• Start
  • Wiadomości
  • Dokarmiasz ptaki? Korzystaj z kaczkomatu - źródła zdrowego ptasiego pokarmu

Dokarmiasz ptaki? Korzystaj z kaczkomatu - źródła zdrowego ptasiego pokarmu

Karmienie ptaków chlebem szkodzi ich zdrowiu. Zarząd Dróg i Zieleni przypomina gdańszczanom, czym najlepiej w zimie karmić skrzydlatych mieszkańców miast (nie chlebem) i stawia kaczkomaty wypełnione mieszanką ziaren - pobór paczuszki pokarmu jest bezpłatny.
11.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jeden z pierwszych kaczkomatów uruchomiono 11 stycznia 2017 r. w Parku Oruńskim

- Kaczkomaty, jak je nazwaliśmy, to drewniane domki-zasobniki, z których mieszkańcy mogą pobrać bezpłatnie torebki ze specjalną karmą dla ptactwa wodnego i bez problemu dokarmiać kaczki, czy łabędzie podczas zimowego spaceru – powiedział zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, inaugurując projekt zdrowego dokarmiania, 11 stycznia w Parku Oruńskim. - Do kaczkomatów dołączono specjalne tablice z informacją o tym, jak i czym powinno się dokarmiać ptaki zimą - bo na pewno nie chlebem!

Dzięki nowemu projektowi mieszkańcy Gdańska wybierający się na spacer do najpopularniejszych parków, czy też nad jeden ze zbiorników wodnych (lista lokalizacji kaczkomatów poniżej), będą mieli możliwość karmienia ptactwa wodnego pełnowartościową karmą. To zdrowa alternatywa dla popularnego, ale szkodliwego dla zwierząt chleba.

Kaczki z Parku Oruńskiego w Gdańsku

- Ideą projektu jest zwrócenie uwagi na to, czym karmimy ptaki w zimie - dodaje Michał Szymański, p.o. z-cy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Chleb to dla ptaków niezwykle niezdrowa dieta, jest też szkodliwy dla całego ekosystemu. Niezjedzony tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Glony pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ryb. Rozkładający się chleb może być też siedliskiem pleśni, która z kolei wydziela toksyny groźne dla ptaków wodnych - dodaje Michał Szymański.

W kaczkomatach umieszczone są 50.gramowe woreczki z mieszanką nasion (pszenica, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak, jęczmień).

- Obecnie mamy 600 kg spakowanej w takie paczuszki karmy. W miarę jej ubywania, będziemy uzupełniać pojemniki - dodaje pomysłodawczyni projektu Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni ZDiZ.

Ziarenka z kaczkomatu, pożywne i zdrowe

Pojemniki zaplanowano w 18 lokalizacjach (będą montowane sukcesywnie do 18 stycznia)

- w Parku Oliwskim,

- w Parku Przymorze,

- przy zbiorniku Wileńska,

- przy zbiorniku Srebrniki,

- przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej,

- przy zbiorniku Augustowska,

- przy zbiorniku Świętokrzyska I,

- przy zbiorniku Świętokrzyska II,

- przy zbiorniku Jeleniogórska,

- przy zbiorniku Madalińskiego,

- w Parku Oruńskim,

- przy zbiorniku Platynowa

- w Parku Chirona,

- w Parku Reagana (dwa dystrybutory),

- na zieleńcu przy ul. Pomorskiej (dwa dystrybutory),

- przy zbiorniku Spacerowa.

Krótka lekcja karmienia ptaków z gdańskiego kaczomatu

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury