• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Open House rozgościł się we Wrzeszczu. Do obejrzenia było 65 obiektów

Festiwal Open House rozgościł się we Wrzeszczu. Do obejrzenia było 65 obiektów

W jednej ze starszych dzielnic Gdańska, we Wrzeszczu, organizowana jest w tym roku druga edycja festiwalu Open House Gdańsk. To okazja, by zajrzeć do obiektów niedostępnych na co dzień dla każdego, a nawet do... prywatnych mieszkań.
21.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
We Wrzeszczu trwa festiwal Open House Gdańsk
We Wrzeszczu trwa festiwal Open House Gdańsk
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ciekawe, nierzadko inspirujące prywatne mieszkania artystów, podróżników i architektów, tajemnice budynków, które na co dzień zwyczajnie mijamy oraz tych, które wydają się znane. To własnie gdańska wersja festiwalu Open House. Odkrywaniu lokalnej architektury towarzyszą spacery, wykłady, koncerty, wystawy, a także warsztaty edukacyjne i gry miejskie zachęcające do dalszego odkrywania tej części miasta. Festiwal odbywa się w dniach 20-21 października br. W piątek, 19 października, otworzyła go debata w gmachu Akademii Sztuk Pięknych.

- Open House to nie tylko miejska architektura w jej monumentalnej odsłonie. To także, a może przede wszystkim, prywatne mieszkania i pracownie otwarte przed zwiedzającymi. To inspirujące projekty wnętrz, niebanalne rozwiązania i porywające historie – tłumaczy Diana Lenart, założycielka i kuratorka festiwalu.

Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia: w tym roku Open House Gdańsk otwiera przed uczestnikami Wrzeszcz - najbardziej mieszczańską dzielnicę Gdańska. - To tutaj historia zróżnicowanej społeczności spotyka się ze świeżością młodego, aktywnego pokolenia gdańszczan – zwracają uwagę.

W sobotę, 20 października, odwiedzić można było 65 obiektów, zlokalizowanych głównie w tej dzielnicy. Niektóre propozycje prowadziły też do Głównego i Starego Miasta. Po obiektach oprowadzało ponad 65 przewodników, a dodatkowo wspierało ich około 100 wolontariuszy.

W ramach festiwalu, do swojego mieszkania zaprosiła Magda Danaj, znana gdańska rysowniczka
W ramach festiwalu, do swojego mieszkania zaprosiła Magda Danaj, znana gdańska rysowniczka
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wrzeszczańska cerkiew. Sporo osób zajrzało też do synagogi i Konsulatu Etiopii.

- Bardzo dużo osób odwiedziło także Dom Szpiega przy al. Grunwaldzkiej 117, gmach Opery Bałtyckiej i Komorę Bezechową przy ul. Jaśkowa Dolina 15 – wylicza Diana Lenart.

Bardzo dużą frekwencję odnotowano także na spacerze po Górnym Wrzeszczu, który zaproponowała Aurelia Bladowska, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim.

Mieszkańcy chętnie zaglądali też do prywatnych mieszkań, które na potrzeby festiwalu udostępniali ich właściciele.

Open House Festival. Z wizytą w domu u Magdy Danaj, rysowniczki
Open House Festival. Z wizytą w domu u Magdy Danaj, rysowniczki
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Największą frekwencję odnotowano "w czterech kątach" podróżników: Małgorzaty i Zygmunta, które mieści się w kamienicy przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, a także u Magdy Danaj, znanej gdańskiej rysowniczki.

Pierwszy dzień festiwalu potwierdził ponownie duże zainteresowanie tego typu wydarzeniami. W sobotę uczestnikom nie przeszkadzał nawet padający momentami deszcz.

- Stawiamy na różnorodność tych lokalizacji, aby pokazać prawdę o Wrzeszczu: że jest to dzielnica pięciowyznaniowa, gdzie mieszka bohema, gdzie ludzie tworzą i robią fajne rzeczy, gdzie nie ma barier. To także architektura, która jest zjawiskowa w tej dzielnicy – podkreśla Lenart.

Do jakiej kategorii można przypisać trwające wydarzenie?

- Jest to na pewno wydarzenie kulturalne, choć to dawno... wymknęło się spod kontroli, jeżeli chodzi stricte o architekturę i design. My chcemy pokazywać m.in. mieszkania ciekawych ludzi, które niekoniecznie są pefekcyjne. Najważniejszy jest tu aspekt społeczny, ponieważ jest to festiwal otwartości: na ludzi, na inne kultury, inne wyznania. To jest nasza misja - otwierając ludziom drzwi, chcemy otwierać ich serca i umysły – tłumaczy Lenart.

W sobotę zwiedzić można było w sumie 65 obiektów, m.in. Kolonię Artystów
W sobotę zwiedzić można było w sumie 65 obiektów, m.in. Kolonię Artystów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Open House Gdańsk to polska edycja festiwalu Open House Worldwide. Na całym świecie miłośników dobrej architektury połączyła idea spotkania z "żywym" miastem i jego mieszkańcami. Po ponad ćwierćwieczu istnienia Open House Worldwide zrzesza 40 miast na całym świecie, i jest najbardziej rozpoznawalnym, globalnym festiwalem architektury, który dociera do ponad miliona odbiorców.

Wstęp do wszystkich lokalizacji w Gdańsku był bezpłatny. Sprawdźcie tutaj! 


Open House Festival. Nz. Kolegiata Gdańska pw. Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu
Open House Festival. Nz. Kolegiata Gdańska pw. Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów