• Start
  • Wiadomości
  • Gdańscy harcerze zagrają z WOŚP. Ich współpraca z Orkiestrą trwa już od 23 lat

Gdańscy harcerze zagrają z WOŚP. Ich współpraca z Orkiestrą trwa już od 23 lat

49 Szczep z Hufca ZHP Wrzeszcz-Oliwa w pełnej gotowości. Będzie wspierany przez harcerzy (i nie tylko) z całego Gdańska. W tym roku pieniądze ze zbiórki i aukcji przeznaczone będą na pomoc dla noworodków i seniorów
10.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Harcerze gdańscy wspierają 25. Finał WOŚP

- Zaczynaliśmy w kilku wolontariuszy. Z roku na rok liczba osób chcących grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy rosła, dziś dochodzimy do 70 osób. Od kilku lat oprócz naszych zuchów, harcerek i harcerzy do sztabu zgłaszają się osoby spoza ZHP, kwestują z nami także rodzice i opiekunowie harcerzy. Datki zbieramy na ulicach Gdańska, Wrzeszcza, Brzeźna, Zaspy, Żabianki i Sopotu - mówi Mariusz Dobrowolski, komendant 49. Szczepu Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa działającego przy SP Nr 49 na ul. Legionów.

Druhny i druhowie widoczni będą w różnych częściach miasta

W niedzielę, 15 stycznia, na Targu Węglowym w Gdańsku podczas 25. Finału WOŚP harcerze w swoim namiocie uczyć będą podstaw pierwszej pomocy. Będzie można - na przykład - poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Mają w tej dziedzinie duże doświadczenie. Dzięki obowiązkowym dla każdego drużynowego kursom pomocy przedmedycznej, a także zajęciom podczas zbiórek, zuchy i harcerze od najmłodszych lat wiedzą, co zrobić w razie wypadku i jak można pomóc do czasu przyjazdu karetki. Nabyte umiejętności wykorzystują w praktyce. Przy Chorągwi Gdańskiej ZHP działa Inspektorat Ratowniczy, który zabezpiecza medycznie wiele imprez.

Podobne harcerskie działania organizowane będą też w innych pomorskich miastach - m.in. w Lęborku i Bytowie. Harcerze mówią, że będą chodzić z puszkami i zbierać datki przez cały dzień.

W Gdańsku zarejestrowanych jest już w sumie osiem sztabów Orkiestry, a kwestować będzie blisko 1200 wolontariuszy. Na Allegro trwa aukcja przedmiotów i usług związanych z Gdańskiem (szczegóły w tekście poniżej).

Na godz. 15. na scenie Targu Węglowego zaplanowano występy gwiazd - zagrają m.in. Brathanki, José Torres, Szymon Chodyniecki, Farba, Łosoś i Kipi Samba. Standardowo przed 20. rozbłyśnie światełko do nieba, a następnie odbędzie się pokaz fajerwerków.

Więcej o tegorocznym finale WOŚP w Gdańsku czytaj:

Wspieraj WOŚP: licytuj na Allegro wyjątkowe przedmioty i usługi związane z Gdańskiem!

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów