Zobacz dla kogo nagrody kampanii Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska

Od 1 września do 30 listopada gdańszczanki i gdańszczanie kręcili kilometry w XI edycji rowerowej kampanii. W ubiegłorocznej rywalizacji wzięły udział 493 firmy, 47 szkół średnich, 13 uczelni i 35 dzielnic. To przełożyło się na 6215 aktywnych uczestników, który wykręcili ponad 3,6 miliony kilometrów. W czwartek 18 stycznia w Instytucie Kultury Miejskiej prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła nagrody dla zwycięzców tej edycji.
18.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupowe zdjęcie kilkudziesięciu osób z dyplomami. Pozują do zdjęcia, stojąc na scenie
Bardzo liczne grono laureatów, ale trzeba też powiedzieć, że wszystkie nagrody i wyróżnienia jak najbardziej zasłużone. Gdańszczanki i Gdańszczanie z zaangażowaniem kręcą kilometry dla Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pobiliśmy wszystkie możliwe rekordy. Co prawda było trochę łatwiej, bo po raz pierwszy w trzy miesiące, a nie dwa - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ja nieustająco Was podziwiam i dziękuję, bo myślę, że też jesteście wspaniałymi ambasadorami, niezależnie czy bijecie rekordy indywidualne, grupowe, dzielnicowe, firmowe, szkolne, czy uczelniane. Po prostu jesteście dobrym przykładem. Trzymajmy się zdrowo. Promujmy nasze miasto i zdrowy styl życia. 

Pełna rekordów XI edycja

W rywalizacji wzięły aktywny udział aż 493 firmy. To o 50 więcej w stosunku do 2022 roku. Więcej było też szkół średnich i uczelni wyższych. Tych pierwszych, było o 8 więcej niż w ubiegłym roku, co oznacza, że do gry przystąpiło aż 47 szkół. Dołączyły też 4 kolejne uczelnie, więc w sumie kilometry kręcili studenci 13 gdańskich szkół wyższych. W grze uczestniczyli mieszkańcy ze wszystkich 35 dzielnic Gdańska. To wszystko przełożyło się na łączny wynik 6215 aktywnych uczestników, a to aż o 1584 osoby więcej niż w poprzedniej odsłonie kampanii. Równie imponująco wyglądają statystyki dotyczące przejechanych kilometrów. Poprzednią edycję zamknęliśmy wynikiem 2,5 mln przejechanych kilometrów, żeby w tej wspólnie wykręcić ponad 3,6 miliony kilometrów! Gdyby ten dystans został pokonany przy pomocy samochodów, do atmosfery zasłałoby wyemitowane ok. 918 ton CO2. W tej kategorii też odnotowano spory wzrost, bo udało się oszczędzić aż o 286 ton CO2 więcej niż w 2022 roku. W trakcie trwania akcji uczestnicy spalili ponad 111 milionów kalorii! Tu wzrost względem wcześniejszej edycji wyniósł ponad 37 milionów kalorii. Jak widać na rower nie ma złej pogody, a od pobicia rekordów nie powstrzymały uczestników nawet śnieg i mróz.

Mevo 2.0 statystycznie: ulubione stacje, kiedy i jak korzystamy z roweru publicznego?

Dłuższa i z nowościami

Oprócz czasu trwania kampanii pojawiło się też sporo innych nowości. Największe wprowadzono w sposobie punktacji. Nowy system punktowania miał przede wszystkim doceniać regularność, ale także zachęcić do okazjonalnych dłuższych wypraw rowerowych. Liczba punktów zdobywana za przejechane kilometry była limitowana. Przez 6 dni w tygodniu można było zdobyć do 20 punktów, a w jeden dowolny dzień do 100 punktów za kilometry. Każdy pełny przejechany kilometr to 1 punkt. Kolejną nowością były punkty bonusowe za odwiedzenie wyznaczonych miejsc w Gdańsku. Co tydzień wskazywane było jedno miejsce bonusowe. Była to świetna okazja do poznawania ciekawych zakątków naszego miasta, ale też szansa na zdobycie dodatkowych 20 punktów we wrześniu, a w kolejnych miesiącach odpowiednio 40 i 60 punktów. Odświeżona została też aplikacja Activy, która zyskała nowy wygląd, podobnie zresztą jak cała identyfikacja graficzna kampanii. 

Mevo 2.0. Koniec testów roweru metropolitalnego - w czwartek system ruszył na 100 proc. możliwości

Kilometry, które pomagają

Ważną nowością w tegorocznej edycji kampanii była możliwość przekazania zdobytych za wykręcone kilometry środków pieniężnych, na rzecz  Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Promyk w Gdańsku. Z takiej możliwości mogła skorzystać każda osoba, która zdobyła 3333 ActveCoiny i wymieniła je na specjalny bon o wartości 100 zł. W tym roku 260 użytkowników zdecydowało się wesprzeć w ten sposób gdańskie schronisko. Oznacza to, że dzięki tej inicjatywie, na pomoc dla podopiecznych tej placówki wpłynęło 26 tys. zł.    

NASZE WIDEO Z GALI NAGRODY:

Nagrody dla zwycięzców

 • pamiątkowe torebki bikepackingowe z odblaskowym logo kampanii
 • pamiątkowe sakwy rowerowe z odblaskowym logo kampanii
 • pamiątkowe plecaki rowerowe z odblaskowym logo kampanii
 • zapięcia rowerowe (u-lock)
 • butelki termiczne z grafiką kampanii,
 • skarpetki z motywem rowerowym,
 • bony do sklepu rowerowego, bony do lokali gastronomicznych zlokalizowanych w Stacji Food Hall w Gdańsku, bony do wykorzystania w aplikacji Glovo,
 • mobilny serwis rowerowy - dla trzech zwycięskich szkół średnich,
 • nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom dla zwycięskich firm z każdej kategorii wielkościowej,
 • stojaki rowerowe i ławki - zwycięskie dzielnice

W Gdańsku powstanie 25 nowych stacji MEVO. Znamy ich dokładną lokalizację MAPA

FOTOGALERIA:

Lista laureatów kampanii Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska edycja 2023

Firmy największe > 1000 pracowników

 • I miejsce - Urząd Miejski w Gdańsku
 • II miejsce - Gdańska Stocznia „Remontowa” im. J. Piłsudskiego SA
 • III miejsce - Rafineria Gdańska Sp. z o.o.

Firmy duże: 251 – 1000 pracowników

 • I miejsce - Satel Sp. z o.o.
 • II miejsce - Carrier Fire & Security Polska Sp. z o.o.
 • III miejsce - Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Firmy średnie: 50 - 250 pracowników

 • I miejsce - Multiconsult Polska Sp. z o.o.
 • II miejsce - Grupa Technologiczna ASE
 • III miejsce - Industria Project Sp. z o.o.

Firmy małe: 11 - 50 pracowników

 • I miejsce - XTRACK Sp. z o.o.
 • II miejsce - Sigma – Projekt s.c.
 • III miejsce - Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego

Mikro firmy: 1 - 10 pracowników

 • I miejsce - R&S Adventure Grzegorz Reszka
 • II miejsce - Smarter Testing Solutions Artur Romejko
 • III miejsce - Studio Informatyczne „ADAM” Adam Niedźwiadek

Uczelnie

 • I miejsce - Powiślańska Szkoła Wyższa w Gdańsku
 • II miejsce - Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
 • III miejsce - Gdański Uniwersytet Medyczny

Szkoły średnie

 • I miejsce - Liceum Ogólnokształcące British International School Gdańsk
 • II miejsce - High International School of Gdańsk
 • III miejsce - Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia nr 20 w Gdańsku

Dzielnice duże

 • I miejsce - Orunia Górna - Gdańsk Południe
 • II miejsce - Jasień
 • III miejsce - Ujeścisko - Łostowice

Dzielnice średnie

 • I miejsce - Zaspa Rozstaje
 • II miejsce - Siedlce
 • III miejsce - Zaspa Młyniec

Dzielnice małe

 • I miejsce - Olszynka
 • II miejsce - Letnica
 • III miejsce - Wzgórze Mickiewicza

Certyfikat pracodawcy przyjaznego rowerzystom został przyznany firmom, które w kampanii Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska edycja 2022 zajęły pierwsze miejsca w swojej kategorii i przeszły pomyślnie proces certyfikacji:

 • Poziom srebrny - Powiślańska Szkoła Wyższa w Gdańsku
 • Poziom złoty - Sigma - Projekt s.c.
 • Poziom złoty - Pyszne.pl - Takeaway.com Express Poland Sp. z o.o.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska