Dni Muzyki Nowej 2024. W Żaku zagrają: Lotto, Merope i Toma Gouband

W programie 14. Dni Muzyki Nowej zaplanowano cztery dni koncertowe, ale odbywają się one w miesięcznych odstępach. Od stycznia do kwietnia wysłuchamy w sumie ośmiu zespołów. Przed nami lutowa odsłona festiwalu, podczas której w sobotę, 10 lutego 2024, o godz. 20, wystąpi polski zespół Lotto, a po nim - po raz pierwszy w Polsce - grupa Merope i Toma Gouband. A kto zagra w marcu?
09.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lotto_fot_ Django Knoth
Brzmienie Lotto ewoluuje na każdej płycie: od elektronicznej "Ask the Dust", rockowej "Elite Feline" (płyta roku 2016 „Gazety Wyborczej” i portalu Beehy.pe), minimalistycznej "VV" (2017) aż po "Summer" i "Axolotl" wydanych w jednym czasie (2023)
fot. Django Knoth

Jazz Forum: Jazz Jantar najlepszym festiwalem, Leszek Możdżer - Muzykiem Roku

Lotto - trzej improwizatorzy

Sobotni wieczór, 10 lutego 2024 r., rozpocznie się od występu zespołu Lotto, który od 12 lat tworzą Łukasz Rychlicki grający na gitarze, Mike Majkowski na kontrabasie i Paweł Szpura na perkusji.

“Ojcem chrzestnym” grupy był podobno Mikołaj Trzaska, który - podczas katowickiego Off Festivalu - przedstawił basiście nieznanego mu dotąd perkusistę. Wszyscy trzej instrumentaliści Lotto to znakomici improwizatorzy, którzy na kolejnych albumach pozostają równie radykalni w artystycznych poszukiwaniach. Eksplorując różne brzmieniowo gatunki, tworzą hipnotyzującą muzykę.

O ich drugim albumie "Elite Feline" czytamy na culture.pl, że to "40-minutowa mantryczna improwizacja, oparta na prostych, niemal rockowych riffach. Album został okrzyknięty płytą roku 2016 przez dziennikarzy muzycznych, spotkał się też z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy śledzących muzyczne życie Warszawy.” Faktycznie, "Elite Feline" w rankingach „Gazety Wyborczej” i portalu Beehy.pe była bezkonkurencyjna.

Ich ostatnie płyty noszą tytuły "Summer" i "Axolotl". Są różne, ale muzycy wydali je rok temu w tym samym czasie.

Duet Merope tworzą obdarzona anielskim głosem, grająca na cytrze kanklės Indrė Jurgelevičiūtė z Litwy oraz gitarzysta Bert Cools z Belgii
fot. mat. Klub Żak

Merope - łączy tradycję z nowoczesnością

Po nich na scenie Sali Suwnicowej pojawi się międzynarodowy skład. Grupa Merope, czyli zdaniem kuratora festiwalu Dni Muzyki Nowej Łukasza Komły: “nowoczesność zakodowana w tradycji” oraz Toma Gouband, charyzmatyczny perkusista. 

Dni Muzyki Nowej 2024. ROZMOWA z kuratorem

Śpiewająca i grająca na cytrze skrzynkowej (zwanej kanklės) Indrė Jurgelevičiūtė z Litwy oraz belgijski gitarzysta Bert Cools nagrywają razem płyty od ponad 10 lat. W ich wykonaniu łączenie tradycyjnych litewskich pieśni z afrykańskim, indyjskim i elektronicznym brzmieniem, daje efekt w postaci łagodnej, wręcz niebiańskiej muzyki świata.

Trzeci album zespołu, zatytułowany “Naktės” (Noce), miał oddawać nastrój nocy. Wszystkie utwory nagrano o tej porze, w intymnej atmosferze przytulnych pokoi. Powstała muzyka tak poruszająca, że członkowie Jury belgijskiego festiwalu Klarafestival, gdzie spotkają się znakomici wykonawcy muzyki klasycznej, jazzowej i współczesnej, nagrodzili ją najwyższą notą w kategorii Najlepsza muzyka świata.

Merope duo - pic Laurent Orseau
Merope łączą tradycyjne litewskie pieśni z afrykańskim, indyjskim i elektronicznym brzmieniem
fot. Laurent Orseau

Ostatni album Metrope nosi tytuł „Salos” (2021).

- "Salos”, podobnie jak “Naktės”, jest słowem zaczerpniętym z języka litewskiego i oznacza „wyspy” - tłumaczył Łukasz Komła na łamach Nowamuzyka.pl. - W rozumieniu Merope nie są to stricte geograficzne inklinacje, lecz przestrzenie językowe czy nawet szerzej – kulturowe. Elementami łączącymi oba te wydawnictwa są z pewnością stare tradycyjne pieśni litewskie po jakie sięga Jurgelevičiūtė. Jedną z nich jest pieśń zimowa “Leliumoj” opowiadająca o miłości dwojga młodych ludzi. Słychać tu nie tylko gitarę klasyczną, flet bansuri, elektronikę, odgłosy natury i piękną barwę głosu Indrė, ale także śpiew członków wileńskiego chóru kameralnego Jauna Muzika pod batutą Vaclovasa Augustinasa".

Toma Gouband
Toma Gouband - muzyk, improwizator, wynalazca i kompozytor, gra na zaaranżowanym przez siebie zestawie perkusyjnym, mającym w składzie m.in. kamienie i inne obiekty
fot. mat. Klub Żak

W Gdańsku do muzyków z Merope dołączy charyzmatyczny Toma Gouband - kompozytor, improwizator i wynalazca, którego fascynują liczby, proporcje i zjawiska polirytmiczne. Artysta nie ustaje w poszukiwaniach właściwego sobie sposobu wyrażania się w muzyce, gra na zaaranżowanym przez siebie zestawie perkusyjnym mającym w składzie przeróżne obiekty, m.in. kamienie. 

- To będzie ich pierwszy wspólny koncert w Polsce - zachęca kurator Żaka.

Sobota, 10 lutego, godz. 20

  • Lotto: Łukasz Rychlicki – gitara, Mike Majkowski – kontrabas, Paweł Szpura – perkusja
  • Merope & Toma Gouband: Indrė Jurgelevičiūtė - wokal, kanklės, Bert Cools - gitara, elektronika, Toma Gouband - perkusja, obiekty
  • BILETY: 1-dniowe karnety kosztują: 80 zł; 75 zł – na Kartę do Kultury, 40 zł – ulgowe.

     

426316726_927970289334254_3678710061159668004_n
W marcu czekamy na dwa koncerty: Lucy Humphris, której towarzyszyć będzie pianista Harry Rylance oraz Spółdzielni Muzycznej z Krakowa
fot. Klub Żak

A co nas czeka w marcu?

9 marca grającej na trąbce Lucy Humphris towarzyszyć będzie na scenie pianista Harry Rylance. To będzie ich pierwszy występ w Polsce. Po nich zagra jeden z prężniej działających polskich zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej - ośmioosobowa Spółdzielnia Muzyczna, która łączy klasykę XX wieku z twórczością młodego pokolenia. Szczególne miejsce muzycy przyznają kompozytorom polskim, takim jak Zygmunt Krauze, Paweł Mykietyn czy Agata Zubel i wielu innych. Grupę z Krakowa również usłyszymy w Gdańsku po raz pierwszy.

Uwaga! Jednodniowe karnety na koncerty 9 marca, w promocyjnej cenie 20 zł, będą w sprzedaży tylko 10 lutego w przerwie między koncertami, za okazaniem opaski (bilety są wymieniane na opaski przed pierwszym koncertem.

  • Lucy Humphris & Harry Rylance / Obscurus / Wielka Brytania: Lucy Humphris - trąbka; Harry Rylance - fortepian
  • Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble: Małgorzata Mikulska – flety, Tomasz Sowa – klarnety, Krzysztof Guńka – saksofony, Barbara Mglej - skrzypce, altówka, Paulina Woś - skrzypce, altówka, Jakub Gucik - wiolonczela, elektronika, Aleksander Wnuk - perkusja/elektronika, Aleksandra Płaczek - fortepian, instrumenty klawiszowe, elektronika
Plakat, na którym opisane są koncerty, ich daty i miejsce, ilustruje go po stronie prawej kolorowe zdjęcie urządzeń elektronicznych
Plan na kolejne dni festiwalu Dni Muzyki Nowej 2024
mat. Klub Żak

TV

Wiec solidarności w ECS z walczącą Ukrainą