O starzeniu się: prezydenci Wałęsa i Dulkiewicz, reporterki Winnicka i Grzebałkowska

Starzenie się społeczeństwa, wyzwania jakie ono niesie, rozwiązania technologiczne, prognozy zmian i polityki senioralne będą tematami Europejskiego Tygodnia Aktywnego i Zdrowego Starzenia, który odbędzie się 18-20 października w Gdańsku. We wtorek, 18 października, od godz. 18.00 transmisja na gdansk.pl. Wystąpią m.in.: Lech Wałęsa, Aleksandra Dulkiewicz, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka.
16.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety w czarnych strojach: po lewej z rękoma opartymi o biodra, po prawej w skórze ręce ma uniesione wysoko do góry, mina z wytrzeszczonymi zębami
Pierwszego dnia Europejskiego Tygodnia Aktywnego i Zdrowego Starzenia zapraszamy na transmisję z Europejskiego Centrum Solidarności. Wystąpią m.in. Ewa Winnicka (z lewej) i Magdalena Grzebałkowska, reporterki, autorki książki "Jak się starzeć bez godności"
fot. Archiwum prywatne

Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia

Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia się (eng. The European Week of Active & Healthy Ageing) to coroczne wydarzenie organizowane w ramach programu AAL (Active Assisted Living Program) współfinansowanego przez Komisję Europejską.

Spotkania w przeszłości odbyły m.in. w Wiedniu (pierwsze w 2009 roku), Bilbao, Aarhus, Bukareszcie, Gandawie czy Eindhoven. Konferencja, która podsumuje 10 lat działania Programu AAL, po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Jej gospodarzem w dniach 18-20 października jest Gdańsk

- AAL to program, którego celem jest finansowanie rozwiązań mających za zadanie tworzenie lepszej jakości życia dla osób starszych, wzmocnienie rozwoju innowacyjnych rozwiązań technologicznych i wspieranie badań w dziedzinie starzenia się. Na przestrzeni lat sfinansowaliśmy ponad 300 projektów usług i produktów dla osób starszych - opowiada Nicola Filizola, przewodniczący komitetu programowego. 

Cztery obszary tematyczne

Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia ma na celu stać się europejską platformą sieciową i wymiany zapewniającą wsparcie innowacji i interdyscyplinarną współpracę na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się. Skupia partnerów współpracujących z całej Europy (od przemysłu i środowisk akademickich po świadczeniodawców i same osoby starsze), którzy są zainteresowani promowaniem i wspieraniem zdrowego starzenia się w celu wprowadzania innowacyjnych nowych modeli usług, takich jak opieka zdrowotna i opieka, uczenie się przez całe życie i zatrudnienie .

W Gdańsku interaktywne warsztaty, dyskusje, sesje plenarne, wystawy i działania matchmakingowe toczyć się będą w czterech obszarach tematycznych:

  1. Wpływ działania Programu AAL na zmiany w sektorze usług dotyczących seniorów
  2. Europejska agenda dobrego starzenia się
  3. Jak przygotować się na starzejące się społeczeństwo
  4. Wzmacnianie rezultatów projektów sfinansowanych przez Program AAL

Zobacz PROGRAM.

We wtorek, 18 października, otwarcie Europejskiego Tygodnia Aktywnego i Zdrowego Starzenia się. W Europejskim Centrum Solidarności wystąpią: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes programu AAL Gerda Gayer, Marco Marsella z Komisji Europejskiej, Christina Andersson - fińska przedsiębiorczyni i specjalistka tzw. "Intelligent Silver Transition", były prezydent RP i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa oraz reporterki Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka.


Transmisja na www.gdansk.pl w godz. 18.00-19.30

Partnerami konferencji są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Fundacja Gdańska.

Więcej o: Europejski Tydzień Aktywnego i Zdrowego Starzenia

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta