• Start
  • Wiadomości
  • Dziś w Gdańsku i okolicach możliwa burza z dużym deszczem

Dziś w Gdańsku i okolicach możliwa burza: duży deszcz z wiatrem, grad, a nawet trąba powietrzna?

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o burzach z gradem na Pomorzu - w tym dla Gdańska i całego powiatu gdańskiego. Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek, 30 czerwca, w godzinach popołudniowych i wieczornych - do północy. “W mniejszym stopniu istnieje także możliwość uformowania się krótkotrwałej trąby powietrznej” - zapowiada Pomorski Alarm Pogodowy i podkreśla, że tak może, ale nie musi być - chodzi o możliwy scenariusz zjawisk pogodowych. 
30.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mapa z ostrzeżeniem, przygotowana przez Pomorski Alarm Pogodowy. Gdańsk i powiat gdański zaznaczone są na czerwono, co oznacza, że zagrożenie burzowe oceniane jest jako wysokie
Mapa z ostrzeżeniem, przygotowana przez Pomorski Alarm Pogodowy. Gdańsk i powiat gdański zaznaczone są na czerwono, co oznacza, że zagrożenie burzowe oceniane jest jako wysokie
Tomasz Szcząchor, Bartłomiej Zastawny/Pomorski Alarm Pogodowy

Burza w Gdańsku i okolicach - ostrzeżenie IMGW

Ostrzeżenie pogodowe Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB w Gdyni obowiązuje od godz. 15.00 do godz. 24 dnia 30.06.2022.

Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h. Miejscami grad.

Burza według Pomorskiego Alarmu Pogodowego - nawet trąba powietrzna?

Według zapowiedzi na Fb Pomorskiego Alarmu Pogodowego możliwy jest rozwój przynajmniej jednej tzw. burzy superkomórkowej, z którą mogłoby wiązać się ryzyko wystąpienia gradu (do 2-3 cm średnicy) i punktowo silnych porywów wiatru. Istnieje zagrożenie lokalnymi zalaniami i podtopieniami. Nie można wykluczyć nawet możliwości uformowania się krótkotrwałej trąby powietrznej.

Pomorski Alarm Pogodowy tak wyjaśnia sytuację: “Obecnie znów zalega nad nami bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza, która ulega dodatkowemu nagrzewaniu, w związku z opuszczającym nas zachmurzeniem pokonwekcyjnym. Po południu wzrastać ma energia chwiejności, która miejscami osiągnie dość spore wartości, przekraczające 1500-2000 J/kg. Przy obecności dolnotroposferycznych stref zbieżności wiatru rozpocząć ma się inicjacja komórek burzowych, wędrujących na północ i skręcających nieco w kierunku północno-wschodnim”.

Dalej na Fb Pomorskiego Alarmu Pogodowego czytamy: “Ze względu na istotnie podwyższoną wodność oraz spodziewaną dużą rozbudowę pionową chmur Cb, głównym zagrożeniem będą dziś miejscowe zalania. Wyraźnie podwyższone parametry kinematyczne (silny wzrost prędkości wiatru wraz z wysokością oraz jego skręt w dolnych 3 km troposfery) sugerują korzystne warunki do powstania przynajmniej jednej superkomórki oraz możliwej lepszej organizacji burz w bardziej zorganizowany układ. Z tego względu, ryzyko pojawienia się groźnych zjawisk jest większe niż we wtorek. Burzom może towarzyszyć także punktowo silny wiatr oraz grad do 2-3 cm średnicy. Ze względu na istotne przyspieszenie ruchów wznoszących w dolnej warstwie, przy większej akumulacji wilgoci nie wyklucza się rozwoju krótkotrwałej trąby powietrznej. Ryzyko to jest jednak ograniczone”.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim