• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Szekspirowski 2016: znamy już pierwszych artystów

Festiwal Szekspirowski 2016: znamy już pierwszych artystów

Spektakle z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Iranu - tak Festiwal Szekspirowski uczci swój jubileusz. Gwiazdą 20. edycji będzie brytyjski teatr niezależny Forced Entertainment, nazywany królem performance’u. Festiwal odbędzie się w Gdańsku w dniach 29 lipca-7 sierpnia 2016 r.
18.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwszą ogłoszoną gwiazdą jest istniejący od 1984 roku brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment.

Okazja do świętowania będzie podwójna. W tym roku obchodzimy 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira, a zarazem jubileuszową, dwudziestą edycję Festiwalu Szekspirowskiego - najważniejszego festiwalu teatralnego na Pomorzu.

Organizowana przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense impreza co roku prezentuje najlepsze szekspirowskie spektakle najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. W ostatnich latach w Gdańsku gościła m.in. gwiazda europejskiego teatru Luk Perceval, gruziński reżyser Robert Sturua i tacy uznani twórcy z Rumunii, jak László Bocsárdi czy Silviu Purcarete.

Nie inaczej będzie podczas 20. edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 29 lipca-7 sierpnia 2016 r. Organizatorzy zapowiadają wielkie nazwiska i wybitne szekspirowskie realizacje w wykonaniu teatrów z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Iranu. Pierwszą ogłoszoną gwiazdą jest istniejący od 1984 roku brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment, uważany przez wielu za króla performance’u i pioniera współczesnego teatru. Jego założycielem, liderem i dyrektorem artystycznym jest pisarz, reżyser, aktor i artysta wizualny Tim Etchells. W Gdańsku, wraz z pięcioosobowym zespołem zaprezentuje niezwykły, dziewięciodniowy projekt pt. „Dzieła wszystkie” Szekspira. Aktorzy zagrają 36 sztuk mistrza ze Stratfordu, każdą w godzinnej wersji, w oszczędnej scenografii stołu i przedmiotów codziennego użytku.

Tradycyjnie już festiwalowi towarzyszyć będzie prestiżowy Konkurs o Złotego Yoricka, który jest dla widzów okazją, by zobaczyć najlepsze rodzime realizacje szekspirowskich dzieł danego sezonu artystycznego. Dotychczas w ramach Konkursu, który odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku, swoje realizacje pokazywali najwięksi polscy reżyserzy, m.in.: Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Wiśniewski czy Jan Klata.

Informacje o kolejnych artystach, którzy wystąpią podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego będą wkrótce dostępne na stronie  www.festiwalszekspirowski.pl.


11 lutego 2016 r. Gdański Teatr Szekspirowski otrzymał nagrodę Property Design Awards 2016, w kategorii Design Wnętrze - Obiekt Publiczny. 

Gala Property Design Awards 2016 okazała się szczęśliwa dla Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, który zwyciężył w kategorii Design Wnętrze - Obiekt Publiczny.

Jury doceniło „nowoczesną architekturę Teatru Szekspirowskiego, która została wpisana w średniowieczno-renesansowy kontekst”. W uzasadnieniu wskazano także na „odważną wizję włoskiego projektanta Renato Rizziego, która nie pozwala widzowi przejść obok obiektu obojętnie”. Prestiżowe wyróżnienie przyznano podczas gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, towarzyszącej 4 Design Days - największemu w tej części Europy wydarzeniu rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa.