Dynamiczne ćwiczenia przeciwpowodziowe

Gdańsk przystąpił do aktywnej realizacji dynamicznych ćwiczeń przeciwpowodziowych. Od godziny 12.00, w ramach działań ratowniczych, siły i środki miejskich służb zostały zadysponowane do czterech kluczowych lokalizacji miasta - ul. Swojska na wysokości ul. Twardej i ul. Okrąg; ul. Kutnowska; ul. Kamienna Grobla oraz Węzeł Groddecka.
24.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę ludzi w roboczych kamizelkach i hełmach, którzy wydają się uczestniczyć w akcji ratowniczej lub ćwiczeniu. Stoją na zalanej wodą ulicy otoczeni przez urządzenia do zwalczania powodzi, takie jak zasieki przeciwpowodziowe i worki z piaskiem. Widać też pompę, która najprawdopodobniej służy do odpompowywania wody
Ćwiczenia przeciwpowodziowe w 2023 roku
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Zakres ćwiczeń obejmuje cztery epizody. W każdym z nich działania wykonywane są w jednym czasie. Dzięki takiej formie realizacji możliwe jest w sposób realny odwzorowanie sytuacji jakie mają miejsce podczas zdarzeń o charakterze kryzysowym.

Swojska na wysokości ul. Twardej i ul. Okrąg

Działania polegające na ostrzeganiu mieszkańców, ustawieniu pomp i przepompowywaniu wody do kanału Strzyży w celu umożliwienia odpływu wody z ww. ulic. W zawiązku z działaniami i możliwym wystąpieniem wody wykonanie zabezpieczenia działań.

ul. Kutnowska

Działania polegające na ostrzeganiu i ewakuacji mieszkańców (podstawienie autobusu), układanie worków oraz zapór przeciwpowodziowych. Zagrożone posesje od nr 20C – 28 przy i przed skrzyżowaniem z ul. Łowicką oraz 108 – 112.

Kamienna Grobla

Brak zasilania przepompowni deszczowej Kamienna Grobla. Konieczne jest przywrócenie zasilania przepompowni za pomocą zasilania awaryjnego przez spółkę Gdańskie Wody.

Węzeł Groddecka

Spływ wody ulicą w kierunku ul. Nowe Ogrody. Kontrola spływu do ogrodu deszczowego oraz działania zabezpieczające ruch drogowy na ul. 3 maja oraz prawoskręt na Armii Krajowej.

Celem działań jest, realne i dynamiczne dysponowanie sił i środków w poszczególne miejsca zagrożenia. Dodatkowo możliwe jest sprawdzenie współdziałania służb z podmiotami miejskimi na miejscu prowadzonych działań ratowniczych, możliwości sprzętowych, zasobów ludzkich oraz mobilności i szybkości działania w zakresie działań ratowniczych, zabezpieczających, organizacyjnych i informacyjnych.

 

Tak bywało w przeszłości

W 2023 roku ćwiczenia odbyły się 31 maja przy ul. Cedrowej i Zbiorniku Retencyjnym Cedrowa. Celem akcji było doskonalenie koordynacji działań i współdziałania służb w sytuacji silnych i długotrwałych opadów deszczu i towarzyszących im innych zjawisk pogodowych, sprawdzenie sprzętu i weryfikacja wewnętrznych procedur. Uczestnicy mieli możliwość poznania materiałów oraz sprzętu wykorzystywanego podczas akcji przeciwpowodziowych. Ważnym aspektem dzisiejszego wydarzenia była współpraca między przedstawicielami służb kryzysowych.

Gdańsk ćwiczy przed wielką wodą. Podczas ćwiczeń "zalało" ulicę Cedrową

 

W 2018 roku odbyły się dwudniowe ćwiczenia, w trakcie których służby mundurowe oraz urzędnicy m.in. z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przygotowywały się na wypadek wystąpienia intensywnych opadów deszczu. W poniedziałek, 18 czerwca, odbyło się krótkie szkolenie i przejazd po newralgicznych punktach na mapie Gdańska, a we wtorek, 19 czerwca, odbyły się ćwiczenia praktyczne.

Dwa dni przeciwpowodziowych ćwiczeń. Służby dobrze współpracowały

 

W 2017 roku ćwiczenia odbyły się 23 maja w godzinach wieczornych. Celem akcji było doskonalenie koordynacji działań służb w sytuacji silnych opadów deszczu i towarzyszących im innych zjawisk pogodowych. W ćwiczeniach pod nadzorem Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego brali udział pracownicy Spółki Gdańskie Wody, GZDiZ, ZTM, GAiT, SNG, GZNK, PPIS, MOPR, Ratownictwa Medycznego, wybranych Wydziałów Urzędu Miejskiego, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Policji. 

Cztery lokalizacje, około 200 osób w nocnych ćwiczeniach przeciwpowodziowych