• Start
  • Wiadomości
  • Przyjechali z ogarniętej wojną Ukrainy, znajdują tu schronienie i wsparcie. ZOBACZ zdjęcia

Przyjechali z ogarniętej wojną Ukrainy, znajdują tu schronienie i wsparcie. ZOBACZ zdjęcia

Główny punkt pomocy Ukrainkom i Ukraińcom, uciekającym z ogarniętego kraju wojną, jest w Gdańsku punkt przy ul. Dolna Brama 8. W centrum Gdańsk Pomaga Ukrainie pomoc uzyskało już około 2 000 osób, w większości kobiety w różnym wieku i dzieci.
07.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przed budynkiem kilkadziesiąt osób czeka na wejście w kolejce. Budynek piętrowy, widać parter i 1/2 piętra, rzędy okien z kratami, po środku drzwi, w drzwiach stoi kilka osób
Kilkaset osób dziennie otrzymuje wsparcie i pomoc w centrum Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Baza wiedzy: Gdańsk pomaga Ukrainie. Jak to robić mądrze? Українська мова. Pусский

 

Gdańsk Pomaga Ukrainie to akcja solidarności przygotowana przez Miasto Gdańsk i Fundację Gdańską, jej celem jest nieść pomoc Ukrainkom i Ukraińcom, których kraj został zaatakowany przez Rosję. Z jednej strony prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy, z której środki zostaną przekazane na realizację działań pomocowych prowadzonych przez organizacje pozarządowe w Ukrainie oraz na pomoc udzielaną wspólnocie ukraińskiej w Gdańsku. Z drugiej strony działa centrum logistyczne w czterokondygnacyjnym budynku przy ul. Dolna Brama 8, gdzie uchodźcy mogą otrzymać wsparcie.

To właśnie tu uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać pomoc m.in. w załatwieniu spraw formalnych czy noclegu, mogą uzyskać wsparcie psychologiczne, prawne, medyczne, czy pomoc w szukaniu pracy. Są tutaj kącik zabaw, strefa ciszy, poczekalnia z leżankami i fotelami. Wszystkie miejsca opisane są karteczkami w dwóch językach: polskim i ukraińskim.  

Dolna Brama 8. Zapamiętaj ten adres - centrum akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie


Centrum przy Dolnej Bramie zaczęło działać w poniedziałek, 28 lutego, czyli cztery dni po wkroczeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę. Tego dnia przyjęto około 30 uchodźców. Każdego następnego z pomocy korzystało coraz więcej - nawet po ponad 300 osób. Do niedzieli, 6 marca, łącznie było to ponad 1 500 osób. Dzień później ta liczba wzrosła i zbliża się do dwóch tysięcy. 

 

W centrum przy Dolnej Bramie 8 uchodźcom pomaga codziennie 60 wolontariuszy
W centrum przy Dolnej Bramie 8 uchodźcom pomaga codziennie 60 wolontariuszy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Ukraińcy i Ukrainki czują się przy Dolnej Bramie bezpiecznie. Stać ich nawet na uśmiechy i chwile radości. W dużej mierze do zasługa wolontariuszy. Codziennie aż 60 osób o wielkich sercach działa w tym miejscu: są tłumaczami, animatorami, obsługują recepcję i infolinię.

W punkcie przy Dolnej Bramie 8 przyjmowane są także produkty spożywcze, kosmetyczne, higieny osobistej. Można je przynosić codziennie od 8:00 do 20:00. 

Każdy kto chciałby w jakikolwiek sposób pomóc, proszony jest o wypełnienie formularza na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z CENTRUM PRZY DOLNEJ BRAMIE 8Gdańsk (i Trójmiasto) Pomaga Ukrainie. Gdzie i jak można pomóc? AKTUALIZACJA