Dzieci pasowane szablą. Jubileusz SP nr 38

Były gratulacje, nagrody, wspomnienia, ogromny tort, spotkanie absolwentów, występy uczniów. Tak znajdująca się na Niedźwiedniku Szkoła Podstawowa nr 38 im. gen. Stanisława Maczka świętowała swoje 70-lecie.
17.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

SP nr 38 w Gdańsku: kombatanci pasują pierwszoklasistów na uczniów.

Była jesień 1945 r. Niewielki, mocno uszkodzony budynek przy ul. Słowackiego 101. W nim - dzieci, które mówiły w różnych językach i miały za sobą dramatyczne przeżycia wojenne: tak wyglądały początki funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 38.

Pierwszy kierownik szkoły, Stanisław Gierlach, zapisał: w kronice: „Otoczenie budynków świadczy o przejściu huraganu wojennego” – „W ogrodzie wykopany jest głęboki rów strzelniczy. (…) Ludność obecną można podzielić na cztery grupy:1. Niemcy, którzy powoli wyjeżdżają do Niemiec, 2 Ludność ta, która nie wie kim jest i nie wie czy pozostać tu czy wyjechać 3. Polscy Gdańszczanie, których jest niewiele 4. Polacy-Kaszuby (…) Zaczynają przybywać repatrianci i osiedleńcy z kraju.”

(Czytaj więcej  TUTAJ).  

Właśnie do tych pionierskich czasów nawiązał w piątek 16 października w swoim wystąpieniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jeden z gości honorowych uroczystości jubileuszowych. – Rok 1945 był dla Gdańska szczególnym rokiem – wtedy nasze miasto znalazło się ponownie w granicach Polski. Wtedy też powstała Szkoła Podstawowa nr 38, przez którą w minionych 70 latach przeszedł prawdziwy pochód pokoleń gdańszczan.

Prezydent serdecznie podziękował nauczycielom, którzy przez kolejne dziesięciolecia tworzyli szkolną wspólnotę. – Miasto to wspólnota wspólnot, państwo ją budowali – podkreślił Adamowicz, który wręczył także specjalna nagrodę Annie Tarasiewicz, wicedyrektorce szkoły, związanej z placówką od 33 lat.

– „Zasiedziałam się” w tej szkole – zażartowała Anna Tarasiewicz. – Na moich oczach młodzież wkraczała w dorosłość, stawała się  mądrymi, dojrzałymi ludźmi. Dziś nasi absolwenci przyprowadzają tu swoje dzieci…

Stabilność kadry nauczycielskiej i jej oddanie sprawom szkoły, to jeden z powodów, dla których uczniowie lubią tę placówkę. Wielu nauczycieli pracuje już ponad 20 lat. Dyrektor Joanna Reszczyńska jest związana ze szkołą od 30 lat!

Jubileusz szkoły odbył się w dniu szczególnie ważnym dla pierwszoklasistów, którzy właśnie 16 października zostali uroczyście przyjęci do grona uczniów 38 SP. Mali uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów przez kombatantów, którzy są stałymi uczestnikami szkolnych ceremonii. Pasowania na ucznia dokonuje się w SP nr 38 wspaniałą (choć dla bezpieczeństwa dzieci – nieostrą) szablą.

Jubileusz był okazją nie tylko do gratulacji, ale także do wspomnień ważnych momentów w dziejach szkoły i osób, które tworzyły jej historię, wśród nich kolejnych kierowników i dyrektorów: Stanisława Gierlacha, Longiny Drozd, Barbary Kuźmy.

W ten nastrój wpisywały się też występy uczniów, wśród nich recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”:

(…) Choćbyśmy uczniami byli
najtępszymi w szkole świata,
nie będziemy repetować
żadnej zimy ani lata
. (…)

„Szanując tradycje – patrzymy w przyszłość” – brzmi motto tej szkoły. Teraźniejszość SP nr 38 to okazałe, znakomicie wyposażone budynki przy ul. Leśna Góra, stwarzające uczniom i nauczycielom znakomite warunki do pracy. Duże wrażenie robi zaplecze (sala baletowa, plac zabaw, udogodnienia dla niepełnosprawnych, monitoring), gdzie prowadzonych jest wiele zajęć dodatkowych. pomoc terapeutyczna, logopedyczna, psychologiczna. Uczniowie mają zapewnioną pomoc medyczną i stomatologiczną.


Kalendarium najważniejszych wydarzeń:

1 września 1945 – powołano polską Szkołę Powszechną numer 38, z siedzibą w budynku przy ul. Słowackiego 101. Jej kierownikiem jest Stanisław Gierlach.

28 marca 1992- szkole nadano imię generała Stanisława Maczka, Kombatanci – żołnierze gen. Maczka stają się stałymi gośćmi i uczestnikami wszystkich ważnych uroczystości szkolnych.

1996 -  powstaje Komitet Budowy Nowej Szkoły

1997 – szkoła otrzymuje nowy gmach przy ul. Leśna Góra 2

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę