Dwie antylopy eland urodziły się w zoo. Nie ma większych antylop na świecie

Kolejne dobre wieści z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. W oliwskim zwierzyńcu przyszła na świat para elandów - samiec i samiczka. Na wolności ssaki te żyją w południowej Afryce. Elandy są największą i najcięższą współcześnie żyjącą antylopą.
14.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu jest małe, brązowe zwierzę z białym brzuchem i ciemnymi pasami na nogach. Stoi na zielonej łące. Zwierzę ma długie uszy, spiczaste rogi i grzywę na głowie.
Jedna z antylop eland, która przyszła na świat w zoo
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Samiec żyrafy Gienek opuścił gdańskie zoo, by zrobić miejsce dla samicy

Radość w gdańskim zoo

- Wraz z prawdziwą, złotą jesienią przyszła piękna paleta barw, ale również niespodzianka pod postacią dwóch cudownych maluchów antylopy eland. To samiec i samiczka, są bardzo czujne i pozwalają podejść blisko tylko swoim opiekunom. Jak wszystkie kopytne, one również bardzo szybko stanęły na nogi, aż ciężko uwierzyć, że mają niecały miesiąc - napisał w poniedziałek, 13 listopada, na profilu Facebookowym Gdański Ogród Zoologiczny

Ciekawostki o antylopie eland

W naturze eland zwyczajny (łac. Taurotragus oryx, ang. Common Eland) zamieszkuje tereny sawannowe, półpustynne oraz równiny górzystych terenów w południowej Afryce
Na zdjęciu widać dwa jelenie stojące w zielonej łące obok drzewa. Jelenie są brązowe z białym brzuchem i ciemnymi pasami na nogach. Mają długie uszy, spiczaste rogi i grzywę na głowie.
Młode antylopy korzystają chętnie z wybiegu w zoo
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
To największa i najcięższa współczesna antylopa. Dorosły samiec może osiągnąć masę ciała do 950 kg, wysokość w kłębie (najwyższy punkt tułowia zwierzęcia, położony na szczycie łopatek - przyp. red.) to blisko 2 metry. 
Na zdjęciu są dwa młode jelenie stojące obok siebie na zielonym polu. Jelenie są małe i smukłe, z długimi nogami i ogonami. Mają brązowe futro z białymi plamami. Stoją blisko siebie, jakby rozmawiały.
Młode antylopy pochodzą od dwóch matek
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Eland tworzy stada składające się od 25 do 60 osobników. Dobrze skacze i biega. Podczas pory suchej często żeruje nocą, kiedy to zawartość wilgoci w roślinach jest większa.

Samiec żyrafy Gienek opuścił gdańskie zoo, by zrobić miejsce dla samicy. Dlaczego?

Zjada liście, trawy, nasiona, zioła, owoce. Potrafi wykopywać korzenie, bulwy i cebule roślin. Zwierzę jest bardzo wytrzymałe na brak wody.
Na zdjęciu widać grupę zwierząt stojących obok siebie. Zwierzęta są wielkie, z długimi nogami i długimi szyjami. Mają ciemne umaszczenie z białym brzuchem.
Stado elandów w zoo liczy obecnie 8 osobników
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Gody u antylopy odbywają się najczęściej podczas pory deszczowej. Po ciąży trwającej 9 miesięcy samica rodzi jedno młode. Odżywcze w składniki pokarmowe mleko matki powoduje niezwykle szybki przyrost młodego. Długość życia elanda: do 25 lat.
 

Podróż Gienka

W październiku tego roku, jeden z trzech samców żyrafy żyjących w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, został przetransportowany do  do ogrodu zoologicznego w Holandii. Gienek zasilił tamtejsze, stado, a jego miejsce zajmie w Gdańsku samica. Jej przyjazd -  spodziewany do końca 2023 r. - rozpocznie nowy etap w hodowli tego gatunku w gdańskim ogrodzie. Zobacz jak wyglądał załadunek zwierzęcia - przewóz żyrafy ugandyjskiej to wielkie wyzwanie. Dorosły osobnik osiąga blisko 5 m wzrost, waży tonę i jest bardzo płochliwym zwierzęciem. 

TV

Wizyta szkoleniowa ukraińskich samorządowców w Gdańsku i Sopocie