Gdańsk Press Photo 2024. Ważna zmiana w regulaminie – mogą startować amatorzy. Nabór do 14 czerwca

Jeszcze do piątku, 14 czerwca, można zgłaszać prace na XXVIII Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. W tym roku, oprócz zawodowych fotoreporterów udział mogą wziąć także amatorzy. Zgłoszenia przyjmowane są online.
10.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn oglądających zdjęcia wiszące na ścianie w galerii. Jeden z nich wskazuje na jedną z fotografii, a drugi uważnie się jej przygląda
Już po raz 24. fotoreporterzy stają w szranki o tytuł Grand Prix Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Konkurs Gdańsk Press Photo 2023. Wśród 19 laureatów jest dwóch naszych fotoreporterów

Organizatorzy XXVIII Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2024 zapraszają fotoreporterów, którzy zajmują się fotografią zawodowo, do wysyłania prac w jednej z 6. kategorii: Wydarzenie, Ludzie, Życie i świat wokół nas, Kultura, Sport, Klimat i Środowisko. Na zwycięzców czeka Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego.

W tegorocznej edycji czeka także istotna zmiana – w odpowiedzi na potrzeby osób zainteresowanych udziałem w konkursie przygotowano nową kategorię dla wszystkich pomorskich miłośników fotografowania: Fotografia Hobbystyczna. Tematyka zdjęć nadsyłanych do tej kategorii jest dowolna, ważne, by uchwycić chwilę, która zatrzyma na dłużej wzrok jury konkursu. 

Na zdjęciu widać cztery osoby robiące sobie selfie przed kolorowymi fotografiami sportowymi zawieszonymi na ścianie w galerii sztuki. Wszyscy wyglądają na zadowolonych i uśmiechają się do kamery, tworząc radosną atmosferę
Wernisaż wystawy pokonkursowej „Gdańsk Press Photo 2023”. Po prawej jeden z laureatów, Paweł Marcinko
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Poznaj wszystkie kategorie

  • WYDARZENIE – kategoria poświęcona fotografiom oraz fotoreportażom, na których uchwycone zostały ważne i aktualne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne. Jej przegląd ma odzwierciedlać zakres tematów publikowanych na pierwszych stronach gazet. To kadry z sytuacji niecodziennych i angażujących społeczność. 
  • LUDZIE – zdjęcia zgłaszane do tej kategorii, powinny przedstawiać zbiorowość lub jednostkę. Bohaterowie fotografii, zarówno osoby publiczne, jak i szerzej nieznane, uchwyceni mogą być w sytuacjach prozaicznych, bądź nietypowych. W tej kategorii zgłaszać można także zdjęcia/portrety będące wynikiem sesji. 
  • ŻYCIE I ŚWIAT WOKÓŁ NAS – w tej obejmującej największy zakres tematyczny kategorii chcemy prezentować wszystkie sytuacje dnia codziennego. Zwykłe, powtarzające się czynności zatrzymane zostają w kadrze uważnego fotoreportera lub fotoreporterki.
  • KULTURA – kategoria stworzona z myślą o zatrzymaniu w obiektywie wydarzeń związanych z szeroko pojętą aktywnością kulturalną człowieka, tzn. festiwalami, koncertami, spektaklami, wystawami, spotkaniami, odczytami itp.  Pragniemy, aby nadesłane w niej zgłoszenia, obrazowały nie tylko samo wydarzenie, ale także jego uczestników i atmosferę.
  • SPORT – kategoria poświęcona wszystkim uchwyconym przejawom aktywności fizycznej – zarówno rywalizacji zawodowej, jak i rekreacji oraz zabawie. Zgłaszane fotografie mogą ukazywać osoby lub grupy podczas uprawiania sportu lub w szerszym kontekście przygotowywań.
  • KLIMAT I ŚRODOWISKO – nowa kategoria powstała, aby prezentować ujęcia przyrody, promować ekologię oraz ukazywać procesy przemian środowiska naturalnego. Zgłoszone fotografie powinny manifestować zależność człowieka i środowiska oraz śledzić wpływ ludzi na otoczenie. 
  • FOTOGRAFIA HOBBYSTYCZNA – do tej kategorii zgłaszać się mogą pasjonaci fotografii, działający w województwie pomorskim. Tematyka wysyłanych zdjęć jest dowolna, muszą jednak nosić one znamiona fotografii reporterskiej.
Na zdjęciu widać ludzi oglądających wystawę zdjęć w galerii, której częścią jest ekspozycja Gdańsk Press Photo . W centralnym punkcie znajduje się biały filar z napisem  Gdańsk Press Photo , a odwiedzający są zaangażowani w rozmowy oraz podziwianie fotografii na ścianach
Gala wręczenia nagród odbywa się w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Ważne informacje

Do konkursu nadsyłać można zdjęcia wykonane w okresie od 16 czerwca 2023 roku do 14 czerwca 2024 roku. Maksymalna liczba wszystkich nadesłanych prac jednego uczestnika to 26 sztuk (10 zdjęć pojedynczych oraz 16 w dwóch fotoreportażach),

Nabór trwa do piątku, 14 czerwca, do godziny 23:59. Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą formularza internetowego. 

Po obradach jury, w lipcu, ogłoszona zostanie lista osób nagrodzonych (w kolejności alfabetycznej). Będę to uczestnicy nagrodzeni zarówno nagrodami pieniężnymi, jak i wyróżnieni udziałem w wystawie pokonkursowej. Natomiast w sierpniu odbędzie się głosowanie w konkursie na Nagrodę Publiczności.

Na zdjęciu widać grupę ludzi oglądających czarno-białe fotografie na wystawie w galerii sztuki. Ludzie są skupieni na zdjęciach, rozmawiają między sobą i poruszają się po przestrzeni wystawienniczej
Najstarszy konkurs na Pomorzu wzbudza zawsze wielkie zainteresowanie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wernisaż wystawy pokonkursowej „Gdańsk Press Photo 2024”, wraz z uroczystą galą, podczas której poznamy nagrodzone prace oraz zostaną wręczone nagrody laureatom, odbędą się w czwartek, 5 września, o godzinie 17:00.

W przypadku pytań, można się kontaktować z organizatorami pod adresem gdanskpressphoto@gmail.com lub pod numerem telefonu 58 326 10 19.

Formularz zgłoszeń - link TUTAJ

Karta Zgłoszeniowa - link TUTAJ

Patronem honorowym i fundatorem nagród finansowych w konkursie jest Marszałek Województwa Pomorskiego.  Współorganizatorem Gdańsk Press Photo jest Agencja Fotograficzna Kosycarz Foto Press / KFP.

Gdański fotoreporter Łukasz Głowala zwycięzcą XXVI edycji konkursu Gdańsk Press Photo

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy