• Start
  • Wiadomości
  • Jeszcze czystsze powietrze. Inwestycje miasta na najbliższe lata

Jeszcze czystsze powietrze. Inwestycje miasta na najbliższe lata

- Gdańsk jako miejsce do życia wybiera wielu Polaków, są tacy którzy z południa kraju przenoszą się do nas, żeby żyć w czystym i zdrowym powietrzu. Dlatego warto dbać o poprawę powietrza - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds komunalnych. W środę, 28 marca, zaprezentowano działania na najbliższe lata, dzięki którym w Gdańsku jeszcze bardziej poprawi się stan powietrza.
28.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Konferencja nt działań poprawiających jakość powietrza w Gdańsku. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska

Działania prowadzone w Gdańsku na rzecz ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza to przede wszystkim rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej, na co miasto w latach 2015 - 2023 przeznaczyło 450 mln zł, kolejnym krokiem w tym kierunku jest prowadzona od lat termomodernizacja budynków i racjonalne gospodarowanie energią. Sposobem na czystsze powietrze w mieście jest też wsparcie dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę pieców węglowych na inne, ekologiczne źródła ogrzewania.

- Powietrze w Gdańsku nigdy nie przekroczyło polskich norm - zapewnia prezydent Grzelak. - Co nie znaczy że w jakichś miejscach czasowo nie przekroczyło norm Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego cały czas intensywnie pracujemy, żeby tę sytuację poprawić. W perspektywie dążymy do tego, aby w latach 2015 -2023 rocznie było o 330 ton pyłów mniej w powietrzu.

Nad czystszym powietrzem w Gdańsku magistrat “pracuje” już od lat, w ciągu ostatnich pięciu długość linii ciepłowniczej w mieście zwiększyła się o prawie 20 proc. W 2017 roku przyłączono do niej tzw. Górny Taras, co oznacza że 30 tys. mieszkańców trzech dzielnic - Matarni, Kokoszek i Jasienia zostało przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu zlikwidowano 17,7 ton CO2, które każdego roku trafiało do atmosfery. 

W kwietniu 2018 roku ruszy kolejna inwestycja zaplanowana do końca 2022 roku - to przyłączenie dzielnicy Osowa do nowej miejskiej sieci ciepłowniczej i dostarczenie ciepła nowym mieszkańcom dzielnicy Klukowo i Osowa.

Rozpoczęto też proces energomodernizacji budynków, szczególnie zabytkowych i likwidacji ogrzewania węglowego. Odbywa się to w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i programu KAWKA. W ramach tych programów z zasobów komunalnych, w których obecnie jest 7088 mieszkań z ogrzewaniem węglowym, w 592 mieszkaniach ogrzewanie jest już likwidowane. Około 3 tys. mieszkań w ciągu najbliższych 5 lat ma techniczną możliwość podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Także  w tym roku w ramach programu „Ekologiczna rodzina” miasto m.in. zwiększyło kwotę jednorazowej dotacji na zamianę ogrzewania węglowego na gazowe, elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej z 5 na 6 tys. zł. Od 2019 roku planowana jest kolejna podwyżka z 6 na 7 tys. zł. 

- Myślimy też o smogu komunikacyjnym - dodaje prezydent Grzelak. - Pod tym kontem myślimy o inwestycjach w taborze komunikacyjnym czyli wyeliminowaniu autobusów, które w największym stopniu zatruwają powietrze. Wymienionych zostanie 46 autobusów, już w czwartym kwartale tego roku przyjadą do Gdańska.


ZOBACZ PREZENTACJĘ TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku