• Start
  • Wiadomości
  • Dwa dni Święta Wolności i Solidarności. 26 tysięcy osób w ECS, 15 tysięcy w Strefie Społecznej

Dwa dni Święta Wolności i Solidarności. 26 tysięcy osób w ECS, 15 tysięcy w Strefie Społecznej

Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja Gdańska podsumowały dwa dni Święta Wolności i Solidarności. - Uśmiech nie schodzi mi z twarzy, w najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się takiej reakcji ludzi, takiej reakcji społeczeństwa - cieszy się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
03.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: dyrektor ECS Basil Kerski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski
Od lewej: dyrektor ECS Basil Kerski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

 

W sobotę, 1 czerwca, rozpoczęło się Święto Wolności i Solidarności, czyli 30. rocznica częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Jubileuszowe spotkania, debaty, rozmowy, projekcje odbywają się w kilku częściach Gdańska, potrwają aż do 11 czerwca. 

Organizatorami uroczystości są Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja Gdańska. W poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 9.30 przed budynkiem ECS podsumowano pierwsze dwa dni uroczystości.  

- Uśmiech nie schodzi mi z twarzy, w najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się takiej reakcji ludzi, takiej reakcji społeczeństwa - cieszy się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Tylko w niedzielę, 2 czerwca, Strefę Społeczną (miasteczko namiotowe) nieopodal ECS odwiedziło 15 tys. osób. 

W ciągu dwóch pierwszych dni (sobota-niedziela) do ECS przyszło 26 tysięcy osób.

- To niebywała liczba - mówił Basil Kerski, dyrektor ECS. - Pierwszy weekend, po otwarciu ECS, zgromadził 15 tysięcy osób i myśleliśmy, że jest to rekord nie do pobicia.

Jako przykład sukcesu frekwencyjnego Święta Wolności i Solidarności, prezydent Dulkiewicz podała okrągły stół, ustawiony nieopodal ECS: - Wczoraj była tam kolejka na ponad sto osób. 


ZOBACZ ZAPIS Z KONFERENCJI

 

 

Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, przypomina, że udział w koncertach, wystawach i wydarzeniach Święta Wolności i Solidarności jest bezpłatny dla wszystkich. Do wtorku, 4 czerwca, darmowa jest też komunikacja miejska.

- Wszystko, co się dzieje w Gdańsku jest bezpłatne, wstęp jest otwarty. I również komunikacja w Gdańsku, do jutra, do wieczora, działa za darmo - podkreślił prezes Fundacji Gdańskiej.


CZYTAJ TAKŻE:

Działo się. Pierwszy dzień Święta Wolności i Solidarności za nami

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim