• Start
  • Wiadomości
  • ECS. Spacer kuratorski po wystawie stałej - śladami Lecha Bądkowskiego

Europejskie Centrum Solidarności. Spacer kuratorski śladami Lecha Bądkowskiego po wystawie stałej   

W niedzielę, 26 stycznia 2020 r., z okazji setnej rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się spacer kuratorski. Zainteresowanych postacią Bądkowskiego po wystawie stałej oprowadzi Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie. Początek spaceru - o godz. 15.00.
25.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nocna narada komitetu strajkowego w małej salce BHP podczas strajku w Stoczni Gdanskiej im. Lenina w sierpniu 1980. Na zdjęciu: Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Lech Bądkowski (stoi)
Nocna narada komitetu strajkowego w małej salce BHP podczas strajku w Stoczni Gdanskiej im. Lenina w sierpniu 1980. Na zdjęciu: Lech Bądkowski (stoi z prawej), Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa 
Leszek Biernacki / KFP

Uchwałę Rady Miasta Gdańska ustanawiającą rok 2020 - setną rocznicę urodzin zasłużonego gdańszczanina - Rokiem Lecha Bądkowskiego radni podjęli w październiku 2019 roku podczas XV sesji Rady Miasta Gdańska. Na ten rok zaplanowano wiele wydarzeń upamiętniających tę postać. Specjalny spacer kuratorski śladami Lecha Bądkowskiego po wystawie stałej ECS jest jednym z nich. 

Spacer poprowadzi Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, przez lata zawodowo związany z Europejskim Centrum Solidarności. 

Lech Bądkowski - żołnierz cichociemny w czasie II Wojny Światowej, pisarz, dziennikarz, tłumacz, działacz kaszubsko-pomorski, orędownik polskiej samorządności. Był rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w czasie sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej i negocjatorem Porozumienia Gdańskiego. Podczas spaceru 26 stycznia wątki związane z działalnością Bądkowskiego odkryć będzie można wspólnie z dyrektorem Krzysztofem Kordą na wystawie stałej w ECS.

Spacery kuratorskie po wystawie stałej ECS tradycyjnie odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Prowadzą je pracownicy Centrum, eksperci i znawcy omawianych zagadnień. W 2020 roku - roku 40 rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego - Centrum zaprasza na spacery kuratorskie, których bohaterami będą twórcy i praktycy solidarności. Każdego miesiąca przewodnicy oprowadzając po wystawie stałej, jednocześnie przybliżą sylwetkę innej postaci.

informacje o najbliższym spacerze + rezerwacja miejsc

 

WIĘCEJ: Kim był Lech Bądkowski

O WYDARZENIACH ROKU LECHA BĄDKOWSKIEGO: TUTAJ

Najbliższe spacery:

26 stycznia 2020, godz. 15.00 | Lech Bądkowski. Spacer w setną rocznicę urodzin

2 lutego 2020, godz. 12.00 | Jan Józef Lipski. Prezydent opozycji

1 marca 2020, godz. 12.00 | Anna Walentynowicz. Pierwsza Dama Solidarności

5 kwietnia 2020, godz. 12.00 | Lech Kaczyński. Prawnik w czasach bezprawia

3 maja 2020, godz. 12.00 | Stefan Wyszyński. Na szlaku Prymasa Tysiąclecia

7 czerwca 2020, godz. 12.00 | Tadeusz Mazowiecki. Śpiesz się powoli

5 lipca 2020, godz. 12.00 | Jacek Kuroń. Numer telefonu 39 39 64

 

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska