• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Press Photo 2019. Grand Prix dla Karoliny Misztal i jej zdjęcia z pożegnania prezydenta Adamowicza

Gdańsk Press Photo 2019. Grand Prix dla Karoliny Misztal i jej zdjęcia z pożegnania prezydenta Adamowicza

Jury tegorocznego konkursu najlepsze fotografie prasowe ostatniego roku wybierało spośród 905 zdjęć nadesłanych przez 49 autorów – amatorów i profesjonalistów - z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Grand Prix trafiło do rąk Karoliny Misztal. Wśród nagrodzonych są również Piotr Hukało, Renata Dąbrowska, Dominik Werner i Mirosław Pieślak.
13.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grand Prix XXIII GPP zdobyła Karolina Misztal, fotoreporterka „Dziennika Bałtyckiego” i agencji Reporter . Nagrodzone zdjęcie zrobiła 17 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności
Grand Prix XXIII GPP zdobyła Karolina Misztal, fotoreporterka „Dziennika Bałtyckiego” i agencji "Reporter". Nagrodzone zdjęcie zrobiła 17 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Karolina Misztal


Grand Prix XXIII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2019 im. Zbigniewa Kosycarza zdobyła Karolina Misztal, fotoreporterka „Dziennika Bałtyckiego” i agencji "Reporter".

Reporterka nagrodzone zdjęcie zrobiła 17 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie była jedną z tysięcy mieszkańców Gdańska, którzy w tym trudnym czasie odwiedzali Ogród Zimowy, aby pochylić się nad trumną zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza.

- Jej zadaniem było pokazać Gdańsk żegnający swojego przywódcę. Opowiedziała na swoim zdjęciu o tym najdelikatniej, jak można było - uznało jury. - Przemówiły symbole, gesty, dłonie. Twarzy żon i córek prezydenta nie widzimy. To bardzo ważne.

Wybór jury był jednogłośny.

 

Nagroda w kategorii Wydarzenie dla Piotra Hukało za fotoreportaż "Wydarzenia związane z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza"
Nagroda w kategorii Wydarzenie dla Piotra Hukało za fotoreportaż "Wydarzenia związane z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza"
fot. Piotr Hukało / GPP / KFP

 

To niejedyne fotografie o tej tematyce, które nagrodzono. Jury oceniło też wysoko fotoreportaż Piotra Hukało zatytułowany „Wydarzenia związane z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza”.

- Fotoreportaż jest pełny i w swojej całości zamknięty – komentuje Anna Brzezińska-Skarżyńska, przewodnicząca jury. - W kilku zdjęciach przedstawia to, co zmieniło Gdańsk, od pierwszej do ostatniej chwili, dlatego przyznaliśmy jego autorowi nagrodę w kategorii „wydarzenie”. Decydując o losie głównej nagrody – przypomnę, przyznawanej ponad podziałami na kategorie – wybraliśmy jeden kadr, którego wymowa jest najgłębsza.

Zdaniem wieloletniej jurorki GPP, poziom konkursu obejmującego prace powstałe od kwietnia ubiegłego roku do końca marca roku 2019 był wysoki. Nie zabrakło tu żadnego wydarzenia, które w tym czasie miało miejsce w Gdańsku i w regionie, nie zabrakło też świeżego spojrzenia na wielkie małe sprawy życia codziennego.

– Bardzo podoba mi się fotoreportaż „Szachy” autorstwa Mirosława Pieślaka nagrodzony w kategorii „sport” [autor wygrywa tę rywalizację po raz trzeci z rzędu – przyp. red.]. Jego humanistyczne spojrzenie na świat emocji towarzyszących rywalizacji sportowej niezmiennie zachwyca. Niezmiernie ciekawy jest także fotoreportaż Renaty Dąbrowskiej opowiadający o Annie Kamińskiej z Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt. Rzecz dla wszystkich, którzy kochają zwierzaki. Należę do nich. Ten fotoreportaż po prostu mnie wzruszył – mówi jurorka.

 

Nagroda w kategorii Sport dla Mirosława Pieślaka za fotoreportaż "Szachy"
Nagroda w kategorii Sport dla Mirosława Pieślaka za fotoreportaż "Szachy"
fot. Mirosław Pieślak / GPP / KFP

 

Jury obradowało w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska (Dom Spotkań z Historią), Christopher Niedenthal (Związek Polskich Artystów Fotografików) i Wojciech Marek Druszcz (Klub Fotografii Prasowej, członek zarządu stowarzyszenia ZAiKS) oceniło 905 zdjęć nadesłanych przez 49 autorów – amatorów i profesjonalistów – z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Do pokonkursowej wystawy, która tradycyjnie będzie gościć w pomorskich miastach, jury wybrało (i nagrodziło dyplomami) także kilkanaście innych zdjęć, których autorami są: Jacek Klejment, Mirosław Pieślak, Krzysztof Mystkowski, Aleksander Knitter, Marta Rosa, Piotr Żagiell, Adam Kozłowski, Adam Warżawa i Daniel Frymark.

 

Nagroda w kategorii Fotografia spoza regionu za fotoreportaż Renaty Dąbrowskiej: Anna Kamińska z Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt
Nagroda w kategorii Fotografia spoza regionu za fotoreportaż Renaty Dąbrowskiej: Anna Kamińska z Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt
fot. Renata Dąbrowska / GPP / KFP

 

Wyniki XXIII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2019 im. Zbigniewa Kosycarza:

Grand Prix: Karolina Misztal, „Trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza”;

kategoria „wydarzenie”: nagroda – Piotr Hukało, „Wydarzenia związane z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza”,

wyróżnienia: Karolina Misztal, „Trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza”, Piotr Hukało, ,,Zamieszanie wokół pomnika prałata Jankowskiego’’;

kategoria „kultura”: wyróżnienie – Renata Dąbrowska, „Nick Cave”;

kategoria „ludzie”: nagroda – Karolina Misztal,„Lech Wałęsa przegląda karty wyborcze”, wyróżnienie – Jan Rusek, ,,Murem za Pawłem’’;

kategoria „życie i świat wokół nas”: nagroda – Dominik Werner, ,,Gdynia. Zakończenie Rejsu Niepodległości’’, wyróżnienia – Mateusz Słodkowski, „Turyści z Azji na ulicy Długiej w Gdańsku’’, Jan Rusek – ,,Kompania’’;

kategoria „fotografia spoza regionu”: nagroda – Renata Dąbrowska, ,,Anna Kamińska z Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt’’ – fotoreportaż, wyróżnienie – Krzysztof Mania, ,,Katyń’’ – cykl dokumentalny;

kategoria „sport”: nagroda – Mirosław Pieślak, ,,Szachy’’ – fotoreportaż, wyróżnienie – Wojciech Figurski, ,,Szachy – trening taktyczny piłkarzy’’.

Organizatorami konkursu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press, patronami i fundatorami nagród – marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.

 

TV

Polonez ósmoklasistów i wielka rodzinna feta w sercu Oruni