Akcja "Węzły zwycięstwa" w ECS. Kilkaset osób wzięło udział we wspólnej pracy. FILM i ZDJĘCIA

W sobotę, 24 lutego, przypada druga rocznica napaści Rosji na Ukrainę. Z tej okazji w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zorganizowano akcję "Węzły zwycięstwa". Przez sześć godzin kilkaset osób wzięło udział w zaplataniu siatek maskujących dla żołnierzy ukraińskich walczących na froncie. Było wielu obywateli Ukrainy, ale też Polaków, którzy chcieli w ten sposób pokazać swoją solidarność z narodem ukraińskim. Do akcji "Węzły zwycięstwa" dołączyła również Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.   
24.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240224- Wezly_Zwyciestwa - 027-min
Akcja "Węzły zwycięstwa" w ECS 24 lutego 2024 roku, w drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie
fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Solidarni z Ukrainą w czasie wojny. Gdańsk pomaga już od dwóch lat

Jaka jest idea "Węzłów zwycięstwa"?

To inicjatywa wspólnoty ukraińskiej w naszym mieście. Powstała krótko po napaści armii rosyjskiej na ich kraj. Obywatele Ukrainy spotykają się raz w tygodniu w sali Zarządu Koła w Gdańsku Związku Ukraińców w Polsce, przy ul. Aksamitnej 4a.

Tam właśnie wyplatają siatki maskujące, które potem rozwieszane są nad stanowiskami bojowymi. Podstawą tego wojennego ekwipunku jest zwykła siatka dużych rozmiarów, kupowana w sklepie. Rozwiesza się ją na stole i cierpliwie przetyka kawałkami sznurka.

20240224- Wezly_Zwyciestwa - 021-min
Wspólna praca Ukraińców i Polaków nad wykonaniem siatki maskującej trwała sześć godzin
fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Jakie było zainteresowanie "Węzłami zwycięstwa" w ECS? 

- Jesteśmy w czwartym dniu obchodów drugiej rocznicy wybuchu wojny i agresji Rosji na Ukrainę. Dziś "Węzły zwycięstwa" jako piękna wspólnotowa akcja przeniosła się do Europejskiego Centrum Solidarności. Jest oczywiście dużo obywateli Ukrainy, ale Polaków też. Są całe rodziny z dziećmi. To ma być wspólne tkanie, które będzie budować wspólnotę między Polakami a Ukraińcami - mówi Magdalena Charkin-Jaszcza, kierowniczka i pełnomocniczka dyrektora ECS ds. międzynarodowych i protokołu. 

Siatki maskujące w jednej z sal ECS wytwarzano w godzinach 10.00-16.00.

 

ZOBACZ FILM Z AKCJI "WĘZŁY ZWYCIĘSTWA" W EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI: 

 

Magdalena Charkin-Jaszcza przyznała, że frekwencja podczas wydarzenia jest olbrzymia. 

- Zaczyna nam brakować krzeseł, które musimy donosić z innych pomieszczeń. Ale bez obaw: dla wszystkich starczy miejsca. Przez niemal dwa lata z Gdańska udało się wysłać na front 1200 metrów kwadratowych siatki maskującej - dodała Magdalena Charkin-Jaszcza.

Świadectwo 13-letniej Ukrainki

Wśród uczestników sobotniej akcji w ECS spotykamy 13-letnię Kirę Puzanovą, która przyjechała do ECS prawie z całą rodziną. Na miejscu jest jej 5-letnia siostra Sofija, babcia i dziadek oraz siostra i wujek. Brakuje tylko rodziców. Zatrzymała ich praca - oboje są kucharzami w restauracji w Stegnie, na Mierzei Wiślanej. 

- Robimy tu siatki dla chłopaków, którzy walczą o wolność Ukrainy. To jest taka obrona, żeby ich wróg nie zauważył. Musimy im pomagać, bo oni oddają swoje życie, żebyśmy my mieli wolny kraj - mówi prawie płynie po polsku młoda Ukrainka. 

Budżet Obywatelski 2025. Do zainwestowania 21,5 mln zł. Czekamy na twój pomysł tylko do jutra!

Kira wraz najbliższymi wyjechała do Polski z rodzinnego Chersonia w kwietniu 2022 r. 

- Byliśmy w takiej sytuacji, że obok nas byli Rosjanie. Były straszne wybuchy. Rosjanie chodzili po domach i kradli rzeczy - wspomina 13-latka. 

Na ich uchodźczej tułaczce była najpierw Zielona Góra, potem Gdańsk, a na końcu trafili do Nowego Dworu Gdańskiego. - I już tam zostajemy na stałe. Kupiliśmy dom - dodaje Kira.

20240224- Wezly_Zwyciestwa - 011-min
Do akcji Węzły zwycięstwa" dołączyli Eryk Jóźwiak, trener-menedżer klubu Zdunek Wybrzeże Gdańsk i jego podopieczny, junior Eryk Kamiński. - To jest gest solidarności z naszej strony jako środowiska sportowego - powiedział trener
fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Wsparcie ze strony żużlowców 

W sali ECS, gdzie wyplatano siatki maskujące, pojawił się Eryk Jóźwiak, trener I-ligowego klubu żużlowego Energa Wybrzeże Gdańsk.

- W sporcie liczy się nie tylko rywalizacja. Jesteśmy też częścią większej społeczności. To jest gest solidarności z naszej strony jako środowiska sportowego. W naszej dyscyplinie niektórzy zawodnicy są pochodzenia ukraińskiego. W naszym składzie był kiedyś Andrij Karpow, który poprzez konflikt zbrojny musiał zakończyć swoją przygodę ze sportem - tłumaczy szkoleniowiec. 

Trener przyjechał do ECS wraz ze swoim podopiecznym, juniorem Erykiem Kamińskim. - Bylibyśmy w liczniejszym gronie, ale w poniedziałek wyjeżdżamy na zgrupowanie - wyjaśnia Eryk Jóźwiak.  

Na zdjęciu widać grupę ludzi zaangażowanych w jakąś czynność. Na pierwszym planie znajduje się kobieta uśmiechająca się i skupiająca na czymś, co trzyma w rękach. Ma ciemne włosy, okulary i jest ubrana w czarny strój z przypinką. Mężczyzna po jej lewej stronie, ubrany w garnitur i krawat, również wydaje się skupiony na tej samej czynności. W tle są inne osoby, częściowo przysłonięte, które również wydają się być zaangażowane w działanie grupy lub rozmowę. Wnętrze wskazuje na towarzyskie lub możliwe zawodowe zgromadzenie
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wykonywała siatki maskujące przez prawie pół godziny. Po jej lewej stronie: Oleksandr Plodystyi - Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, po prawej: Leszek Bonna - wicemarszałek województwa pomorskiego
fot. Rafał Kucharek/ gdansk.pl

Czy tkanie siatki dla żołnierzy jest trudne? - To bardzo prosta, manualna praca. Aczkolwiek robienie supełków jest może monotonne, to jest okazja na różne przemyślenia w tym czasie - odpowiada trener gdańskich żużlowców. 

Osiem “brygadówek” w konwoju sanitarnym jedzie z Gdańska do Ukrainy

Aleksandra Dulkiewicz dołącza do akcji

Około godz. 15.30 do pracującej grupy dołączyła prezydent Gdańska. Jak wyplatać siatkę maskującą poinstruowali Aleksandrę Dulkiewicz Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku oraz Jurij Żernicyn, koordynator pomocy technicznej Gdańsk Pomaga Ukrainie

Wyplatanie siatki było na tyle łatwe, że już po kilku minutach prezydent Gdańska swoje umiejętności przekazała wicemarszałkowi województwa pomorskiego Leszkowi Bonnie.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z AKCJI "WĘZŁY ZWYCIĘSTWA" W ECS:

 

 

Porządku pilnował pies-uchodźca

Dość niecodziennym uczestnikiem sobotniego wydarzenia w ECS był … pies.- To suka Czelsi. Pies uchodźczyni. Wzięłam go na początku marca 2022 r. ze schroniska spod Kijowa. Ona nie może być sama w domu. Zawsze zabieram ją na wszelkie akcje - mówi Kateryna Kirsanowa, jedna z organizatorek "Węzłów zwycięstwa". 
 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku