• Start
  • Wiadomości
  • Do trzech razy sztuka. Zielony Staw staje się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców

Do trzech razy sztuka. Zielony Staw staje się atrakcyjnym miejscem dla okolicznych mieszkańców

Po tym, jak nie udało się wyłonić wykonawcy w postępowaniu bezprzetargowym, miasto dwukrotnie musiało ogłaszać przetarg dotyczący zagospodarowania terenu Zielonego Stawu na Jasieniu. Udało się to w sierpniu br. Trzeba było jednak zwiększyć zaplanowaną pulę środków na realizację tej inwestycji. Na "placu budowy" był nasz fotoreporter Dominik Paszliński. Zobaczcie, co uwiecznił na zdjęciach!
17.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zagospodarowanie Zielonego Stawu to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego 2016

Zielony Staw znajduje się w sąsiedztwie nowych osiedli mieszkaniowych, w pobliżu ulic Potęgowskiej i Leszczynowej. Pomysł na zagospodarowanie tego miejsca zgłoszono w 2015 r. do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. Projekt spotkał się ze sporym poparciem ze strony mieszkańców, i dzięki ich głosom miał zostać zrealizowany już w ubiegłym roku. Okazało się jednak, że nie było chętnych na wykonanie prac.

Dokumentacja projektowa gotowa była już w połowie 2016 r. Wówczas Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję, przeprowadziła postępowanie bezprzetargowe na jej wykonanie - taka formuła jest dopuszczalna, jeżeli wartość zamówienia na wykonanie robót nie przekracza 30 tys. Euro. Zgłosił się jeden oferent, ale za swoje usługi zażyczył sobie o 150 tys. złotych więcej niż zakładało miasto. Postępowanie unieważniono. DRMG ogłosiła więc, już w bieżącym roku, przetarg nieograniczony na realizację inwestycji. Tym razem wpłynęły dwie oferty, ale z ceną kilkukrotnie wyższą niż przeznaczono na ten cel w BO. Dlatego ten przetarg również trzeba było unieważnić.

Ogłoszono kolejny, ale ponownie wpłynęły oferty o wiele wyższe niż przewidziało to miasto. Władze Gdańska podjęły decyzję, by nie ponawiać po raz kolejny procedury przetargowej, za to zwiększyć pulę środków na ten cel – z 210 tys. do ponad 500 tys. złotych. Nie było bowiem pewności, czy kolejne postępowanie wyłoni wykonawcę oferującego kwotę, jaką przewidzieli miejscy urzędnicy.

Zielony Staw powinien cieszyć oko mieszkańców już na początku 2018 roku

Rok 2017 okazuje się bowiem bardzo trudnym na rynku budowlanym. Brakuje rąk do pracy. Firmy niechętnie biorą udział w przetargach dotyczących niewielkich, niskobudżetowych projektów, a jeżeli już się decydują, to często wyceniają swoje usługi na dużo wyższe kwoty niż te, które są zabezpieczone w miejskim budżecie. Problem ten dotknął w Gdańsku wielu projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Dlatego część z nich nie zostanie zrealizowana w tym roku. Zarezerwowane na to pieniądze zostaną przesunięte na przyszły rok.

Przy Zielonym Stawie przyjemnie będzie można pospacerować już na początku przyszłego roku. W ramach inwestycji zamontowane zostaną tu ławki i altana grillowa wraz z wyposażeniem. Utworzono już bezpieczne miejsce na ognisko, a wkrótce pojawią się także elementy siłowni zewnętrznej fitness oraz street workout. Powstały już ścieżki żwirowo-gliniaste oraz nawierzchnie pod elementy tzw. małej architektury.

- Na ukończeniu są prace ziemne. Rozpoczęto z kolei nasadzenia, a w najbliższych dniach zamontowana zostanie mała architektura, w tym ławki oraz urządzenia siłowni "pod chmurką" – zapowiada Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Inwestycja powinna być gotowa na przełomie 2017 i 2018 roku. 

Przeczytaj także:

Jasień. Poszukiwana firma, która zagospodaruje Zielony Staw

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?