• Start
  • Wiadomości
  • Długie Pobrzeże częściowo udostępnione, działa kładka na Wyspę Spichrzów

Długie Pobrzeże częściowo udostępnione dla pieszych, działa kładka na Wyspę Spichrzów

Spacerowicze mogą korzystać już z wyremontowanych odcinków jednego z najpopularniejszych gdańskich deptaków. Długim Pobrzeżem można przejść od strony Zielonego Mostu w kierunku zabytkowego Żurawia, a także od strony Targu Rybnego. W poniedziałek, 1 lipca, uruchomiono ponownie kładkę prowadzącą bezpośrednio z ul. Św. Ducha na Wyspę Spichrzów.
01.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu na plastikowym rowerku wodnym płynie rodzina dwoje dorosłych i dwoje dzieci, płyną rzeką, w tle widać nabrzeże, spacerujących po nim ludzi i kamienice w tle
Można już spacerować Długim Pobrzeżem, wzdłuż Motławy
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Można spacerować Długim Pobrzeżem

Zgodnie z zapowiedziami, do końca czerwca zakończono główne prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji nabrzeża, a także ułożeniem nawierzchni. Mieszkańcy i turyści mogą swobodnie przechodzić wzdłuż Motławy, choć tylko do wysokości zabytkowego budynku Żurawia. Tutaj teren planowanych robót jest ogrodzony.

Co ważne, Długie Pobrzeże jest nadal placem budowy, i pewne prace będą jeszcze prowadzone w najbliższych tygodniach na odcinkach oddanych do użytku spacerowiczom. Chodzi m.in. o montaż oświetlenia i tzw. małej architektury, a także prace wykończeniowe na murkach. Nie będą one jednak utrudniać ruchu pieszego.

- Zostaje nam jeszcze jeden odcinek przed Żurawiem. Prace w tym miejscu będą kontynuowane już po wakacjach, ponieważ są one dość skomplikowane, i należy je w odpowiedni sposób skoordynować - poinformował na Facebooku Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. 

Prace przed Żurawiem zostały wstrzymane ze względu na trwający sezon wakacyjny, który wiąże się m.in. ze zwiększoną liczbą spacerowiczów na Głównym Mieście.

W poniedziałek, 1 lipca, po kilku miesiącach przerwy związanych z trwającymi pracami przy tym nabrzeżu, ponownie uruchomiono obrotową kładkę prowadzącą na Wyspę Spichrzów.

Buspas na Spacerowej, ale jaki? Spotkanie w Osowej o wyczekiwanej inwestycji

Modernizacja Długiego Pobrzeża

Roboty prowadzone są, lub wkrótce będą, na 500-metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża. Głównym celem tej inwestycji jest bowiem wzmocnienie samego nabrzeża, ale nadal pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów czy niewielkich jednostek pływających.

W ramach prac m.in. wykonano nowe ścianki szczelne oraz przebudowano kolektor odprowadzający wody opadowe z ul. Św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy, na Wyspie Spichrzów. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Przebudowa, w tym wzmocnienie, konstrukcji Długiego Pobrzeża ma zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikom. Poprawi się też estetyka tego miejsca i przywrócone zostaną jego walory historyczne. Wykonawcą prac jest firma Doraco Sp. z o.o. Ich koszt wyniesie ponad 55 mln złotych. Prace remontowe potrwają do połowy 2025 roku. Ich realizacja częściowo uzależniona jest bowiem od warunków atmosferycznych.

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania