• Start
  • Wiadomości
  • Duże podwyżki prądu dla pomorskich samorządów. W innych regionach jest jeszcze drożej

Duże podwyżki prądu dla pomorskich samorządów. W innych regionach jest jeszcze drożej

Pomorskie samorządy muszą się liczyć z przyszłorocznymi podwyżkami cen prądu, jednak dzięki wspólnym zakupom, realizowanym w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) już po raz 11, ceny energii nie będą tak wysokie jak w innych województwach. Gdańskiej grupie, skupiającej 71 podmiotów (samorządów i jednostek im podległych), udało się korzystnie kupić energię elektryczną. Wynegocjowane ceny są wyższe o około 30%, podczas gdy w innych polskich samorządach w 2022 roku wzrosną nawet o 70%.
22.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Samorządy wspólnie kupując energię elektryczną mogą wynegocjować korzystniejszą cenę
Samorządy wspólnie kupując energię elektryczną mogą wynegocjować korzystniejszą cenę
zdj. Maciej Kosycarz/KFP


Oferty dostawców energii składane obecnie samorządowcom na 2022 r. przyprawiają o zawrót głowy. Według portalu businessinsider.com.pl, ceny prądu do oświetlenia ulic czy szkół w przyszłym roku poszybują w górę o 50-70%. Najtańsze propozycje są średnio o połowę wyższe od stawek w mijającym roku. Ze wzrostem cen zakupu energii muszą się liczyć metropolitalne samorządy, ale dla tych, które przystąpiły do wspólnych zakupów, podwyżka nie będzie tak drastyczna. Już wiadomo, że w gdańskiej grupie zakupowej ceny dostawy energii elektrycznej wzrosną o ok. 30 procent. Procedura rozstrzygnięcia przetargów w gdyńskiej grupie jest w toku.

Korzystna umowy w gdańskiej grupie zakupowej

Do wspólnych zakupów na kompleksową i rozdzieloną dostawę energii w grupie gdańskiej przystąpiło  71 metropolitalnych gmin i jednostek im podległych. Wśród nich są m.in. gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Gniewino, Linia, miasta Krynica Morska, Malbork, Nowy Dwór Gd., Sopot, Gdańsk, Pruszcz Gd., ale też Gdański Ogród Zoologiczny, Hevelianum, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Port Lotniczy, ECS i gdański stadion.

- Pierwszy raz samorządy miały możliwość wyboru, czy chcą kupować prąd w ramach usługi kompleksowej (zakup i dostarczenie energii) czy rozdzielonej (osobno zakup i osobno dostarczenie). Dodatkowo skorzystaliśmy z nowości, która umożliwia dowolnemu dostawcy sprzedawanie prądu na jednej kompleksowej fakturze, niezależnie od grupy taryfowej. Dodatkowym elementem optymalizującym koszt zakupu energii było podjęcie szybkiej decyzji o ogłoszeniu postępowania, obserwując dynamiczne wzrosty cen energii na Towarowej Giełdzie Energii - mówi Mariusz Sadłowski, koordynator ds. energetyki i środowiska OMGGS. - Kolejnym krokiem będzie szersza analiza parametrów dystrybucji w celu lepszego dostosowania taryf i mocy czynnej i kompensacji mocy biernej.

Umowa na kompleksową dostawę energii została zawarta po raz pierwszy z nowym wykonawcą, którym jest Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Spółka w ramach zawartej umowy na 2022 rok dostarczy 76 MWh energii elektrycznej. Przetarg obejmował  ok. 2700 punktów poboru, a jego wartość to ponad 64 mln złotych. To o około 30 procent więcej niż w ubiegłym roku.

- W obliczu wciąż rosnących cen energii elektrycznej musimy poszukiwać sposobów, aby optymalizować koszty związane z dostawą prądu. Jednym ze sposobów, który stosujemy już od 10 lat, jest dokonywanie zamówień w imieniu całej grupy zakupowej. Takie działanie daje nam doskonałą pozycję negocjacyjną, dzięki czemu oferty mogą być korzystniejsze. W tym roku poszliśmy o krok dalej. Udało się nam przełamać wieloletnią dominację lokalnego dostawcy i podpisać bardzo korzystną – zważywszy na niezwykle trudną sytuację na rynku energetycznym – umowę z nowym dostawcą, czyli spółką Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Trzeba pamiętać, że przy tak gigantycznym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, jakie generuje cała miejska infrastruktura, nawet niewielka obniżka ceny jednostkowej, w ostatecznym rozrachunku, skutkuje ogromnymi oszczędnościami.

Jest drogo a będzie jeszcze drożej – podkreślają analitycy specjalizujący się w prognozowaniu cen energii elektrycznej. Przez ostatni rok ceny prądu poszybowały w górę o ponad 30 procent, a prognozy mówią kolejnych podwyżkach.


Metropolitalne gminy oszczędzają na wspólnych zakupach

W tym roku samorządy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot po raz 11  przystąpiły do wspólnych zakupów energii elektrycznej (kompleksowej i rozdzielonej), gazu ziemnego, oleju opałowego, usług pocztowych oraz paliwa. Do tej pory dzięki wspólnym zamówieniom publicznym udało się zaoszczędzić ponad 150 mln zł. 

W ramach wspólnych zakupów w OMGGS na 2022 r.  powstały dwie grupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię. 

Gdańska grupa zakupowa rozstrzygnęła przetargi na kompleksową i rozdzieloną dostawę energii  oraz dostawę oleju opałowego. Oto wybrani wykonawcy:
kompleksowa dostawa energii dla 47 podmiotów - Veolia Energy Contracting Poland 
Sp. z o.o. z Warszawy - cena brutto: 64 167 491,31 zł,
rozdzielona dostawa energii dla 24 podmiotów - PGE Obrót S.A. z Rzeszowa - cena brutto: 41 884 231,29 zł,
dostawa oleju opałowego dla 17 podmiotów - Marek Kurzawski HANDEL PALIWEM OKTAN z siedzibą w Gdyni - cena brutto 2 712 427,99 zł.
 
Postępowanie na dostawę paliwa do samochodów służbowych dla 20 podmiotów  kończy się 27 października, a na świadczenie usług pocztowych dla 36 podmiotów  jest w toku.

W gdyńskiej grupie zakupowej postępowania na dostawę gazu ziemnego (dla 42 podmiotów) oraz energii elektrycznej (również dla 42 przedmiotów) są w toku. 
 
Zgodnie z przyjętym harmonogramem umowy pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, będą podpisywane na początku czwartego kwartału tego roku, by rzeczywista dostawa rozpoczęła się od 1 stycznia 2022 roku.


Również podwyżkom cen energii elektrycznej poświęcona była konferencja zorganizowania 22 października 2021 r. przed siedzibą spółki Energa w Gdańsku. Oprócz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka wzięli w niej udział m.in. eurodeputowany Janusz Lewandowski, senator RP Ryszard Świlski, a także przedstawiciele pomorskich samorządów.

Konferencja prasowa przed siedzibą spółki Energa. Wypowida się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
Konferencja prasowa przed siedzibą spółki Energa. Wypowida się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
źródło: pomorskie.eu


- W obecnym przetargu na zakup energii elektrycznej na 2022 rok dla naszych jednostek otrzymaliśmy ofertę od Energi Obrót SA. Za 1 MWh mocy mamy zapłacić 501 zł. Podczas gdy w tym roku płaciliśmy niecałe 297 zł. To wzrost o ponad 68 proc. – wyliczał marszałek.

Zgodnie z wyliczeniami finansowymi w przyszłym roku koszt zakupu prądu wyniesie ponad 9,1 mln zł, a więc o 41 proc. więcej niż w bieżącym roku. A jak to wygląda w szczegółach?

– Jako przykład można podać szpitale zarządzane przez samorząd województwa. Ich dodatkowe koszty związane z codziennym funkcjonowaniem wzrosną o 45 proc. – poinformował marszałek Struk.

Miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo. W tle za mówcami widać było siedzibę Energii, czyli głównego dostawcy prądu w naszym regionie. Na złą sytuację w spółce zwrócił też uwagę europoseł Janusz Lewandowski.

– Od 2015 roku spółka miała 11 prezesów. Taka karuzela personalna nie wpływa dobrze na postrzeganie firmy – zaznaczył. – Warto też wspomnieć o tym, że Energa jest jednym z fundatorów Polskiej Fundacji Narodowej. A jak pamiętamy, w kwietniu 2021 r. Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przez zarząd fundacji przestępstwa – dodał europoseł.

O drastycznych podwyżkach cen energii elektrycznej przeczytasz też na pomorskie.eu.

oprac. MW

 


TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA