• Start
  • Wiadomości
  • Są chętni na stworzenie atrakcyjnego Parku Uphagenów w Pieckach-Migowie

Są chętni na stworzenie atrakcyjnego Parku Uphagenów w Pieckach-Migowie

Uporządkowanie terenu, wytyczenie ścieżek spacerowych, do tego ławki, siłownia plenerowa i wiele innych. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakończyła dziś przetarg na realizację projektów Budżetu Obywatelskiego pod wspólnym hasłem: "Park Uphagenów - zielone centrum dzielnicy - miejsce wypoczynku i aktywizacji seniorów w rejonie ul. Piecewskiej przy stacji paliwowej i przychodni".
( 14.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać przede wszystkim zielony kwadratowy teren porośnięty trawami i drzewami, wokół niego stoją różnej wielkości budynki
Kameralny Park Uphagenów mieści się przy ul. Piecewskiej
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Gdzie znajduje się Park Uphagenów?

W ramach inwestycji realizowane będą projekty z trzech edycji Budżetu Obywatelskiego: 2021, 2022, 2023 oraz ze środków Rady Dzielnicy Piecki - Migowo.

Park Uphagenów znajduje się w sercu dzielnicy Piecki-Migowo, przy ul. Piecewskiej, tuż za największą w tej dzielnicy przychodnią lekarską.

Przyjdź na spotkanie z prezydent Gdańska, przy ul. Wielkopolskiej

Obszar, dla którego przygotowano wcześniej dokumentację projektową, zajmuje powierzchnię około 3627 mkw. Zielony i mocno zarośnięty dziś teren, sąsiaduje z budynkiem wielorodzinnym, a także z obiektem usługowym, parkingiem, dyskontem spożywczym oraz ze stacją paliw oddzieloną murem oporowym.

W centrum działki rosną przede wszystkim tzw. samosiejki, ale zauważyć można też pozostałości dawnego sadu owocowego. Teren jest również zarośnięty wysokimi chwastami, co zniechęca obecnie do przebywania w tym miejscu.

na zdjęciu okrągła drewniana ławka otaczająca pień drzewa
To przykładowa ławka wykonana wokół pnia drzewa, w jednym z miast europejskich. Podobne powstaną w parku przy ul. Piecewskiej
Mat. Dokumentacja projektowa

Co zaplanowano w Parku Uphagenów?

Przy ul. Piecewskiej zaproponowano stworzenie parku sąsiedzkiego, który ma być miejscem integracji społeczności lokalnej, dostosowanego do potrzeb wszystkich grup wiekowych. I tak, stworzony zostanie przede wszystkim układ ścieżek, głównie w miejscach istniejących obecnie przedeptów. Będą one miały nawierzchnie gliniasto - żwirowe.

Zaplanowano też budowę placu zabaw dla dzieci w różnym wieku, z elementami sensorycznymi oraz urządzeniami dostosowanymi dla dzieci niepełnosprawnych czy o obniżonej sprawności. Będą strefy relaksu wyposażone w ławeczki, kosze na śmieci, hamaki oraz stoliki do gry w szachy lub warcaby, nie zabraknie stojaków na rowery. Z myślą o miłośnikach aktywnego wypoczynku zamontowane zostaną urządzenia siłowni plenerowej. Nie zapomniano o zwierzętach - powstaną tu enklawy przyjazne owadom, ptakom oraz drobnym ssakom takie jak łąki kwietne, karmniki, budki dla ptaków i specjalne skupiska zieleni. Będzie też ogród deszczowy i tablica informacyjna z odniesieniem do historii Parku Uphagenów.

Masterplan Parku Południowego gotowy

na grafice stolik do gry w szachy, przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a więc są trzy krzesełka i wózek inwalidzki
To przykładowy stolik do gry w szachy, przystosowany dla osób niepełnosprawnych
Mat. Dokumentacja projektowa

Jakie urządzenia pojawią się na placu zabaw i siłowni?

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach zaplanowano montaż takich urządzeń jak trampolina, koło optyczne z napędem, tablica z cyframi Braille’a, głuchy telefon.

Urządzenia zabawowe będą splatać się pomiędzy typowymi jak i niestandardowymi, naturalnymi rozwiązaniami. W doborze materiałów kierowano się tymi naturalnymi o konstrukcji drewnianej z elementami stali nierdzewnej i przeplotniami linowymi. Zaprojektowano również osobną strefę rekreacji dla dorosłych, czyli siłownię plenerową z takimi urządzeniami jak: narty biegowe, przyrząd do "wyciskania" dla niepełnosprawnych, motylek, koła Tai Chi, jeździec, wiosło, urządzenie do ćwiczeń mięśni brzucha i drabinka.

Rewitalizacja Biskupiej Górki: - Przenosimy kamienice w XXI wiek

grafika przedstawia urządzenie typu głuchy telefon  do zabawy dla dzieci
Tak wygląda przykładowe urządzenie typu "głuchy telefon" do zabawy dla dzieci
Mat. Dokumentacja projektowa

Strefa wyciszenia

W centrum parku, w miejscu rosnącego obecnie drzewostanu, zaprojektowano strefę wyciszenia m.in. ze stolikami do gry w szachy bądź warcaby oraz okrągłymi ławkami otaczającymi istniejące drzewa. Przewidziano również stojaki na rowery. Na terenie parku minimalna szerokość ścieżek spacerowych dla pieszych wynosić będzie 1,5 m.

Koncepcja zagospodarowania zielonego terenu przy ul. Piecewskiej została opracowana we współpracy Rady Dzielnicy Piecki-Migowo z Biurem Rozwoju Gdańska w ramach projektu Gdańskie Przestrzenie Lokalne.

Czworo zainteresowanych realizacją inwestycji

Na realizację tych projektów Miasto zabezpieczyło dokładnie 1 078 434,68 złotych. Wpłynęły cztery oferty, które będą analizowane. Co istotne, aż trzy z nich mieszczą się w zaplanowanym budżecie:

  1. „WT BONSAI” Sp. z o.o. - 1 012 118,29 zł
  2. FB-JELCZ Sp. z o.o - 1 237 934,67 zł
  3. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Niweleta” Adam Linko - 894 010,13 zł
  4. UNION INVEST Sp. z o.o. - 1 059 426,69 zł.