• Start
  • Wiadomości
  • "Drogi do kultury" - dialog, otwartość, wolność. Zgłoś swój projekt w miejskim konkursie

"Drogi do kultury" - dialog, otwartość, wolność. Zgłoś swój projekt w miejskim konkursie

Ruszył konkurs na projekty artystyczne w przestrzeni plenerowej przy Historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Prace w dowolnej formie, podejmujące zagadnienia dialogu, otwartości i wolności można zgłaszać do 13 czerwca na stronie drogidokultury.pl. 
06.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej dzięki Sierpniowi stała się jednym z najważniejszych miejsc, związanych z historią Polski. Wciąż inspiruje i jako symbol jest punktem odniesienia dla wielu osób. Nz. happening, podczas którego w sierpniu 2020 roku przy bramie nr 2 zbudowano ławeczkę dla upamiętnienia 40-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej dzięki Sierpniowi stała się jednym z najważniejszych miejsc, związanych z historią Polski. Wciąż inspiruje i jako symbol jest punktem odniesienia dla wielu osób. Nz. happening, podczas którego w sierpniu 2020 roku przy bramie nr 2 zbudowano ławeczkę dla upamiętnienia 40-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Do udziału w projekcie zachęcamy artystów plastyków, studentów i absolwentów akademii sztuk pięknych, studentów i absolwentów kierunków artystycznych i wzorniczych oraz innych wyższych szkół artystycznych oraz amatorów - mówi Agata Biały z Fundacji Gdańskiej, która jest organizatorem konkursu.

Projekt ma na celu dotarcie zarówno do artystów, którzy w czasach pandemii nie mieli możliwości zaprezentowania swoich prac, jak i do widzów, którzy stęsknieni są za bezpośrednim odbiorem sztuki. Propozycje zgłaszać można za pomocą formularza na stronie drogidokultury.pl.

„Drogi do kultury” to przedsięwzięcie w formie swobodnych wystąpień na istotne społecznie tematy, odbywające się w otwartej przestrzeni publicznej, w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się główna stołówka Stoczni Gdańskiej. Od czerwca do października zaprezentowanych zostanie pięć najlepszych prac wyłonionych w otwartym konkursie na projekty artystyczne. 

„Drogi do kultury” rozpoczną się w czerwcu i będą się składać z pięciu odsłon. Projekt ten jest zaproszeniem do wejścia w przestrzeń artystycznego Hyde Parku i sprowokowania zbiorowej wyobraźni poprzez różne dyscypliny i media. W każdym kolejnym miesiącu swoją premierę będą miały wybrane projekty indywidualne bądź inicjatywy przygotowywane przez kolektywy artystyczne. Forma prezentowanych prac jest dowolna. 

- Nie chcemy narzucać określonego medium, za pomocą którego artyści chcę przekazać swoją wizję. Może to być koncert, wystawa, performance albo inna forma, w której artyści chcą się zaprezentować - dodaje Agata Biały.

- W czasie, gdy świat zmaga się pandemią i skutkami zmian klimatycznych, projekt „Drogi do kultury” zwraca uwagę na relacje pomiędzy bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, ale również nieznajomymi mijanymi na ulicy czy innymi mieszkańcami Planety Ziemia. Chcemy się zastanowić, czym jest bliskość i budowanie więzi społecznych w dobie kryzysu, a także na czym polega globalna ekosolidarność i wspólne wypracowywanie priorytetów klimatycznych - mówi Aleksandra Grzonkowska, kuratorka projektu i historyczka sztuki. - Z jednej strony projekt jest osadzony w kulturowo-politycznym kontekście etosu „Solidarności”, z drugiej zaś - ważny jest międzykulturowy dialog ponadnarodowy oraz pielęgnowanie poczucia wspólnotowości.

Projekty artystyczne będę realizowane pod merytoryczną opieką kuratorki i historyczki sztuki - Aleksandry Grzonkowskiej (Fundacja Kultury Wizualnej Chmura).

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.