Dominik Lewiński ósmy w mistrzostwach świata do lat 21 w olimpijskiej klasie iQFoil

W dniach 12-22 października w Breście odbywały się mistrzostwa świata w windsurfingowej, olimpijskiej klasie iQFoil. Złote medale we Francji zdobyli Sebastian Koerdel (Niemcy) i Marta Magetti (Włochy). Na ósmej pozycji wśród żeglarzy do lat 21 został sklasyfikowany Dominik Lewiński (Gdański Klub Żeglarski). Na 27. miejscu w klasyfikacji generalnej finiszował Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk).
( 23.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
We francuskim Breście wystartowała rekordowa liczba zawodników i zawodniczek - 264
We francuskim Breście wystartowała rekordowa liczba zawodników i zawodniczek - 264
fot. PZŻ

Rekordowa ilość uczestników

Klasa iQFoil do programu igrzysk olimpijskich została włączona niespełna trzy lata. Co roku do rywalizacji dołączają nowi zawodnicy i zawodniczki z innych klas windsurfingowych, skuszeni nie tylko olimpijskim statusem klasy, ale też jej atrakcyjnością. Pływanie na foilu (hydroskrzydło), który pozwala unosić się nad wodą, to - jak przekonują startujący - zupełnie inny wymiar emocji.

W Breście podczas mistrzostw świata rywalizowało aż 162 zawodników i 102 zawodniczki. To rekord. 

Trzynaścioro reprezentantów Polski, w tym czterech z Gdańska

W Breście wystartowało w sumie 13 reprezentantów Polski. Najwyżej sklasyfikowani zostali Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) - na siódmym miejscu, Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) - na dziesiątym. 

27. miejsce zajął Radosław Furmański (Gdański Klub Żeglarski). W kategorii wiekowej do lat 21 na ósmym miejscu został sklasyfikowany Dominik Lewiński (Gdański Klub Żeglarski). Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) był 94 a Daniel Ugniewski (Gdański Klub Żeglarski) - 122. 

- Poziom sportowy jest mocno wyśrubowany. Wielu znakomitych zawodników nie weszło nie tylko do serii medalowej, ale jak się patrzy na nazwiska, które nie zakwalifikowały się do złotej grupy, to naprawdę można się za głowę złapać. Klasa się mocno rozwija, rozwijają się też reprezentanci Polski. Każdy tego typu start procentuje nie tylko zebraniem doświadczenia, ale też mnóstwem wniosków do wyciagnięcia. Regaty w wykonaniu Polaków uważam za udane. Dawno nie mieliśmy w TOP 10 ważnych regat Polaka, więc siódme miejsce Pawła Tarnowskiego budzi uznanie i szacunek. Jesteśmy coraz bliżej medalu. Do złotej floty awansowało pięciu Polaków, co jest satysfakcjonującym wynikiem. Maciej Rutkowski zajął dziewiętnaste miejsce. Popełnił parę drobnych błędów i gdyby nie to, mógłby powalczyć o serię medalową - mówi Przemysław Miarczyński, trener Kadry Narodowej Mężczyzn w klasie iQFoil. 

Wyniki regat

Mężczyźni

1. Sebastian Koerdel (Niemcy)
2. Luuc Opzeeland (Holandia)
3. Huig Jan Tak (Holandia)
7. Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski)
19. Maciej Rutkowski (AZS Poznań) 
27. Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk)
41. Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski)
50. Dominik Lewinski (Gdański Klub Żeglarski) 
91. Tomasz Romanowski (AZS Poznań)
94. Piotr Myszka (KS AZS AWFIS Gdańsk)
99. Antoni Siwek (Sopocki Klub Żeglarski)
122. Daniel Ugniewski (Gdański Klub Żeglarski) 

Kobiety

1. Marta Maggetti (Włochy)
2. Daniela Peleg (Izrael)
3. Maja Morris (Izrael)
10. Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski)
29. Maja Kuchta (Sopocki Klub Żeglarski)
33. Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa)

Wyniki mistrzostw świata w klasie iQFoil