• Start
  • Wiadomości
  • TAK dla demokracji - Wiec na przedprożu Ratusza Głównego Miasta

TAK dla demokracji - Wiec na przedprożu Ratusza Głównego Miasta

W sobotę, 19 września, gdańszczanki i gdańszczanie, a także wszyscy, dla których demokracja jest tematem ważnym, zaproszeni są na wydarzenie organizowane przez Miasto Gdańsk. O godz. 16.00, na przedprożu Ratusza Głównego Miasta rozpocznie się Wiec Demokracji. Transmisja na www.gdansk.pl.
( Publikacja: 18.09.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku nie odbędzie się w naszym mieście piąta edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji . Decyzja ta jest oczywiście spowodowana pandemią. Zamiast debat, spotkań i rozmów Miasta Gdańsk zaprasza tym razem na Wiec Demokracji - w sobotę 19 września, o godz. 16.00 przed Ratuszem Głównego Miasta
W tym roku nie odbędzie się w naszym mieście piąta edycja "Gdańskiego Tygodnia Demokracji". Decyzja ta jest spowodowana pandemią. Zamiast debat, spotkań i rozmów, Miasto Gdańsk zaprasza tym razem na Wiec Demokracji - w sobotę 19 września, o godz. 16.00 przed Ratuszem Głównego Miasta
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

We wrześniu, przez ostatnie cztery lata, w naszym mieście organizowane było wydarzenie o nazwie “Gdański Tydzień Demokracji”. Jego inicjatorem był Paweł Adamowicz, wieloletni prezydent Gdańska, który często występował w obronie demokracji. Paweł Adamowicz mówił m.in., że nikt nie rodzi się demokratką czy demokratą, ale staje się nim dopiero po latach, w procesie socjalizacji, wychowania, kształcenia.

Podczas odbywającego się od 2016 roku Gdańskiego Tygodnia Demokracji zapraszani do dyskusji byli m.in. goście ze świata polityki, mediów, nauki. Tym razem, z powodu sytuacji związanej z pandemią, Gdański Tydzień Demokracji nie odbędzie się, ale Miasto Gdańsk wychodzi z inną propozycją dla wszystkich miłośników demokracji. Tą propozycją jest zaproszenie do współuczestniczenia w wiecu.

Prezydent Gdańska zaprasza na Wiec Demokracji w sobotę 19 września, o godz. 16.00

 

Międzynarodowy Dzień Demokracji przypada 15 września. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 8 listopada 2007 roku w rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji. 

 

plakat


Podczas wiecu przemawiać będą: europosłanka Magdalena Adamowicz, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, przedstawiciele Młodzieżowej i Senioralnej Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele mniejszości białoruskiej. 

Zaproszenie do udziału w wiecu można znaleźć także w mediach społecznościowych, gdzie czytamy:

Bez demokracji nie może być mowy o pokoju, przestrzeganiu praw człowieka, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwoju jednostek tworzących to społeczeństwo. Zapraszam was do wspólnego świętowania. Zamanifestujmy przywiązanie do wartości, które są nam w Gdańsku szczególnie bliskie: wolność, Konstytucja, równość, solidarność, praworządność. Przyjdźcie, weźcie ze sobą rodziny, przyjaciół i znajomych. Niech nas usłyszy cały świat!"

 
 Zamanifestujmy przywiązanie do wartości, które są nam w Gdańsku szczególnie bliskie: wolność, Konstytucja, równość, solidarność, praworządność - czytamy w mediach społecznościowych, gdzie pojawił się profil wydarzenia o nazwie  Wiec Demokracji
"Zamanifestujmy przywiązanie do wartości, które są nam w Gdańsku szczególnie bliskie: wolność, Konstytucja, równość, solidarność, praworządność" - czytamy w mediach społecznościowych, gdzie pojawił się profil wydarzenia o nazwie "Wiec Demokracji"
Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Wszyscy uczestnicy wydarzenia proszeni są o zachowanie szczególnych środków ostrożności, odstępu 1,5 m między sobą oraz o zasłanianiu ust i nosa. Uczestnicy są też proszeni o zabranie ze sobą flag: gdańskie, biało-czerwonych i europejskich.