• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022 - tutaj oglądaj transmisję z Berlina, od godz. 18

Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022 - tutaj oglądaj transmisję z Berlina, od godz. 18

TRANSMISJA Z BERLINA JUŻ ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA. Dzień 5 grudnia od ponad 35 lat obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Na świecie organizowane są marsze, parady i gale wolontariatu. Jest to też dzień, w którym co roku zmienia się miasto posiadające honorowy tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Dzisiaj swoją kadencję kończy Berlin i uroczyście przekazuje tytuł Gdańskowi - transmisję z tego wydarzenia online można oglądać od godz. 18 na naszym portalu.
05.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tablica z informacją w języku angielskim, że Europejską Stolicą Wolontariatu na rok 2022 został Gdańsk. Po prawej w górnym rogu umieszczono herb Gdańska z lwami
W dniu 5 grudnia 2020 roku, podczas gali w Padwie, w chwili ogłoszenia werdyktu na ekranie pojawiło się słowo GDAŃSK i herb naszego miasta. Wśród gdańskich wolontariuszy wybuchła radość. U dołu widoczna jest lista miast, które wcześniej zostały uhonorowane w ten sposób. W tym roku Europejską Stolicą Wolontariatu jest Padwa, w przyszłym - będzie Berlin
Źródło: Europe for Citizens

 

TUTAJ OBEJRZYSZ TRANSMISJĘ

 

Berlin został Europejską Stolicą Wolontariatu na rok 2021. Na rok przyszły ten zaszczytny przyznano Gdańskowi. Dzisiejszą galą Berlin podsumowuje swoje wolontariackie doświadczenia z ostatnich dwunastu miesięcy. Podczas uroczystości poznamy, kto będzie Europejską Stolicą Wolontariatu 2023. Kandydatury są cztery: Asti (Włochy), Birgu (Malta), Oeiras (Portugalia), Trondheim (Norwegia). Zwycięskiemu miastu dokładnie za rok Gdańsk przekaże pałeczkę. 

W gali wolontariatu w Berlinie uczestniczy Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.   

Organizatorzy dzisiejszej gali w Berlinie piszą: “W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza świętujemy wydarzenie zamykające #EVCapital Berlin i wspominamy rok pełen zaangażowania i zaangażowanych ludzi. Co udało się osiągnąć? Jakie były główne tematy? W jakim kierunku powinien podążać wolontariat w przyszłość? Na zamykającej ten rok imprezie z udziałem międzynarodowych gości przekażemy również pałeczkę kolejnej Stolicy Wolontariatu 2022, którą jest Gdańsk. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie Stolicy Wolontariatu 2023 i toast za wolontariat z Centrum Wolontariatu Europejskiego (CEV) i z Wami!”.

Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 przyznano Gdańskowi 5 grudnia 2020 roku, podczas uroczystości we włoskiej Padwie, która z powodu rozwijającej się pandemii koronawirusa zorganizowana była wyłącznie online. To wielki sukces naszego miasta, bowiem o tytuł ubiegały się wówczas także:

  • Madryt (Hiszpania)
  • Izmir (Turcja)
  • Gorizia (Włochy)

 

Gdańsk mógł się pochwalić ponad 25-letnim doświadczeniem pracy z wolontariatem, licznymi inicjatywami i 20-tysięczną wspólnotą wolontariuszy. Uczestnicy internetowej Gali Wolontariatu w studio Gdańsk.pl po cichu liczyli, że szczęście przyniesie Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, który właśnie 5 grudnia - w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - obchodzi urodziny.

Jednak, gdy na ekranie internetowej transmisji z Padwy ukazało się słowo "Gdańsk", wszyscy przez chwilę nie dowierzali, że udało się osiągnąć tak duży sukces. Dotąd żadne z polskich miast nie było Europejską Stolica Wolontariatu. 

- Brak mi słów, nie wiem co powiedzieć - wyznał wówczas Dawid Jastrzębski. - Jestem wniebowzięty. Dziękuję i gratuluję.

W tym roku mamy 40-lecie powstania Solidarności, i dla mnie jest to coś tak ważnego, że ta Solidarność nie jest tym zamkniętym znaczkiem w muzeum, tylko, że jest czymś, co mamy na co dzień, możemy się tym dzielić i pewnie naszą ambicją będzie by tych wolontariuszy, aktywnych wolontariuszy w naszym mieście było jeszcze więcej - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

WIĘCEJ:

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim