• Start
  • Wiadomości
  • Darowizny dla szpitali bez podatku. Marszałek apeluje do Ministra Finansów

Darowizny dla szpitali bez podatku. Marszałek apeluje do Ministra Finansów

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk apeluje do Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego o zaniechanie poboru podatku od darowizn przekazywanych placówkom ochrony zdrowia w związku z epidemią koronawirusa.
25.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
szpital_zaspa-018_799x533
Darowizny dla szpitali to nie tylko maseczki, środki ochrony i do dezynfekcji, ale też spcjalsityczny sprzęt jak np respiratory. Nz. Szpital im. św. Wojciecha na Zaspie
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

„W imieniu placówek ochrony zdrowia, zarówno województwa pomorskiego, jak i całego kraju (będących spółkami prawa handlowego na mocy komercjalizacji przeprowadzonej na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej), które mimo ogromnych trudności zaopatrzeniowych oraz kadrowych zmagają się z bieżącą sytuacją, zwracam się z prośbą o zaniechanie poboru oraz umorzenie dotychczas wymaganego podatku od darowizn przekazywanych przez firmy, przedsiębiorców i osoby fizyczne placówkom ochrony zdrowia na walkę z pandemią” napisał w piśmie marszałek Struk. 

 

Dwa respiratory dla szpitala zakaźnego w Gdańsku. Wsparcie od firmy deweloperskiej

 

Zdaniem Mieczysława Struka rozprzestrzenianie się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 spowodowało, że duże firmy, przedsiębiorcy i osoby fizyczne zdecydowały się na pomoc i wsparcie podmiotów leczniczych w walce o zdrowie i życie mieszkańców w zakresie przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby pochylić się nad takimi rozwiązaniami, które stanowić będą wzmocnienie dla wielu spontanicznych inicjatyw.

Pismo do Ministra Finansów to nie jedyny apel wystosowany w ostatnich dniach do przedstawicieli rządu przez marszałka województwa pomorskiego. W piątek 20 marca Mieczysław Struk przesłał pismo do Ministra Klimatu Michała Kurtyki i Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, w którym prosi o pilne zawieszenie opłat za korzystanie ze środowiska oraz opłat związanych z gospodarką odpadami.


TREŚĆ LISTU DO MINISTRA FINANSÓW:

doc00205420200325145910-1