
Dla bezpiecznej przyszłości - Wspólnota dla Osób z Autyzmem już działa
Jaka jest idea festiwalu?
- Wydarzenie jest skierowane dla wszystkich osób, które współpracują z osobami z neuroróżnorodnością, żyją z nimi na co dzień bądź uczestniczą w tworzeniu oferty kulturalnej i edukacyjnej w Trójmieście. Zapraszamy również osoby neuroatypowe - w końcu wydarzenie jest ukierunkowanie na zrozumienie Waszej perspektywy, więc Wasza obecność jest dla nas kluczowa – zapraszają współorganizatorzy wydarzenia, Krystian Kujda i Grzegorz Fortuna – kuratorzy kina studyjnego Spektrum, działającego w reaktywowanym gdańskim klubie KOT, przy ul. Garncarskiej 18/20.
- Pomysł na przegląd wyrósł z żartów z nazwy naszego kina, które słyszymy regularnie, a wierzymy, że nie ma lepszej odpowiedzi na śmieszki, niż edukacja. Zaprosiliśmy do współpracy jedne z najprężniej działających fundacji, żeby w trzy dni zafundować Wam jak największą dawkę wiedzy – dodają.
Przemyślany i (neuro)różnorodny program
Neuroróżnorodność, czyli różnorodność sposobów myślenia, uczenia się, odczuwania i funkcjonowania, to temat, który coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Niestety – często w kontekście mitów, uproszczeń i stygmatyzujących etykiet.
Festiwal „Filmy na spektrum” poprzez siłę opowieści filmowych odpowiada na wyzwania, z jakimi mierzą się osoby neuroróżnorodne w kontekście mitów, uproszczeń i stygmatyzujących etykiet. W ciągu trzech dni widzowie obejrzą filmy fabularne i dokumentalne z Polski, USA i Islandii, a każdy seans będzie pretekstem do rozmowy z ekspert(k)ami i osobami neuroatypowymi. Wszystkie pokazy odbędą się w warunkach przyjaznych sensorycznie – przy częściowym oświetleniu sali i z obniżonym poziomem dźwięku.
Pokazy filmowe są biletowane.
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy.

Program przeglądu „Filmy na spektrum”
10 czerwca (wtorek)
- 18:00 - Uroczyste otwarcie przeglądu
- 18:30 - „Rain Man” (reż. Barry Levinson, 1988). Po seansie zaplanowano dyskusję: „Powielanie mitów i stereotypów – co zmieniło się od czasu premiery >>Rain Mana<<?”.
To klasyk kina amerykańskiego i jeden z najbardziej znanych filmów o autyzmie. W roli głównej – Dustin Hoffman jako Raymond, dorosły mężczyzna z autyzmem, który nieoczekiwanie staje się częścią życia swojego młodszego brata (Tom Cruise). Film zdobył cztery Oscary, m.in. za najlepszy film, reżyserię oraz najlepszą rolę pierwszoplanową dla Hoffmana.
11 czerwca (środa)
- 13:00 - „Jeden na milion” (Ordinary Angels, reż. Jon Gunn, 2024). Po projekcji odbędzie się rozmowa o empatii w relacjach i edukacji.
Poruszająca historia Austina Lerette’a – chłopca z autyzmem i chorobą kości, który mimo trudności inspiruje bliskich swoją radością życia i siłą. W rolach głównych m.in. Alan Ritchson i Hilary Swank. Film oparty jest na faktach i zdobył uznanie za pozytywne przedstawienie osoby neuroatypowej”.
- 16:00 - „Mój syn Ezra” (reż. Tony Goldwyn, 2023). Dyskusja po seansie będzie dotyczyć szkół przyjaznych dzieciom neuroatypowym.
Film z udziałem Bobby’ego Cannavale i Rose Byrne. Opowiada o ojcu, aspirującym komiku, który zabiera swojego autystycznego syna w podróż przez USA, sprzeciwiając się decyzji o umieszczeniu chłopca w szkole specjalnej. Produkcja miała premierę na festiwalu w Toronto i została dobrze przyjęta za realistyczne ujęcie ojcostwa i neuroróżnorodności.
- 18:30 - „Śubuk” (reż. Jacek Lusiński, 2022). Po seansie rozmowa o systemowym wsparciu dla osób w spektrum.
Polski film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada historię samotnej matki (Małgorzata Gorol), która walczy o prawo do edukacji dla swojego autystycznego syna. W roli siostry – Marta Stalmierska, a w antagonistycznej roli sąsiada – Andrzej Seweryn. Film był nominowany do Złotych Lwów w Gdyni, zdobył też nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
12 czerwca (czwartek)
- 13:00 - „Piep*zyć Mickiewicza 2” (reż. Sara Bustamante-Drozdek, 2024). Po seansie rozmowa: „Psycholog na planie – odpowiedzialność w obrazowaniu neuroróżnorodności”
Kontynuacja popularnego serialu dla młodzieży. Tym razem bohaterowie z III B zmagają się z dojrzewaniem i relacjami, a do klasy dołącza nowy uczeń z cechami spektrum. Film porusza temat obecności psychologa na planie i odpowiedzialności twórców za wizerunek „inności”.
- 15:30 - „Adam” (reż. Max Mayer, 2009). Dyskusja po filmie skupi się na dorosłości w spektrum i budowaniu relacji.
Amerykański komediodramat z Hugh Dancy’m i Rose Byrne. Adam to młody mężczyzna z zespołem Aspergera, który zakochuje się w sąsiadce. Film zdobył nagrody publiczności na Sundance i Palm Springs, chwalony był za subtelność i ciepło w pokazaniu relacji.
- 18:30 - „Seeing the Unseen” (reż. Kristján Kristjánsson, Bjarney Lúðvíksdóttir, 2021). Po projekcji rozmowa: „Kobiety i dziewczynki w spektrum – niewidzialność i wyzwania diagnozy”.
Islandzki dokument prezentujący 17 historii kobiet i dziewczynek ze spektrum autyzmu. Film zwraca uwagę na wyzwania związane z późną diagnozą i brakiem reprezentacji żeńskiej perspektywy w badaniach i popkulturze.
Nie tylko filmy – także warsztaty
Organizatorzy przewidzieli ponadto część edukacyjną. W środę odbędzie się warsztat dla kadr kultury, a w czwartek – dla nauczycieli. Oba prowadzone będą przez specjalistki z organizacji patronackich.
Wśród partnerów festiwalu znalazły się organizacje od lat działające na rzecz neuroróżnorodności w Polsce: Fundacja Aktywności Zawodowej, Fundacja Dziewczyny w Spektrum, Fundacja JiM, Fundacja Neuroróżnorodni oraz Fundacja Synapsis. Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Gdańsk.
Szczegóły dotyczące przeglądu oraz zapisy na warsztaty dostępne są na profilu wydarzenia w mediach społecznościowych kina i na bilety.kinospektrum.pl.