• Start
  • Wiadomości
  • Europejski Komitet Regionów spotkał się z prezydentem Ukrainy

Przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów spotkali się z prezydentem Ukrainy

Vasco Alves Cordeiro, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (EKR), Aleksandra Dulkiewicz, szefowa grupy roboczej Ukraina w EKR oraz inni samorządowcy z Komitetu spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów poświęconym odbudowie Ukrainy. Rozmowy dotyczyły również wsparcia Ukrainy na drodze akcesyjnej do UE.
21.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w średnim wieku w wojskowym swetrze stoi na scenie za mównicą i mówi do zebranych, w tle jego twarz na telebimie
Prezydent Ukrainy przemawia do delegatów na Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów w Kijowie
mat. UMG

Jak pomóc w odbudowie Ukrainy?

Szacunkowe koszty odbudowy i ożywienia na Ukrainie wynoszą obecnie 383 mld euro, na podstawie wspólnej oceny opublikowanej 23 marca przez rząd Ukrainy, Bank Światowy, Komisję Europejską i Organizację Narodów Zjednoczonych.

Komitet Regionów. Europejscy liderzy samorządowi w Gdańsku o pomocy dla Ukrainy 

- Średniowieczna Złota Brama w Kijowie to jeden z symboli Ukrainy. Dla nas brama nr 2 Stoczni Gdańskiej jest symbolem pokojowej walki o wolność, demokrację i prawa człowieka. Wierzę, że te dwie bramy mogą być nie tylko symbolem, ale drogą do wsparcia ukraińskich miast i regionów na drodze do UE – mówiła po spotkaniu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Gdańsk otrzymał swego czasu duże wsparcie od miast partnerskich w czasie przystąpienia do Unii Europejskiej. Teraz my możemy dzielić się naszymi doświadczeniami.

Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów w Kijowie

W zwołanym przez Ukraiński Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych szczycie burmistrzów i wojewodów wzięli udział burmistrzowie i wojewodowie z całego świata, członkowie ukraińskiego rządu oraz przedstawiciele ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i think tanków.

debata na krzesłach siedzą kobiety i mężczyźni, za mównica przemawia mężczyzna
Debata podczas szczytu. Wśród panelistów prezydent Gdańska, przemawia mer Lwowa Andrij Sadowy
mat. UMG

Oprócz prezydenta Zełenskiego wśród ukraińskich mówców byli premier Denis Szmyhal, wicepremier Mychajło Federow, którego obowiązki obejmują innowacje, edukację, naukę i technologię oraz transformację cyfrową Ukrainy, wicepremier Iryna Vereshchuk, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów. W Kijowie obecny był też szef NATO Jens Stoltenberg. Po szczycie prezydent Gdańska i szef EKR wzięli udział także w spotkaniu z merem Kijowa Witalijem Kłyczko.

kobieta w średnim wieku wita się z wysokim, postawnym mężczyzną w średnim wieku w stroju wojskowym
Prezydent Gdańska i Witalij Kłyczko, mer Kijowa
fot. Wladyslaw Musiienko/European Union

Później delegacja z Gdańska odwiedziła Buczę i Borodziankę. Do Borodzianki trafił już wóz techniczny dla lokalnych wodociągów, zakupiony w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie.

kobieta w średnim wieku stoi na placu z i rozmawia z dwoma mężczyznami w tle zniszczone przez pociski bloki
Wizyta prezydenta Gdańska w Borodziance
mat. UMG

Prezydenta Ukrainy w Brukseli, w Gdańsku będzie wiec dla Ukrainy

oprac. MW

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów