• Start
  • Wiadomości
  • Święto Miasta w innej formie przeciw epidemii: #CzasNaGdańsk - atrakcje na sobotę i niedzielę

Święto Miasta inaczej podczas epidemii: #CzasNaGdańsk - w ostatni weekend maja atrakcje dla mieszkańców i przyjezdnych

Ograniczenia związane z epidemią sprawiły, że nie może odbyć się Święto Gdańska takie jak co roku. Jednak Miasto postarało się o atrakcje: kino samochodowe, możliwość przejażdżki zabytkowym tramwajem, wystawę on-line w muzeum i konkursy w mediach społecznościowych. Wszystko będzie się działo w najbliższą sobotę i niedzielę, 30-31 maja. Koronawirus nam nie przeszkodzi w roztropnym świętowaniu.
( 29.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jedną z tradycji Święta Miasta jest rozdawanie flag Gdańska mieszkańcom (nz. wolontariuszki z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta ds. edukacji i usług społecznych). W tym roku nie będzie to możliwe, ze względów bezpieczeństwa epidemicznego. Miasto przygotowało takie atrakcje, które nie grożą zdrowiu i życiu gdańszczanek i gdańszczan
Jedną z tradycji Święta Miasta jest rozdawanie flag Gdańska mieszkańcom (nz. wolontariuszki z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta ds. edukacji i usług społecznych). W tym roku nie będzie to możliwe, ze względów bezpieczeństwa epidemicznego. Miasto przygotowało takie atrakcje, które nie grożą zdrowiu i życiu gdańszczanek i gdańszczan
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W kinie samochodowym

Wszyscy, którzy tęsknią za kinem i oglądaniem filmów na wielkim ekranie w końcu będą mogli z tego skorzystać. W ostatnią sobotę i niedzielę maja na Placu Zebrań Ludowych pojawi się kino samochodowe na 100 pojazdów, z ekranem o wymiarach 12 na 7 metrów.

Wjazd bez biletu, ale po rejestracji i za okazaniem paragonu... z jednego z lokali gastronomicznych z Gdańska. Taka forma „opłaty” ma na celu wesprzeć lokalnych przedsiębiorców. Listę gdańskich lokali można znaleźć TUTAJ. Również na miejscu będzie możliwość zamówienia przekąsek.

W programie planowane są dwa seanse: o 17:00 dla dzieci i o 21:30 dla młodzieży i dorosłych.

Repertuar

Sobota

  • 17:00 Amazonia. Przygody Małpki Sai
  • 21:30 La La Land

Niedziela

  • 17:00 Praziomek Godzina
  • 21:30 Prawda

Aby wjechać do kina konieczna jest wcześniejsza rejestracja, która ruszy we wtorek 26 maja i potrwa do piątku 29 maja. Będzie możliwa przez tę stronę: https://kino.gcb.visitgdansk.com/. Tu też jest dostępny regulamin kina samochodowego.

 

czasnagdansk

 

Zobacz wirtualną wystawę i posłuchaj koncertu

Znajdzie się też coś dla wielbicieli historii. Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę online „Gdańsk. Widok ogólny/fot. M. Murman”. Wirtualna ekspozycja przywraca pamięć o gdańskim fotografiku Marianie Murmanie, autorze zdjęć wykorzystanych do popularnych pocztówek ukazujących widoki Gdańska. Na stronie www.murman.pl zostaną umieszczone wybrane zdjęcia autora w kategoriach: „miasto”, „ludzie” i „port” oraz przedmioty związane z autorem zdjęć. Widz znajdzie się w trójwymiarowej przestrzeni, bezpośrednio przed wielkoformatowym obrazem zdjęcia wzbogaconego o dodatkowe efekty 3D. Strona ruszy w sobotę, 30 maja.

Ponadto, w ramach akcji #CzasNaGdańsk w niedzielę, 31 maja, o godz. 13:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi koncert w wykonaniu carillonistki miejskiej Moniki Kaźmierczak (carillon) oraz Laury Haras (śpiew, flet). Transmisja online na profilach na Facebooku: „Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska” oraz „Muzeum Gdańska”. 

 

Zabytkowy tramwaj i rozświetlone miasto

W weekend 30-31 maja możliwy też będzie darmowy przejazd zabytkowym tramwajem. Udekorowany flagami i herbem miasta tramwaj będzie kursował na trasie Strzyża - Dworzec Główny PKP - Siedlce. 

ROZKŁAD JAZDY

tramwaj mala

 

A skoro Gdańsk świętuje musi być to widoczne w przestrzeni miasta. Dlatego będą w niej powiewać flagi Gdańska, a miasto rozbłyśnie. W sobotni wieczór herb miasta zostanie wyświetlony na budynku Ratuszu Głównego Miasta. Dedykowana iluminacja pojawi się na stoczniowym dźwigu przy ul. Narzędziowców, rozświetli się też napis "GDAŃSK" na Ołowiance.

 

Ponadto na profilu gdansk_official na Instagramie odbywać się będą konkursy z nagrodami. Sprawdź, co wiesz o swoim mieście i wygraj sportowe gadżety.

Pamiętaj 30 i 31 maja to #CzasNaGdańsk.