• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Dodatkowe kontrole pasażerów przylatujących do Portu Lotniczego Gdańsk

Kronawirus. Dodatkowe kontrole pasażerów przylatujących do Gdańska

Działając na polecenie Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Gdyni, Port Lotniczy Gdańsk w czwartek, 12 marca, rozpoczął dodatkowe kontrole pasażerów przylatujących do Gdańska. Sprawdzana jest temperatura ciała, wszyscy pasażerowie wypełniają też karty lokalizacyjne, zawierające informacje o numerze lotu, miejscu w samolocie i numerze telefonu.
( 13.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wszyscy pasażerowie, którzy lądują w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy są badani pod kątem koronawirusa, począwszy od 12 marca 2020 r.
Wszyscy pasażerowie samolotów na trasach międzynarodowych, którzy lądują w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy są badani pod kątem koronawirusa, począwszy od 12 marca 2020 r.
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Decyzją Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Gdyni, od czwartku, 12 marca, 2020 r. pasażerowie podróżujący ze wszystkich kierunków zagranicznych, na pokładach wszystkich samolotów, wszystkich linii lotniczych, którzy lądują w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku mają sprawdzaną temperaturę ciała. Jest ona badana przy pomocy pirometrów (bezdotykowe termometry laserowe) na terenie terminalu pasażerskiego T2. W działania zaangażowani są ratownicy Zakładowej Lotniskowej Straży Pożarnej, wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ponadto, zgodnie z zaleceniami inspekcji sanitarnej, wszyscy pasażerowie przylatujący do Gdańska wypełniają karty lokalizacyjne, zawierające informacje o numerze lotu, miejscu w samolocie, numerze telefonu i adresie, pod którym będą przebywać w najbliższym czasie. Większość podróżujących wypełnia takie karty już w samolotach, na prośbę i polecenie linii lotniczych.

Procedura sprawdzania temperatury pasażerom i wypełnianie kart lokalizacyjnych powinny potrwać kilkanaście minut. Ten czas może się jednak wydłużyć, jeżeli w tym samym momencie będą kontrolowani pasażerowie z kilku rejsów. Za ewentualne utrudnienia związane z dłuższą kontrolą Port Lotniczy Gdańsk z góry przeprasza swoich pasażerów, licząc na ich zrozumienie.

Od 25 lutego do 10 marca 2020 roku, w związku zagrożeniem koronawirusem, w Porcie Lotniczym Gdańsk była sprawdzana temperatura ciała pasażerom podróżującym z Mediolanu-Bergamo. U żadnego z nich nie stwierdzono niepokojących objawów. Karty lokalizacyjne wypełniali dotychczas wszyscy przylatujący z Włoch i wyrywkowo podróżujący przez inne porty z kierunków zagrożonych. Obecnie zawieszone są wszystkie loty z Gdańska do Włoch.