• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Szekspirowski 2016: znamy już pierwszych artystów

Festiwal Szekspirowski 2016: znamy już pierwszych artystów

Spektakle z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Iranu - tak Festiwal Szekspirowski uczci swój jubileusz. Gwiazdą 20. edycji będzie brytyjski teatr niezależny Forced Entertainment, nazywany królem performance’u. Festiwal odbędzie się w Gdańsku w dniach 29 lipca-7 sierpnia 2016 r.
( 18.02.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwszą ogłoszoną gwiazdą jest istniejący od 1984 roku brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment.

Okazja do świętowania będzie podwójna. W tym roku obchodzimy 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira, a zarazem jubileuszową, dwudziestą edycję Festiwalu Szekspirowskiego - najważniejszego festiwalu teatralnego na Pomorzu.

Organizowana przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense impreza co roku prezentuje najlepsze szekspirowskie spektakle najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. W ostatnich latach w Gdańsku gościła m.in. gwiazda europejskiego teatru Luk Perceval, gruziński reżyser Robert Sturua i tacy uznani twórcy z Rumunii, jak László Bocsárdi czy Silviu Purcarete.

Nie inaczej będzie podczas 20. edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 29 lipca-7 sierpnia 2016 r. Organizatorzy zapowiadają wielkie nazwiska i wybitne szekspirowskie realizacje w wykonaniu teatrów z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Iranu. Pierwszą ogłoszoną gwiazdą jest istniejący od 1984 roku brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment, uważany przez wielu za króla performance’u i pioniera współczesnego teatru. Jego założycielem, liderem i dyrektorem artystycznym jest pisarz, reżyser, aktor i artysta wizualny Tim Etchells. W Gdańsku, wraz z pięcioosobowym zespołem zaprezentuje niezwykły, dziewięciodniowy projekt pt. „Dzieła wszystkie” Szekspira. Aktorzy zagrają 36 sztuk mistrza ze Stratfordu, każdą w godzinnej wersji, w oszczędnej scenografii stołu i przedmiotów codziennego użytku.

Tradycyjnie już festiwalowi towarzyszyć będzie prestiżowy Konkurs o Złotego Yoricka, który jest dla widzów okazją, by zobaczyć najlepsze rodzime realizacje szekspirowskich dzieł danego sezonu artystycznego. Dotychczas w ramach Konkursu, który odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku, swoje realizacje pokazywali najwięksi polscy reżyserzy, m.in.: Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Wiśniewski czy Jan Klata.

Informacje o kolejnych artystach, którzy wystąpią podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego będą wkrótce dostępne na stronie  www.festiwalszekspirowski.pl.


11 lutego 2016 r. Gdański Teatr Szekspirowski otrzymał nagrodę Property Design Awards 2016, w kategorii Design Wnętrze - Obiekt Publiczny. 

Gala Property Design Awards 2016 okazała się szczęśliwa dla Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, który zwyciężył w kategorii Design Wnętrze - Obiekt Publiczny.

Jury doceniło „nowoczesną architekturę Teatru Szekspirowskiego, która została wpisana w średniowieczno-renesansowy kontekst”. W uzasadnieniu wskazano także na „odważną wizję włoskiego projektanta Renato Rizziego, która nie pozwala widzowi przejść obok obiektu obojętnie”. Prestiżowe wyróżnienie przyznano podczas gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, towarzyszącej 4 Design Days - największemu w tej części Europy wydarzeniu rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa.