• Start
  • Wiadomości
  • Danuta Wałęsa, była Pierwsza Dama, będzie honorową obywatelką miasta Gdańska

Danuta Wałęsa, była Pierwsza Dama, będzie honorową obywatelką miasta Gdańska

Danuta Wałęsa, żona byłego prezydenta RP, będzie honorową obywatelką miasta Gdańska. Uchwałę w tej sprawie złożyły kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska.
18.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Danuta Wałęsa była Pierwszą Damą w latach 1990-1995
Danuta Wałęsa była Pierwszą Damą w latach 1990-1995
Anna Rezulak / KFP

Głosowanie w sprawie przyznania Danucie Wałęsie tytułu honorowej obywatelki miasta Gdańska odbędzie się na sesji RMG w czwartek 25 sierpnia.

O inicjatywie poinformowały na Facebooku Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, a także Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.

Agnieszka Owczarczak stwierdziła m.in., że uhonorowanie Danuty Wałęsy przypomina jednocześnie o udziale w walce o demokrację, jaki miały polskie kobiety - nie tylko działaczki "Solidarności", ale też żony i partnerki uczestników antypeerelowskiej opozycji.

"Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta Gdańska oraz Wszystko dla Gdańska złożyły projekt uchwały o nadaniu tytułu Honorowej Obywatelki Miasto Gdańsk pani Danucie Wałęsie.

Kobiety okresu walki o demokrację w Polsce to ciche bohaterki tamtych czasów. Organizowały życie, dbały o dom, zastępowały dzieciom nieobecnych ojców. Wspierały. Nosiły żywność do aresztu i roznosiły ulotki. Rewizje, podsłuchy, zatrzymania… Niełatwy los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy.

Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. One również w ten sposób wspierały walkę o wolną Polskę, a uosabia je Danuta Wałęsa, żona legendarnego przywódcy Solidarności".

Beata Dunajewska napisała:

"Pani Danuta przyjmie ten honor w imieniu swoim i wszystkich kobiet wspierających ruch Solidarności, dzielnie znoszących nieobecność strajkujących, czy potem, internowanych mężów biorąc na swoje barki wszystko, co przyniosło życie. Wielkie dzięki i szacunek dla Was wszystkich. Jestem dumna, że to My i właśnie teraz, w sierpniu 2022, podniesiemy rękę za przyznaniem tytułu Honorowej Obywatelką tej dzielnej kobiecie".

Honorowi obywatele Gdańska

Danuta Wałęsa urodziła się 25 lutego w 1949 r. w miejscowości Kolonia Krypy, w powiecie węgrowskim (Mazowieckie), z domu Gołoś, żona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy. Od 1968 r. mieszka w Gdańsku.

Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, przez rok pracowała w kwiaciarni Orchidea przy ul. Długiej, kwaterując u ciotek, najpierw w Brzeźnie, później przy ul. Żabi Kruk.

8 listopada 1969 r. wyszła za mąż. 10 grudnia 1983 r. w imieniu męża odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla.

Danuta Wałęsa jest m.in. przewodniczącą Rady Fundatorów Fundacji „Sprawni Inaczej”, działającej od czerwca 1989 r., honorowym prezesem gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury, członkiem Honorowej Rady Konkursu Darboven Idee Grant dla Kobiet Przedsiębiorczych.

Jest matką ośmiorga dzieci - czterech córek i czterech synów.

W listopadzie 2011 r. w Wydawnictwie Literackim ukazała się jej autobiografia “Marzenia i tajemnice”, opracowana przez Piotra Adamowicza.

W 2012 r. Danuta Wałęsa odznaczona została Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy