• Start
  • Wiadomości
  • Czy UE to tylko „bankomat”? Rozmowa z Magdaleną Adamowicz – sobota godz. 12.30

Czy UE to tylko „bankomat”? Rozmowa z Magdaleną Adamowicz – sobota godz. 12.30

9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. Z tej okazji zapraszamy do zobaczenia programu "Wszystkie Strony Miasta", a w nim rozmowy o przyszłości wspólnoty z posłanką do Parlamentu Europejskiego Magdaleną Adamowicz. Emisja na stronie gdansk.pl w sobotę 9 maja o godz. 12.30.
09.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego
Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


9 maja 1950 r. minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman zaprezentował swój słynny plan, dotyczący wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla w RFN i Francji. Chodziło o to, by te dwa zwaśnione przez lata państwa wspólnie koordynowały strategiczny przemysł zbrojeniowy Zachodnich Niemiec i doprowadziły go do integracji z gospodarkami innych krajów. Dwa lata później powołana została do życia Europejska Wspólnota Węgla i Stali, do której oprócz Francji i Niemiec przystąpiły jeszcze Belgia, Holandia, Włochy i Luksemburg.

Plan miał za zadanie ekonomicznie powiązać Francję i Niemcy. Dzięki wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla można było kontrolować przemysł zbrojeniowy Zachodnich Niemiec i zarazem zintegrować go z innymi gospodarkami. Dzięki temu wojna stałaby się niemożliwa z przyczyn ekonomicznych. Plan miał również za zadanie podwyższyć stopę życiową społeczeństw i stał się początkiem europejskiej integracji. W 1957 roku 6 państw podpisało traktaty rzymskie, na mocy których powołano Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). Takie były początki dzisiejszej Unii Europejskiej.

Czy możliwa jest dzisiaj dalsza integracja państw wspólnoty, czy też UE zostanie rozbita przez partykularne interesy państw narodowych? Jak europejczycy powinni zwalczać hejt, fake newsy i nienawiść ? Jaki będzie unijny budżet? Czy wspólnota ogranicza się tylko do kwestii finansowych?

O te wszystkie sprawy zapytamy w programie „Wszystkie Strony Miasta” posłankę do Parlamentu Europejskiego Magdalenę Adamowicz. Emisja 9 maja o godz. 12.30 na gdansk.pl. Zapraszamy!