• Start
  • Wiadomości
  • Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak odpowiadają na czacie na pytania mieszkańców

Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak odpowiadają na czacie na pytania mieszkańców

Ruch na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych, inwestycje drogowe w mieście, mieszkania komunalne, postępy budowy wiaduktu na Biskupiej Górce - to niektóre z problemów poruszanych podczas cotygodniowego czatu z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W ten wtorek prezydent zaprosiła do rozmowy Piotra Grzelaka, zastępcę prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa. 
13.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
skrocna dulkieiwcz
 

 

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami miast. Rozmowy o współpracy

 

Prezydent Dulkiewicz spotkanie z mieszkańcami rozpoczęła jak co tydzień od przekazania informacji dotyczących statystyk zakażeń koronawirusem w Gdańsku. 

- Tylko przez ostatni tydzień w Gdańsku zachorowało 498 osób - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Przypomnę, że od początku epidemii zachorowało w Gdańsku niecałe 2 tysiące osób, więc przez ten ostatni tydzień zachorowała aż jedna czwarta tej liczby. W ostatniej dobie to 57 osób. Nie jest dobrze i wiedzą to wszyscy, którzy śledzą statystyki. W Gdańsku kwarantanną objętych jest obecnie niemal dwa tysiące osób. Państwo też często pytacie o wykorzystanie respiratorów w szpitalach, wszystkie są wykorzystane, ale to nie sprzęt leczy ludzi, ale sprzęt razem z personelem. Dzisiaj największym wyzwaniem jest oczywiście personel medyczny. 

Prezydent poinformowała też o sytuacji w szkołach - w trzech gdańskich placówkach odbywa się nauczanie zdalne z powodu zakażeń koronawirusem, nauczanie hybrydowe odbywa się w 16 placówkach w mieście.  

Aleksandra Dulkiewicz przekazała informację o dzisiejszym spotkaniu online prezydentów największych miast z premierem Mateuszem Morawieckim.

- To było pierwsze od pół roku spotkanie premiera z samorządowcami - powiedziała prezydent Gdańska. - Głównym tematem były szpitale i szkoły. Krótko mogę podsumować to spotkanie: jesteśmy w dialogu, padła obietnica dalszych kontaktów, czekamy też na konkretne wskazania i działania, bo koronawirus to nie jest temat polityczny. To temat, który dotyka każdego z nas. Uważajmy na siebie, nie przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach z dużą liczbą osób, nośmy maseczki, zasłaniamy usta i nos prawidłowo.

 

Każdy może pomóc – ruszyła świąteczna akcja dla gdańskich dzieci

 

Jeden z mieszkańców zapytał o mieszkania komunalne, ile zostanie oddanych w tym, ile w przyszłym roku. 

Prezydent Grzelak podkreślił, że w planach jest oddanie tysiąca mieszkań komunalnych w ciągu kadencji i plan ten pozostanie niezachwiany. Stwierdził, że są przesunięcia w ich realizacji z racji koronawirusa, ale to przesunięcia czasowe. Przypomniał też, że miasto w tej kadencji ma w planach wyremontowanie około 200 lokali komunalnych.

- Trzeba jednak mieć świadomość, jak sytuacja wygląda - mówił Piotr Grzelak. - Ponad 90 proc. naszego zasobu jest sprzed 1945 roku. Można działać “na akord” i remontować jak największą ilość mieszkań komunalnych, ale później mielibyśmy kłopoty, bo tego typu budynki wymagają kompleksowej przebudowy, docieplenia, remontów izolacyjnych itd. Nie chcemy remontować lokalu i za chwilę widzieć, że wyszedł grzyb. Bywa że remont jednego lokalu to jakieś 70 do 100 tys. złotych. Ale tego wymaga kompleksowe podejście do remontu. 

grobypszinksi
Mieszkańcy Gdańska podczas czatu z prezydent Dulkiewicz i prezydentem Grzelakiem pytali o to, czy cmentarze będą otwarte 1 listopada  
                                                                                                                                                                        Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Kolejne pytanie dotyczyło cmentarzy - czy będą otwarte na Wszystkich Świętych? 

Prezydent Grzelak wyjaśnił, że miasto przygotowuje się do wariantu, w którym cmentarze będę otwarte, ale w taki sposób aby bezpiecznie rozprowadzić ruch odwiedzających. Podkreślił, że to jest największym wyzwaniem w przypadku Wszystkich Świętych - i na cmentarzu na Srebrzysku, i na Łostowicach, bo tam zawsze ruch pieszych kumuluje się na głównych alejach. 

- Naszym dziś kluczowym zadaniem, jeżeli cmentarze w Polsce będą otwarte na Wszystkich Świętych, jest takie rozprowadzenie ruchu, żeby ludzie korzystali z wszystkich możliwych wejść na cmentarze - tłumaczył prezydent Grzelak. - Każdy cmentarz ma kilka wejść, rzecz w tym, aby tak pokierować ruchem, aby odwiedzający z nich korzystali, żeby bezpośrednio kierowali się do grobu. 

 

Ranking Perły Samorządu 2020: Gdańsk najlepszy wśród dużych miast, sukces Sopotu i Gdyni

 

Prezydent Dulkiewicz przypomniała o akcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie “Każdy może pomóc”. To akcja społeczna skierowana do najbardziej potrzebujących rodzin. Szczegóły na jej temat można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. 

Aleksandra Dulkiewicz powiedziała o wygranej miasta w dorocznym plebiscycie “Dziennika Gazety Prawnej”. Gdańsk w plebiscycie oceniającym różne aspekty funkcjonowania miasta zajął pierwsze miejsce i otrzymał Perłę samorządu w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. 

- Dostaliśmy też nagrodę w kategorii mediów elektronicznych za unikatowy profil miasta Gdańska w aplikacji Spotify - powiedziała prezydent Gdańska. - Nasz profil na Facebooku, profil Miasta Gdańska w ostatnich dniach lubi już ćwierć miliona osób. To duża radość.

Całość rozmowy można odsłuchać na FB prezydent Gdańska - zobacz tutaj.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska