• Start
  • Wiadomości
  • Filmowa premiera: „Ebenezer z BG” o Biskupiej Górce online od 21 grudnia

Filmowa premiera: „Ebenezer z BG” o Biskupiej Górce online od 21 grudnia

„Ebenezer z BG” to film, którego akcja dzieje się na Biskupiej Górce, jest inspirowany słynną „Opowieścią wigilijną” Charlesa Dickensa. W produkcji udział wzięli mieszkańcy dzielnicy. Premieraonline w poniedziałek, 21 grudnia, na kanale Youtube Stowarzyszenia WAGA oraz na www.gdansk.pl.
( Publikacja: 17.12.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Ebenezer z BG” nowa produkcja filmowa Stowarzyszenia WAGA. Opowiada o mieszkańcach Biskupiej Górki
„Ebenezer z BG” nowa fabularna produkcja filmowa Stowarzyszenia WAGA. Opowiada o mieszkańcach Biskupiej Górki
Grafika promocyjna / projekt: Zuzanna Kijewska

 


Historia jednego z najbardziej znanych w literaturze skąpców i egoistów - Ebenezera Scrooge’a, który za sprawą odwiedzin duchów w czasie nocy wigilijnej doznaje przemiany w człowieka szczodrego i przepełnionego miłością do bliźniego doczekała się lokalnej adaptacji. Filmową produkcję fabularną na podstawie motywów z „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa przygotowało Stowarzyszenie WAGA, działające na Biskupiej Górce.

- Pomysł narodził się dwa lata temu w siedzibie naszego Stowarzyszenia - wspomina wiceprezes Stowarzyszenia WAGA Elżbieta Jachlewska, jedna z realizatorek filmu. - Patrzyłyśmy z koleżanką przez okno na ulicę. Padał śnieg. Pomyślałyśmy, że ciekawie byłoby zrobić film o dzielnicy, i to w świątecznym anturażu. Do głowy przyszedł nam Ebenezer, który stał się dla nas ciekawym symbolem transformacji, jakiej z roku na rok ulega Biskupia Górka, zmienia się na lepsze, staje się piękniejsza i przyjemniejsza jako miejsce do życia, a dla nas do pracy.

 

Ilustracja graficzna przestawiająca starszego, zaniedbanego mężczyznę z czarnymi włosami i zarostem
Tytułowy bohater to człowiek aspołeczny, skupiony na sobie i skąpy, który doznaje świątecznej przemiany i staje się kimś zupełnie innym. W filmie wciela się w niego Krzysztof Baliński
Grafika promocyjna / projekt: Zuzanna Kijewska

 

„Ebenezer z BG” opowiada więc o przemianach - historia zaczyna się od Wiktorii (w tej roli Agata Warżawa), która wraz z dwiema siostrami wprowadza się na Biskupią Górkę. Z okna mieszkania dziewczynka obserwuje ulicę i w ten sposób zauważa Ebenezera, który jak się później okazuje, pełni ważną funkcję na osiedlu. W jego rolę wcielił się Krzysztof Baliński - aktor i tancerz, związany przez lata między innymi z Teatrem Ekspresji, autorskim projektem Wojciecha Misiuro.

W pozostałych rolach zobaczymy młodszych mieszkańców Biskupiej Górki i sąsiednich dzielnic. Udział w nagraniach wzięło ponad pięćdziesięcioro dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. W tym celu w lipcu i na początku sierpnia młodzi gdańszczanie pobierali nauki podczas specjalnie z tej okazji organizowanych warsztatów filmowych w siedzibie Stowarzyszenia WAGA. Uczyli się nie tylko podstawowych technik aktorskich, niezbędnych do odegrania swoich ról w produkcji, ale i współdziałania poprzez włączanie do działania mieszkańców, mieszkanki oraz osoby działające na rzecz społeczności na Biskupiej Górce.

 

Prace nad filmem rozpoczęły się już w lipcu, od warsztatów aktorskich, następnie młodzi mieszkańcy trafili na plan zdjęciowy. Nz. operator Wojciech Ostrowski, aktor Krzysztof Baliński i Elżbieta Jachlewska ze Stowarzyszenia WAGA
Prace nad filmem rozpoczęły się już w lipcu, od warsztatów aktorskich, następnie młodzi mieszkańcy trafili na plan zdjęciowy. Nz. operator Wojciech Ostrowski, aktor Krzysztof Baliński i Elżbieta Jachlewska ze Stowarzyszenia WAGA
fot. Anna Rezulak / KFP

 

- Realizując ten projekt, chcieliśmy przede wszystkim wyjść naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży, które uczestnicząc w 2017 roku przy realizacji filmu „Podróż Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań o przeszłości Biskupiej Górki” postulowały, aby nakręcić film, który będzie o nich i dla nich, i z ich udziałem - opisuje Elżbieta Jachlewska. - Naszym celem było rozbudzenie w dzieciach i młodzieży zainteresowania historią, sztuką filmową i czytelnictwem, oderwanie od mediów elektronicznych, nauczenie budowania wspólnotowości, ale i dodanie wiary we własne siły i wzmocnienie motywacji do działania. Wierzymy, że premiera filmu w okresie świątecznym w międzypokoleniowym gronie przywróci magię Świąt i wiarę w to, że dobro zwycięża.

Premiera filmu „Ebenezer z BG” odbędzie się online w poniedziałek, 21 grudnia, o godzinie 16:00 na kanale Youtube Stowarzyszenia WAGA oraz na www.gdansk.pl.


Produkcja została także wydana na płytach, w limitowanej edycji stu sztuk - jedną z nich można wygrać na Facebooku Stowarzyszenia WAGA - w poście pod wydarzeniem.

Projekt „Ebenezer” z BG dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.