• Start
  • Wiadomości
  • Doroczne plenarne spotkanie gdańskich NGO za nami. Temat przewodni: Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu

Doroczne plenarne spotkanie gdańskich NGO za nami. Temat przewodni: Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu

Jak włączyć się w tegoroczne działania, jakie pomysły na rozwój wolontariatu ma Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, o grantach i nowych rozwiązaniach dla gdańskich NGO'sów - m.in. o tym rozmawiano podczas tradycyjnego spotkania społeczników i aktywistów. Spotkanie odbyło się w formule online w sobotę, 5 lutego, jego współorganizatorami były Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych i Urząd Miejski w Gdańsku.
05.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
3

 

Miano Europejskiej Stolicy Wolontariatu w roku 2022 dzierży miasto Gdańsk. Zaangażowanie mieszkańców naszego miasta w wolontariat, we wszystkich obszarach życia społecznego, od dłuższego czasu było jednym z najwyższych w skali kraju. Zostało ono dostrzeżone na arenie międzynarodowej, czego wynikiem było przyznanie Gdańskowi wspomnianego tytułu. Hasło, które towarzyszy tegorocznej Europejskiej Stolicy Wolontariatu to: „Bez nas nie działa”.

W sobotnim (5 lutego) spotkaniu z NGO wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Podziękowała społecznikom za ich dotychczasową aktywność, mówiła o wyzwaniach, które wciąż stoją przed miastem, a także wspomniała zmarłą przed kilkoma dniami oliwską działaczkę i społeczniczkę, Danutę Rolke-Poczman.

- Uosabiała ona dynamiczne działanie organizacji pozarządowej. Myślę, że może być ona dla nas inspiracją, jako osoba, która uważała, że nie ma nic niemożliwego - podkreślała prezydent Dulkiewicz.

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, współpracuje z organizacjami pozarządowymi na co dzień.

- Chciałabym podziękować osobom, które się angażują i angażowały w minionym roku. To był kolejny trudny rok, pandemiczny. Widzę ogromny wysiłek organizacji, które dbają o innych, dbają o ludzi, którym ratują życie. To przede wszystkim osoby bezdomne, niepełnosprawne, ale też starsze oraz dzieci. Od was naprawdę bardzo dużo zależy, wiem, że to wymaga dużego wysiłku od waszych pracowników i wolontariuszy - podkreślała wiceprezydent Monika Chabior.

Monika Popow, koordynatorka ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu, podkreślała podczas sobotniego spotkania, że przygotowania do obchodów Europejskiej Stolicy Wolontariatu trwały cały ubiegły rok.

- W ich trakcie wyodrębniliśmy takie wartości, które w ramach ESW są dla nas bardzo istotne, i które chcemy promować i w których też chcemy wolontariat rozwijać - podkreślała Monika Popow. - Są to: różnorodność, dostępność, innowacja, ekologia, dobrostan, lokalność i wsparcie organizacji.


W ramach zeszłorocznych prac wyodrębniono też cztery priorytetowe obszary, w ramach których będą realizowane działania:

  • Ludzie i środowisko - lokalna społeczność i jej otoczenie
  • Wolontariat i jego pozytywne oddziaływanie
  • Kompetencje mieszkańców, dbanie o wolontariuszy
  • Wolontariat w szkołach i uczelniach

 

1

 

Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, zaznaczał z kolei, że to, co będzie się działo w naszym mieście w 2022 r., to "finał tego, co przez ostatnie 30 lat Gdańsk robił w kwestii rozwoju wolontariatu".

- Planujemy w tym roku stworzyć dziesięć nowych, lokalnych centrów wolontariatu. Mają one służyć przede wszystkim rozwojowi wolontariatu. Nie muszą być one prowadzone przez organizacje, ale np. przez liderów z danych dzielnic. Wszelkie działania związane z tymi centrami chcielibyśmy rozpocząć w kwietniu - poinformował.

Jednym z nowych rozwiązań, jakie zostaną wprowadzone w tym roku, jest certyfikacja - wolontariuszy i NGO.

- Certyfikacja kompetencji wolontariuszy, a więc coś co nabywają oni w trakcie działań wolontaryjnych. Zdobywają nowe doświadczenia, umiejętności, które mogą być wykorzystywane później, w ich dalszym rozwoju, np. przy składaniu cv do firm, w których starać się będą o pracę. Ta certyfikacja ma dawać dodatkowy atut. Będzie to rozwiązanie dla tych wszystkich wolontariuszy, którzy będą tego chcieć i potrzebować - zaznaczył Dawid Jastrzębski.

Certyfikacja organizacji to z kolei dokument, który będzie informował potencjalnych wolontariuszy m.in. o tym, że będzie dobrze zaopiekowany, traktowany w danej organizacji, np. że będzie ubezpieczony w trakcie działań.

Certyfikacja nie będzie obowiązkowa, to będzie możliwość. O takie rozwiązanie dopytywali m.in. młodzi ludzie, którzy stawiają pierwsze kroki w życiu zawodowym.

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z PLENARNEGO SPOTKANIA GDAŃSKICH NGO W DNIU 5 LUTEGO 2022 R.

 

Główne cele, które mają zostać zrealizowane w tym roku w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu to:

  • 100 000 godzin działań wolontariackich na rzecz Gdańska,

  • powstanie 10 lokalnych centrów wolontariatu,

  • uruchomienie gdańskiego funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu,

  • uruchomienie gdańskiego funduszu ekologicznego,

  • opracowanie i uruchomienie karty wolontariusza jako komponentu karty mieszkańca,

  • I pomorski campus wolontariuszy,

  • certyfikacja kompetencji wolontariuszy i wolontariuszek,

  • certyfikacja organizacji przyjaznych wolontariuszom/kom,

  • powstanie platformy e-learningowej przystosowanej do osób niedowidzących, głuchych oraz migrantów zagranicznych,

  • I pomorskie forum wolontariatu pracowniczego.

Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu przyznawany jest od 2013 roku przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV). Decyzję o tym, która gmina zostanie Europejską Stolicą Wolontariatu, podejmuje międzynarodowe jury składające się z kluczowych osobistości związanych z wolontariatem reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, sektor prywatny, a także instytucje Unii Europejskiej. Zwycięzca ogłaszany jest podczas ceremonii organizowanej przez Europejskie Centrum Wolontariatu i obecną stolicę zazwyczaj 5 grudnia każdego roku, czyli w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza.

Europejskie Centrum Wolontariatu (The Centre for European Volunteering) to europejska sieć ponad 60 organizacji zajmujących się promocją i wsparciem wolontariuszy oraz wolontariatu w Europie na szczeblu europejskim, krajowym lub regionalnym. Za pośrednictwem sieci organizacje mają okazję współpracować ze sobą. CEV zajmuje się rzecznictwem, dzieleniem się wiedzą oraz prowadzeniem szkoleń i warsztatów. W ramach CEV osoby i organizacje działające w obszarze wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego dzielą się, uczą i inspirują siebie nawzajem. W ten sposób CEV jako wsparcie dociera do wielu tysięcy wolontariuszy i organizacji wolontariackich w Europie.

Poprzednie Europejskie Stolice Wolontariatu to: Barcelona, Lizbona, Londyn, Sligo, Aarhus, Koszyce, Padwa i Berlin.

 

TV

Światowa stolica bursztynu