ukrainy - w tym niepokojące działania Rosji i reakcje Zachodu na zaistniały kryzys. Aleksandra Dulkiewicz jest zdecydowaną zwolenniczką poważnej dyskusji na temat możliwego mocnego usytuowania Ukrainy w europejskim ekosystemie bezpieczeństwa. Na pewno ważne z tego punktu widzenia byłoby skorzystanie z istniejących sojuszy.  

Ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas i Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z satysfakcją przyjęli osobiste zaangażowanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w konsultacje międzynarodowe, zainicjowane przez Prezydenta USA Joe Bidena, na temat scenariuszów reakcji na rozwój sytuacji na Ukrainie i ewentualne posunięcia Rosji.

 

Eduardas Borisovas z wykształcenia jest dziennikarzem i dyplomatą. Funkcję Ambasadora Republiki Litewskiej w Warszawie pełni od 2018 roku
Eduardas Borisovas z wykształcenia jest dziennikarzem i dyplomatą. Funkcję Ambasadora Republiki Litewskiej w Warszawie pełni od 2018 roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Podczas spotkania dużo uwagi poświęcono kwestiom gospodarczym i konieczności zdecydowanego podstawienia na wymianę gospodarczą.  Prezydent Gdańska zaproponowała możliwość organizacji spotkania konsultacyjnego pracowników sekcji ekonomicznej Ambasady Republiki Litwy oraz Gdańskiej Agencji Rozwoju Gdańska. Być może uda się zaprosić do rozmów także Agencję Rozwoju Pomorza i sformułować swoisty triumwirat. Jest szereg branż, istotnych dla naszych litewskich partnerów (produkty rolne, biotechnologie, farmaceutyka, sektor bankowy). Zapewne będziemy mogli poszerzyć ten zakres o branże reprezentowane na Pomorzu.

Dodatkowo, Konsul Honorowy Republiki Litwy w Gdańsku - Józef Poltrok - jest w trakcie ustalania spotkania Ambasadora Borisovasa z pomorskim środowiskiem biznesu.