• Start
  • Wiadomości
  • Finał Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. Poznaj laureatów konkursu Aktywni w Mieście

Finał Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. Poznaj laureatów konkursu Aktywni w Mieście

Na zakończenie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu w niedzielę, 5 grudnia, w Europejskim Centrum Solidarności tradycyjnie odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu i finał konkursu Aktywni w Mieście. Nagrody za swoją działalność otrzymali: Daria i Robert Pomirscy, grupa wolontariuszy "Pomagamy Nie Ziewamy", Grzegorz Kwiatkowski, Leszek Jenek oraz Fundacja Hospicyjna.
( Publikacja: 05.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie pokazuje scenę, na której stoi prawie 20 osób w różnym wieku
Wspólne zdjęcie na zakończenie niedzielnej gali zgromadziło wszystkich laureatów oraz prezydent Aleksandrę Dulkiewicz i Dawida Jastrzębskiego, prezesa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Na pierwszym planie widzimy napis #EVCapital - na znak, że na cały 2022 rok Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu
Tomasz Zgliński/COZY Photo Studio

 

Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek przeszła przez Gdańsk. O tym, że warto pomagać, wiedzą już dzieci

 

Uroczystość odbyła się w Audytorium ECS. Nagrody laureatom wręczali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Jako ostatni z laureatów na scenę wszedł Leszek Jenek, Gdański Wolontariusz Roku 

- Nie miałam zielonego pojęcia, bo przecież nie jestem w kapitule nagrody, ale jestem taka szczęśliwa, że mężczyzna w wieku… nie wiem jakim, ale średnim... - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. 

- W wieku cztery razy popoborowym - podpowiedział rozbawiony Leszek Jenek.

- Przecież nikt na tej sali nie wie, panie Leszku, co to jest wiek poborowy! Przecież nikt do wojska nie chodzi! Panie Leszku, ale naprawdę - z całego serca - dziękuję i się cieszę. Tylko wszedł pan Leszek na scenę, patrzę - co wisi na piersi? Identyfikator z kolejnej imprezy, nawet dwa. “Gdańsk Pomaga”, “Caritas”. Słuchajcie, pogratulujmy panu Leszkowi.

Salę wypełniły oklaski publiczności.

- Dziękuję bardzo, ale zaskoczenie jest tak ogromne, że ponad słowa “dziękuje serdecznie” to ja z siebie nic nie wygłoszę - stwierdził Leszek Jenek.

 

Lista zwycięzców konkursu Aktywni w Mieście 2021:

  • DARIA I ROBERT POMIRSCY - RODZINA WOLONTARIACKA ROKU 2021
  • POMAGAMY NIE ZIEWAMY - GRUPA WOLONTARIACKA ROKU 2021
  • GRZEGORZ KWIATKOWSKI - KOORDYNATOR WOLONTARIATU ROKU 2021
  • LESZEK JENEK - WOLONTARIUSZ ROKU 2021
  • FUNDACJA HOSPICYJNA - ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM ROKU 2021

 

- Słuchajcie, pogratulujmy panu Leszkowi - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Salę wypełniły oklaski publiczności na cześć Gdańskiego Wolontariusza Roku 2021
- Słuchajcie, pogratulujmy panu Leszkowi - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Salę wypełniły oklaski publiczności na cześć Gdańskiego Wolontariusza Roku 2021
Tomasz Zgliński/COZY Photo Studio

 

5 grudnia to szczególny dzień dla wszystkich Wolontariuszy - tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli wszystkich tych, którzy na co dzień dają z siebie wszystko, aby pomóc innym, biorąc udział w wielu wydarzeniach i akcjach wolontariackich. Nieprzypadkowo więc w pierwszą niedzielę grudnia, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku już po raz szósty zorganizowano towarzyszącą Gdańskiemu Tygodniowi Wolontariatu galę Aktywni w Mieście - podczas której nagrodzono laureatów i laureatki konkursu, gry międzyszkolnej „Termosfera” oraz wolontariuszy „Gdańsk Pomaga”.

Konkurs „Aktywni w Mieście”, organizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Urząd Miasta Gdańska, już od kilku lat stanowi wyjątkową i doskonałą okazję, aby złożyć podziękowania dla najbardziej aktywnych wolontariuszy, wyróżnić koordynatorów i organizacje pozarządowe, którzy na co dzień dbają o wolontariuszy, a także docenić inicjatywy najbardziej zaangażowane. Podczas wydarzenia w pięciu kategoriach nagrodzone zostały osoby, organizacje współpracujące z wolontariuszami i wolontariuszkami, szkolne koła wolontariatu oraz firmy zaangażowane społecznie.

- Piękno wolontariatu polega na tym, że można się w niego zaangażować tak naprawdę w każdym obszarze swojego życia - od sportu, poprzez kulturę i edukację, po pomoc społeczną - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Nagrodami w konkursie „Aktywni w Mieście”, którego celem jest uhonorowanie najaktywniejszych wolontariuszy i najaktywniejsze organizacje i firmy przyjazne wolontariuszom, chcemy docenić tych wszystkich, którzy poświęcają swój czas na działania na rzecz innych ludzi, zwierząt, ale i otaczającego nas świata - np. poprzez działania proekologiczne i dbanie o czyste powietrze.