Dni Gdańska w Wilnie. Prezentacja naszego regionu w stolicy Litwy

Wilno i Gdańsk łączą zarówno doświadczenia historyczne, jak i kulturowe. Swoją przyjaźń i ponad 25-letnie partnerstwo miasta umacniają poprzez szczególną tradycję – coroczny festiwal. Dni Gdańska w Wilnie trwały od 31 maja do 2 czerwca. Była to wyjątkowa okazja do zaprezentowania kultury naszego regionu i dorobku gdańskich artystów.
03.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zespół wokalno-muzyczny na scenie z towarzyszeniem
Jedną z atrakcji Dni Gdańska w Wilnie był koncert Cappelli Gedanensis. Wśród obecnych m.in. zastępca prezydent naszego miasta Piotr Borawski (w pierwszym rzędzie w środku), który przewodniczył gdańskiej delegacji
fot. Materiały UMG

Gdańska delegacja w Wilnie

Nasze miasto w Wilnie reprezentował m.in. Piotr Borawski - zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, radni Andrzej Kowalczys i Maximilian Kieturakis, Barbara Frydrych - dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury UMG oraz dyrektorzy miejskich instytucji kultury: Monika Dylewska-Libera z Gdańskiego Archipelagu Kultury, Michał Derlatka z Miejskiego Teatru Miniatura i Marek Więcławek z Cappelli Gedanensis oraz Bożena Kisiel prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski.

- Podczas wizyty w ramach Festiwalu Gdańsk w Wilnie mieliśmy okazję obserwować, jak silne więzi łączą nasze społeczności. Ponad 25-letnia współpraca między Gdańskiem a Wilnem nie tylko wzbogaca nasze miasta kulturalnie, ale także wzmacnia partnerstwo - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Jestem dumny, że możemy kontynuować tę tradycję i budować jeszcze głębsze relacje na przyszłość.

Były spotkania, pokazy, prezentacje

W programie wizyty znalazło się spotkanie z wicemerami, Simoną Bieliune i Andriusem Grigonisem, podczas którego omawiane były wspólne projekty i samorządowe doświadczenia. Bogata była także część artystyczna festiwalu. Wileński kościół św. Katarzyny wypełnił się po brzegi podczas koncertu Cappelli Gedanensis, a w Centrum Kultury w Nowej Wilejce  najmłodsza widownia mogła oglądać spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów Teatru Miniatura. W Inkubatorze Sztuki na Zarzeczu odbył się wernisaż stworzonej we współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury wystawy „Erozja i początek” autorstwa gdańskich artystek: Wioli Ujazdowskiej i Agnieszki Piaseckiej. Wystawa opiera się na głębokiej relacji między utratą i tworzeniem, erozją i transformacją na tle zmieniającego się i pełnego niepewności świata.

Zielony plakat: po prawej napisy po litewsku, po prawej narysowany rower tandem, na którym siedzą lew i lis w marynarkach
Plakat festiwalu Gdańsk w Wilnie
fot. Materiał organizatora

Jesienią odbędzie się festiwal Wilno w Gdańsku. Wydarzenie zaplanowano na początek października 2024 roku.

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024