• Start
  • Wiadomości
  • Etyka Solidarności. Věra Jourová i Żanna Niemcowa - refleksje w 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych 

Etyka Solidarności. Věra Jourová i Żanna Niemcowa - refleksje w 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych 

- Pozytywna zmiana jest możliwa - przekonywała Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreślając, że Europa potrzebuje silnej Polski. Zdaniem Żanny Niemcowej, ruchy o charakterze solidarnościowym są szansą na demokratyzację Rosji. Obie panie były w gdańskim ECS głównymi postaciami spotkania z cyklu “Etyka solidarności”.
( 31.08.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Věra Jourová podczas wtorkowego wystąpienia w ECS
Věra Jourová podczas wtorkowego wystąpienia w ECS
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

„Etyka solidarności” to cykl wykładów połączonych z debatą, które co roku organizowane są przez ECS dla uświetnienia rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W ramach wydarzenia, zaproszeni zagraniczni intelektualiści dokonują nowej interpretacji ideałów Sierpnia w odniesieniu do wyzwań dnia dzisiejszego i przyszłości. We wtorek, 31 sierpnia 2021 roku, swoje refleksje przedstawiły Żanna Niemcowa i Věra Jourová.   

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, rozpoczęła swoje wystąpienie po polsku. Mówiła: - Dla mnie osobiście to niezwykle poruszające, że mogę stać w tym miejscu, na terenie dawnej stoczni […]. Nie mam wątpliwości, że wydarzenia Sierpnia ‘80 są zapisane już na zawsze nie tylko w historii Polski, ale także całej Europy. To tu polscy stoczniowcy wyjęli pierwszą cegłę z muru berlińskiego. 

- Pozytywna zmiana jest możliwa - przekonywała Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreślając w dalszej części wystąpienia, że Europa potrzebuje silnej Polski:

- Często mówię po czesku w Parlamencie Europejskim, kiedy chcę przemawiać emocjonalnie, ponieważ moje emocje mówią w języku czeskim. W tym miejscu moje emocje przemawiają po polsku (…) Polska z punktu widzenia Pragi czy Brukseli jest krajem, który odniósł sukces. Polska demokratyczna, pewna siebie, Polska o otwartym umyśle, Polska, która cieszy się wszelkimi swobodami, stała się bardziej dostatnia i wolna niż kiedykolwiek wcześniej. Zdaję sobie sprawę, że przyszłość przyniesie wiele wyzwań, i osobiście bardziej obawiam się polskiej inercji niż polskiej siły. Potrzebujemy silnej Polski w sercu Unii Europejskiej, Polski która nadaje kształt Unii na podstawie naszych wspólnych wartości i wzajemnego zaufania, ponieważ Unia Europejska to my, a nie oni, to my. 

 

Żanna Niemcowa ze względów zdrowotnych nie mogła osobiście przyjechać do Gdańska, więc wystąpiła online
Żanna Niemcowa ze względów zdrowotnych nie mogła osobiście przyjechać do Gdańska, więc wystąpiła online
www.gdansk.pl

 

Żanna Niemcowa uczestniczyła w spotkaniu online - w ostatniej chwili odwołała przyjazd do Gdańska ze względów zdrowotnych. Ta rosyjska dziennikarka, aktywistka społeczna, jest córką Borysa Niemcowa i współzałożycielką Fundacji Borysa Niemcowa dla Wolności. Żanna Niemcowa  upatruje nadzieję dla Rosji w solidarnościowych działaniach. 

- Dziś w Rosji jest więcej demokratów niż było jeszcze kilka lat temu - zauważa. - To duża zmiana. 

Ojciec Żanny Niemcowej został zamordowany na zlecenie na początku 2015 roku. W miesiącach poprzedzających tę zbrodnię miał poczucie, że zwolenników demokracji w Rosji ubywa, wiele osób odwracało się do niego plecami.

 

ZAPIS WIDEO SPOTKANIA:

 

Spotkanie otworzył Lech Wałęsa, a gości przywitali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS.  

Namysł nad ideałami Sierpnia nigdy się skończy, bo „bardzo trzeba nam dziś etyki solidarności, zbioru norm, które będą porządkować rzeczywistość, budując poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności” - uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Tytuł cyklu nawiązuje do słynnego eseju „Etyka solidarności” Józefa Tischnera, najważniejszego filozoficznie dokumentu narodzin Solidarności. Motywem przewodnim wykładów jest refleksja nad przyszłością solidarności i wyzwaniami związanymi z solidarnościowym etosem. 

ZOBACZ FOTOGALERIĘ: