Chcesz zostać radnym/radną Stogów? Jeszcze tylko dzisiaj możesz zgłosić swoją kandydaturę!

By zostać radnym niezbędna jest "dusza społecznika". To szansa, by zrobić coś dla innych, a także okazja, by zadbać o swoje najbliższe podwórko i sąsiedztwo - bo nikt nie zna lepiej miejsca zamieszkania niż osoba, która ma okazję w nim codziennie przebywać. Kandydaci na radnych mogą zgłaszać się do piątku, 22 kwietnia.
22.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Chcesz zostać radnych Stogów? Zgłoś swoją kandydaturę do piątku, 22 kwietnia
Chcesz zostać radnych Stogów? Zgłoś swoją kandydaturę do piątku, 22 kwietnia
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Radny dzielnicy, jako przedstawiciel mieszkańców, jest naturalnym reprezentantem tej społeczności. Praca w Radzie Dzielnicy to możliwość bycia "na bieżąco" z tym, co się dzieje w mieście, jak również wpływ na to, jak sprawy dotyczące danej dzielnicy są rozwiązywane przez urząd.

W Gdańsku funkcjonują obecnie 34 rady dzielnic. Wyjątkiem są Stogi. Poprzednią Radę Dzielnicy, w styczniu tego roku, rozwiązała Rada Miasta Gdańska, ponieważ jej członkowie nie potrafili dojść między sobą do porozumienia: w efekcie nie zwoływano sesji, a tym samym nie podejmowano i nie realizowano żadnych inicjatyw na rzecz dzielnicy i jej mieszkańców. I to właśnie mieszkańcy Stogów tracą na tej sytuacji - nie można bowiem aktualnie, z dzielnicowych środków, zorganizować np. imprezy integracyjnej, w tym sportowej czy kulturalnej, zamontować nowych ławek czy zgłosić potrzebę remontu, modernizacji danego miejsca w przestrzeni publicznej. Dlatego warto powołać nową Radę Dzielnicy.

Jak wygląda praca rady?

Radą kieruje przewodniczący i jego zastępca. Obraduje ona głównie na sesjach zwoływanych nie rzadziej niż raz na kwartał. Sesje rady są otwarte dla mieszkańców, a podejmowane przez nią uchwały i protokoły obrad jawne. Poza sesjami radni mogą spotykać się na posiedzeniach komisji, o których powołaniu decydują samodzielnie w drodze uchwały rady. Radni mają również obowiązek utrzymywać kontakt z mieszkańcami dzielnicy. Najczęściej odbywa się to na zaplanowanych dyżurach i zebraniach. Możliwe jest również nawiązanie kontaktu z radą dzielnicy za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz telefonicznie).

Jak wygląda praca zarządu dzielnicy?

Uchwały rady wykonuje zarząd dzielnicy, liczący od 2 do 4 osób. Zarząd reprezentuje również dzielnicę w kontakcie z władzami Gdańska oraz Urzędem Miejskim, którym pomaga w działaniach oraz opiniuje planowane działania. Decyzyjność rad ma jedynie wymiar finansowy.

 

Przypominamy też, że kandydatem na radnego może być tylko osoba stale zamieszkująca i ujęta w rejestrze wyborców na terenie Stogów.

Zgłoszenie kandydata na radnego musi zawierać:

- nazwę Rady do której się kandyduje,

- dane kandydata (imię/imiona, nazwisko, wiek, nr PESEL, adres zamieszkania),

- oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie.

 

1

 

Zgłoszenie kandydata na radnego może zawierać nazwę jednej organizacji społecznej lub partii politycznej popierającej kandydata, jeżeli taka jest. Poza tym takie zgłoszenie powinno być podpisane przez co najmniej 30 wyborców ujętych w rejestrze wyborców Dzielnicy Stogi.

Wybory nie zostaną przeprowadzone, jeżeli liczba zarejestrowanych kandydatów będzie mniejsza lub równa ustalonej liczbie mandatów w dzielnicy. A więc musi to być minimum 16 kandydatów. Wybory do rady dzielnicy będą ważne, jeśli weźmie w nich udział co najmniej 5 proc. osób uprawnionych do głosowania. W przypadku gdy w głosowaniu weźmie udział poniżej 5 proc. osób uprawnionych, kolejne wybory zostaną przeprowadzone już po upływie kadencji rad dzielnic w Gdańsku, a więc w 2024 r.

Harmonogram wyborczy

Kandydatury należy zgłaszać do 22 kwietnia do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku. Do tego dnia utworzone zostaną też obwody głosowania.

  • Do 27 kwietnia należy zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

  • Do 2 maja powołane zostaną obwodowe komisje ds. wyborów do Rady Dzielnicy w Gdańsku.

  • Do 17 maja należy zgłaszać kandydatów na mężów zaufania.

  • 20 maja, o godz. 24.00, nastąpi zakończenie kampanii wyborczej. Obowiązywać będzie cisza wyborcza.

  • 22 maja odbędzie się głosowanie w godz. 7.00 - 21.00.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord