• Start
  • Wiadomości
  • Czym ogrzewasz swój dom? Do końca czerwca musisz to zgłosić do CEEB

Czym ogrzewasz swój dom, mieszkanie, lokal? Do końca czerwca musisz to zgłosić

Tylko do końca czerwca br. mają czas wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, aby złożyć deklaracje o źródłach ogrzewania. Dotyczy to wszystkich, których źródła ciepła zaczęły działać przed 1 lipca 2021 r. Dane trafiają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Informacje można przekazywać m.in. drogą elektroniczną i jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób dopełnienia obowiązku. Do tej pory wpłynęło tylko 30 proc. takich deklaracji.
( Publikacja: 15.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ul. Franciszka Szuberta oraz zbiornik retencyjny Suchanino przy ul. Wileńskiej w Gdańsku
Ul. Franciszka Szuberta oraz zbiornik retencyjny Suchanino przy ul. Wileńskiej w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji CEEB?

  • w przypadku budynków jednorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku;
  • w przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel).

Co to jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)?

- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to ogólnopolska baza danych dotycząca źródeł ciepła zainstalowanych w domach na terenie poszczególnych gmin. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do składania deklaracji, w których informują o sposobie ogrzewania swoich domów - przypomina Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - W ten sposób powstanie "mapa" emisyjności budynków w całym kraju.

Celem stworzenia systemu informacji jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń - emisji substancji powodujących smog. CEEB to bardzo ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych. To również miejsce, gdzie dostępne są informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła. CEEB to również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej. 

Ile procent budynków w Gdańsku zgłoszono do CEEB?

Zgłoszenia muszą dokonać wszyscy właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła o mocy do 1MW. Właściciele lub zarządcy nieruchomości, w których ogrzewanie zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021 roku, na złożenie deklaracji mają czas do 30 czerwca 2022 r. Natomiast ci, których źródło ciepła rozpoczęło działanie już po 1 lipca 2021, muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu dwóch tygodni od momentu jego uruchomienia.

- Osoby, które tego nie zrobią, muszą liczyć się z wysokimi mandatami, nawet do 5 tys. zł. Warto to zrobić, tym bardziej, że wpis do tego rejestru daje możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju programach rządowych – tłumaczy Piotr Borawski.

- Z całej puli budynków przypisanych do obszaru naszego miasta, który wynosi ponad 44 tys. punktów adresowych, do tej pory wpłynęło do nas zaledwie 30 proc. wniosków – podkreśla Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki.   

Od lewej: Mariusz Sadłowski dyrektor Biura Energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Piotr Borawski z-ca prezydent Gdańska podczas konferencji prasowej poświęconej obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Od lewej: Mariusz Sadłowski dyrektor Biura Energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Piotr Borawski z-ca prezydent Gdańska podczas konferencji prasowej poświęconej obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Jakie informacje w deklaracji CEEB?

- Procedura jest bardzo prosta. Deklarujemy jedynie, jakie posiadamy źródło ciepła, ilość i w przypadku kotłów na paliwo stałe, rodzaj stosowanego paliwa. Co bardzo ważne, deklarację ma obowiązek złożyć każda nieruchomość. Dotyczy to budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Muszą to zrobić właściciele lub zarządcy tych budynków. Warto więc dopilnować swoich zarządców, czy złożyli deklaracje w odpowiednim terminie - radzi Mariusz Sadłowski.  

Od kopciucha po piec V klasy, czyli kilka godzin ze służby Eko Patrolu Straży Miejskiej

Jak złożyć deklarację CEEB?

Deklaracje można składać na dwa sposoby. Zdecydowanie łatwiejszą i wygodniejszą formą jest wypełnienie formularza na stronie www.zone.gunb.gov.pl lub https://ceeb.gov.pl/. Jeżeli jednak ktoś chciałby przekazać informacje o sposobie ogrzewania swojego domu w formie papierowej, należy wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą na adres: Urząd Miejski, Biuro Energetyki , ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.

Mieszkańcy, którzy chcą złożyć deklarację osobiście mogą to zrobić w oddziałach Urzędu Miejskiego:

  • Partyzantów 74 - pokój nr 103
  • Nowe Ogrody 8/12 - pokój nr 40, parter
  • Wilanowska 2 - stanowisko przy wejściu do budynku

Szczegółowe informacje, instrukcje oraz wzory formularzy dostępne są na stronie BIP.