Euro 2016. We Francji grają, w Gdańsku śpiewają

Cała Polska trzyma dziś kciuki za naszą reprezentację. A uczniowie z klasy III F w Szkole Podstawowej nr 8 to już szczególnie. W polskich piłkarzy wierzą tak mocno, że... nagrali piosenkę na cześć mistrzostw we Francji. Posłuchajcie, jak śpiewają młodzi gdańszczanie!
16.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uczniowie klasy III F Szkoły Podstawowej nr 8 nagrali piosenkę na cześć Euro 2016.

Kilku chłopców z III F kopie piłkę na co dzień w gdańskich klubach sportowych. Pytani o ulubionych piłkarzy jednym tchem wymieniają Roberta Lewandowskiego, Grzegorza Krychowiaka, Arkadiusza Milika, Karima Benzemę, Mario Goetze'ego i Garetha Bale'a.

Do nagrania "piłkarskiej" piosenki namówił ich tata jednego z uczniów, który zaproponował przeróbkę znanej piosenki "Lato, lato". Tego utworu uczyli się w drugiej klasie.

- Słowa do naszej piosenki wymyślił pan Michał, tata naszego kolegi z klasy, Mateusza. A my to po prostu zaśpiewaliśmy. Uczyliśmy się słów ponad miesiąc, a potem pojechaliśmy na nagranie do studia w Radiu Gdańsk - opowiada Jakub Grzegorzek z klasy III F.

- Tam trochę się stresowaliśmy. To była bardzo duża sala, było bardzo dużo mikrofonów i słuchawek - przyznają Miłosz Sandach i Damian Matwiejczyk z klasy III F. - Byliśmy podzieleni na grupy. Najpierw nagrywali się ci lepiej śpiewający, potem – ci co gorzej. Na koniec wszystko zmiksowano.

W studiu spędzili 1,5 godziny. Jak przyznają, słowa piosenki spodobały się młodym gdańszczanom od razu. - Ale dziewczynom chyba mniej, bo one nie lubią grać. Niektóre marudziły, jak fałszowaliśmy - opowiadają chłopcy, a część ich koleżanek z klasy potakuje na te słowa głową.

Dziewczynki zapewniają jednak, że dla nich to też była dobra zabawa.

- Dobrze nam się pracowało, tylko chłopcy mocno fałszowali – podkreśla Marta Sośnicka. - Pani się stresowała, że to nam się nie uda.

Po nagraniu w studiu przyszedł czas na zrobienie teledysku. Zdjęcia nakręcił, przy pomocy telefonu komórkowego, pomysłodawca całego projektu, czyli tata jednego z uczniów. Tutaj dzieciaki też miały świetną zabawę. Czasami nagrywano ich spontaniczne zachowanie, czasem byli specjalnie ustawiani.

- Najpierw w klasie pomalowaliśmy twarze, przebraliśmy ciuchy, a potem poszliśmy na szkolne boisko. Tam graliśmy w piłkę – opowiadają uczniowie z III F.

Róża Lach - Konkol, wychowawczyni klasy III F, towarzyszyła swoim podopiecznym w nagraniu piosenki.

Młodym gdańszczanom nie trzeba tłumaczyć, czym są mistrzostwa Euro.

- Piłkarze grają w rozgrywkach, i ci lepsi przechodzą dalej, aż do finałów - tłumaczy Marysia Scibura, która też lubi pokopać w piłkę. - Wolę grać, niż oglądać jak grają inni. Zazwyczaj gram z chłopakami, bo moje koleżanki nie lubią.

I co ważne, jak podkreślają chłopaki, w tych mistrzostwach grają drużyny z Europy. Istotne jest też to, że Polska zajęła drugie miejsce w eliminacjach i miała największy dorobek bramkowy ze wszystkich grup.

Mimo młodego wieku, pamiętają co nieco z mistrzostw Euro 2012, których gospodarzami były Polska i Ukraina. Mecze odbyły się wówczas m.in. na gdańskim stadionie.

Uczniowie wspominają m.in. barwne balony w centrach handlowych informujące o mistrzostwach, okrzyki kibiców pod oknami, to, że można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pucharem Euro stojącym na Targu Węglowym.

- I to, że przy Bramie Wyżynnej, na torach tramwajowych, stali hiszpańscy kibice i wesoło śpiewali. Fajne to było - przypomina sobie Oskar Stawski z III F.

Róża Lach - Konkol, wychowawczyni klasy III F, podkreśla, że od trzech lat realizuje z rodzicami uczniów różne projekty w ramach konkursu "Rodzice z klasą", organizowanego przez SP nr 8.

- Ta piosenka była jednym z takich pomysłów. Spodobał mi się szczególnie, bo powstał w zasadzie na zakończenie 3-letniego etapu nauczania. Dla mnie to prezent, bo też się świetnie przy tym bawiłam - przyznaje pani Lach - Konkol.

W nagraniu uczestniczyli uczniowie klasy 3F, a dokładniej:

Tosia Cudnowska, Staś Drapella, Krysia Góralewska, Kuba Grzegorzek, Ania Jeznach, Magda Knut, Kuba Kryszeń, Daria Marchlewska, Damian Matwiejczyk, Kuba Mątewski, Olek Murawjow, Seweryn Orłowski, Mateusz Piotrowski, Milena Podzwardowska, Martyna Różańska, Miłosz Sandach, Marysia Sciebura, Marta Sośnicka, Oskar Stawski, Przemek Stukow, Ala Szweda, Bianka Wiczling i Julka Wilczewska.TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024