• Start
  • Wiadomości
  • Gala konkursowa Festiwalu Integracji Artystycznej „Pozapozy” w ECS. LISTA LAUREATÓW

Gala konkursowa Festiwalu Integracji Artystycznej „Pozapozy” w ECS. LISTA LAUREATÓW

We wtorek, 22 października, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbył się XIV Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy”. Wydarzenie zainaugurowało obchody Dni Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
22.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
I miejsce w kategorii muzycznej zajął zespół Grole, działające przy Domu Pomocy Społecznej Orunia
I miejsce w kategorii muzycznej zajął zespół Grolle, działający przy Domu Pomocy Społecznej Orunia
Fot. Ewa Rudnik / Gdańska Fundacja Dobroczynności

 

Organizowany od 2003 roku w Gdańsku Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy” skupia osoby niepełnosprawne i artystów seniorów z całego województwa pomorskiego. Jest największym świętem artystów niepełnosprawnych i pełnosprawnych na Pomorzu - udział w nim co roku bierze kilkuset uczestników: twórców, opiekunów i widzów.

- To kulturalne przedsięwzięcie ma na celu aktywizację i integrację osób starszych oraz niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ideą Festiwalu Integracji Artystycznej „Pozapozy” jest promocja działań twórców w sposób równoprawny, bez względu na ich kondycję intelektualną i fizyczną - mówią organizatorzy z Gdańskiej Fundacji Dobroczynności.

 

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, a wszystkim wyróżnionym wręczono dyplomy i pamiątkowe medale
Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, a wszystkim wyróżnionym wręczono dyplomy i pamiątkowe medale
Fot. Ewa Rudnik / Gdańska Fundacja Dobroczynności

 

W XIV edycji wydarzenia, która odbyła się we wtorek, 22 października, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, udział wzięli artyści, którzy na co dzień uczą się i tworzą podczas zajęć w środowiskowych domach samopomocy i domach pomocy społecznej, na warsztatach terapii zajęciowej i w placówkach dla seniorów.

Podczas gali finałowej, którą poprzedziły warsztaty i próby, artyści m.in. z Gdańska, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Chojnic, Kartuz i Kościerzyny zaprezentowali efekty prac na zajęciach, w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej i teatralnej.

Dokonania artystów amatorów na żywo oglądało kilkuosobowe profesjonalne jury, w skład którego weszli artyści: rzeźbiarka i malarka Mariola Sarbiewska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, muzyk i kompozytor Jarosław „Pastyl” Turbiarz (Golden Life), aktorka Katarzyna Michalska oraz Bożena Rybicka-Grzywaczewska - prezes Gdańskiej Fundacji Dobroczynności (przewodnicząca jury).

 

Konkurs był okazją do sprawdzenia się przed profesjonalnym jury. Nz. od lewej: Jarosław „Pastyl” Turbiarz, Mariola Sarbiewska, Katarzyna Michalska i przewodnicząca Bożena Rybicka-Grzywaczewska
Konkurs był okazją do sprawdzenia się przed profesjonalnym jury. Nz. od lewej: Jarosław „Pastyl” Turbiarz, Mariola Sarbiewska, Katarzyna Michalska i przewodnicząca Bożena Rybicka-Grzywaczewska
Fot. Krzysztof Bałajewicz / Gdańska Fundacja Dobroczynności

 

Przed jury zaprezentowali się m.in. aktorzy amatorzy z grupy „A może...”, działającej przy Fundacji Sprawni Inaczej w Gdańsku, Zespołu Teatralnego „Kameleon” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Tczewie, i Zespołu Teatralnego „Ostoja” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kartuzach. Przygotowali rozbudowane i pomysłowe przedstawienia, które spotkały się z aplauzem publiczności i zachwytami jurorów.

Pozostali artyści postawili na muzykę, wybierając zróżnicowany repertuar - od przebojów międzywojennych, przez utwory Wisławy Szymborskiej po współczesne piosenki. Wśród wykonawców byli: Marta Ciszewska z piosenką „Tyle słońca w całym mieście”, Leszek Święcicki - „Weź nie pytaj”, Ewa Sikora - „Miłość ci wszystko wybaczy”, Elżbieta Wesołowska - „Kasztany”, Dariusz Kuczyński - „Tolerancja”, Zespół Muzyczny Grolle - „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, Leszek Wernel - „Na całość”, Izabela Zajechowska - „On tak ładnie kradnie”, Dariusz Słowiński - „Wierniejsza od marzenia”, Karol Niewiedział - „Rysunek na szkle”, Krystyna Kowalska - „Rudy rydz” oraz Agnieszka Seweryniak - „Szukaj mnie”.

 

Zespół Blue MC za swój energiczny i pomysłowy występ otrzymał wyróżnienie specjalne
Zespół Blue MC za swój energiczny i pomysłowy występ otrzymał wyróżnienie specjalne
Fot. Ewa Rudnik / Gdańska Fundacja Dobroczynności

 

Prawdziwe show zaserwował publiczności dziewięcioosobowy zespół Blue MC ze Starogardu Gdańskiego, który nie tylko profesjonalnie zarapował w piosence „Przybij pionę”, ale również przygotował stroje, układ taneczny - a nawet pokaz breakdance.

W czasie obrad jury, które nastąpiły po zakończeniu występów, tradycyjnie odbył się koncert zaproszonego gościa specjalnego - w tym roku na scenie stanął Paweł Ruszkowski z gitarą - pochodzący z Kościerzyny absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wokalista, instrumentalista, kompozytor i aranżer.

 

Werdykt jury XIV Festiwalu Integracji Artystycznej „Pozapozy”:

 

Kategoria plastyczna:

 

I miejce: Marcin Czaplicki, Środowiskowy Dom Samopomocy w Okrągłej Łące

 

II miejsce: Brygida Górska, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rybakach

 

III miejsce: Waldemar Wichowski, Środowiskowy Dom Samopomocy Orunia

 

Wyróżnienia: Iwona Bajor, Dariusz Budnik, Adam Cybula, Anna Dawid, Antoni Dobrowolski, Wiesław Filipczyk, Sebastian Gabrielski, Ewa Gierszewska, Natalia Grochowska, Andrzej Jewmańcki, Paulina Kortas, Gabriela Lipkowska, Bartosz Kasprzak, Karolina Kryger, Monika Krajan, Regina Kulas, Jerzy Kwidzyński, Haliba Labuda, Joanna Lenza, Sylwia Mielewczyk, Damian Mysiorowski, Danuta Puchowska, Bogdan Puszko, Bogusław Reszka, Andrzej Rokis, Henryk Siłak, Zbigniew Starosta, Grzegorz Tomaszewski, Magdalena Wojciechowska, Michał Zieliński, Danuta Zalewska i Helena Zelka.

 

Jury wyróżniło także dwie prace zbiorowe: Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI w Gdańsku (przy ulicy Jagiellońskiej 11), i Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim (przy ulicy Jana Pawła II 6). 

 

Kategoria teatralna:

 

I miejsce: Zespół Teatralny „Ostoja” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kartuzach

 

II miejsce: Zespół Teatralny „Kameleon” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Tczewie

 

III miejsce: Grupa „A może...” przy Fundacji Sprawni Inaczej w Gdańsku

 

Kategoria muzyczna:

 

I miejsce: Zespół Muzyczny Grolle przy Domu Pomocy Społecznej Orunia

 

II miejsce: Izabela Zajechowska

 

III miejsce: Agnieszka Seweryniak

 

Wyróżnienie Specjalne: Dariusz Słowiński i zespół Blue MC

 

Wyróżnienie: Marta Ciszewska, Leszek Święcicki, Ewa Sikora, Elżbieta Wesołowska, Dariusz Kuczyński, Leszek Wernel, Karol Niewiedział, Krystyna Kowalska

 

Prace plastyczne podczas gali można było oglądać przy wejściu do audytorium ECS. Od 23 października prezentowane są w Sali BHP
Prace plastyczne podczas gali można było oglądać przy wejściu do audytorium ECS. Od 23 października prezentowane są w Sali BHP
Fot. Ewa Rudnik / Gdańska Fundacja Dobroczynności


Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy” zainaugurował Dni Twórczości Osób Niepełnosprawnych, które organizowane są w Gdańsku od wtorku do poniedziałku, 22-28 października, 2019 r.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac plastycznych w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6), którą można oglądać od środy do poniedziałku, 23-28 października, 2019 r. Wstęp wolny.

 

Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PFRON i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.