• Start
  • Wiadomości
  • Dziś Święto Kaszubskiej Flagi. Na maszcie Góry Gradowej łopocą czarno-żółte barwy

Dziś Święto Kaszubskiej Flagi. Na maszcie Góry Gradowej łopocą czarno-żółte barwy

Kolejny raz w tym roku nad Gdańskiem góruje czarno-żółta flaga - symbol męstwa, pokory i chwały. Uroczyste wciągnięcie kaszubskiej flagi na maszt stojący na Górze Gradowej odbyło się dziś, 18 sierpnia, w samo południe. To jeden z elementów Święta Kaszubskiej Flagi.
( 18.08.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Flaga kaszubska na Górze Gradowej
Flaga kaszubska na Górze Gradowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Czarno-żółta flaga powiewa nad Gdańskiem - to na Dzień Jedności Kaszubów 

 

“Dziś Gdańsk przywdział czarno-żółte barwy, a to z okazji Święta Flagi Kaszubskiej na pamiątkę powołania Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, które miało miejsce 18 sierpnia 1929 r. w Kartuzach” - informuje portal kaszubi.pl.

“Nowe stowarzyszenie kaszubskie powołano z inspiracji Aleksandra Majkowskiego, jako odpowiedź na dywersyjną działalność niemiecką” - wyjaśnia w “Historii Kaszubów w dziejach Pomorza” Józef Borzyszkowski [od red.: tom IV: Kaszubi w II RP i w latach II wojny światowej (1920-1945), Gdańsk 2019]: “Organizacja ta skupiała przedstawicieli Młodokaszubów i ich wychowanków, nauczycieli z powiatu kartuskiego i kościerskiego oraz członków korporacji studenckiej K ’ Cassubia.

Celem nowopowołanego zrzeszenia było ideowe odrodzenie Kaszubów w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Najbardziej znanym owocem ich działalności był wydawany z TPNiS w Gdańsku „Gryf Kaszubski” oraz samodzielnie czasopismo „Zrzesz Kaszëbskô”. Działalność nowego zrzeszenia skupiała się w Kartuzach i najbliższych okolicach.”

O kaszubskim święcie głośno dziś również w Warszawie - z tej okazji wieczorem elewacja Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie podświetlona na czarno-żółto.

“Kaszubska flaga narodowa ma barwy czarno-żółte, co stanowi odniesienie do historycznego godła Kaszubów, czyli zwróconego w prawo czarnego gryfa w koronie na złotym tle. Czerń w symbolice narodowej Kaszubów oznacza rozwagę, męstwo i pokorę, natomiast barwa żółta - to odzwierciedlenie godności, szacunku i chwały. 18 sierpnia 1929 roku po raz pierwszy w historii flaga ta oficjalnie została wyeksponowana z okazji zjazdu Kaszubów w Kartuzach” - czytamy na FB Pałacu Kultury i Nauki Warszawa.

Warto dodać, że kto chciałby porozmawiać z przedstawicielami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie ma szanse spotkać ich podczas, trwających właśnie w Gdańsku, obchodach 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. ZKP jest oficjalnym partnerem wydarzenia i w dniach 29-30 sierpnia (w godz. 10-19), w Strefie Społecznej zlokalizowanej na terenie Europejskiego Centrum Solidarności przedstawi swoje działania. 

Strefa jest miejscem spotkań, debat i wymiany doświadczeń, a także prezentacji działalności organizacji pozarządowych.