Dziedzictwo niematerialne Gdańska - przyjdź do Kunsztu Wodnego, podziel się swoją opinią

W czwartek, 23 listopada, o godz. 12.00 w sali nr 2 Kunsztu Wodnego przy ul. Targ Rakowy 11 odbędzie się spotkanie robocze w temacie powstawania miejskiego programu dotyczącego dziedzictwa niematerialnego Gdańska. Do dyskusji zaproszeni są przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści, osoby ze środowiska kultury oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta. Wstęp jest wolny.
20.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzwony na wieży ratusza
Carillon w Ratuszu Głównego Miasta
fot Dariusz Kula, mat Muzeum Gdańska

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

Wydarzenie będzie okazją do dyskusji o pomyśle powstania miejskiego programu, którego celem będzie identyfikacja, badanie, dokumentacja oraz doświadczanie zjawisk zdefiniowanych w Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, określonych jako:

  • tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego
  • sztuki widowiskowe
  • zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne
  • wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata
  • umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym

Dom Opatów Pelplińskich znów piękny jak przed wiekami. Zabytek będzie częścią Muzeum UG

Spotkanie w Kunszcie Wodnym

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 listopada, o godz. 12.00 w sali nr 2 Kunsztu Wodnego przy ul. Targ Rakowy 11. Do dyskusji zaproszeni są przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści, osoby ze środowiska kultury oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta. Wstęp jest wolny.

W programie spotkania:

  • Wyjaśnienie czym jest dziedzictwo niematerialne, rozmowa o doświadczeniach programu "Niematerialna Warszawa" z dr Ewą Klekot (adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS, autorka opracowania Niematerialna Warszawa)
  • Dyskusja o planach otwarcia nowego konkursu grantowego dla NGO z zakresu dziedzictwa niematerialnego w Gdańsku (oddolne inicjatywy pielęgnujące lokalną tożsamość, różnorodność, tradycje, zachowania i żywe praktyki, dzięki którym mieszkańcy Gdańska czują swoją odrębność i wspólnotę)
  • Rozmowy o pomysłach na kolejne działania popularyzowania dziedzictwa niematerialnego w Gdańsku (na działania edukacyjne, popularyzatorskie, akcje społeczne i artystyczne i wszelkie inicjatywy opowiadające o złożonej historii miasta i mieszkańców).

Na krajowej liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znajduje się gdańska kultura carillonowa

Portrety Daniela Chodowieckiego i jego żony. Muzeum Gdańska ma dwa nowe obrazy: „Są bezcenne”

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole