• Start
  • Wiadomości
  • Wigilia Duszpasterstwa Akademickiego "Górka". Był ciepły posiłek i paczki dla potrzebujących

Wigilia Duszpasterstwa Akademickiego "Górka". Był ciepły posiłek i paczki dla potrzebujących

Kilkaset osób, przede wszystkim ubogich i w kryzysie bezdomności, skorzystało z zaproszenia Duszpasterstwa Akademickiego "Górka", i w środowe popołudnie, 22 grudnia, wzięło udział w dedykowanym im świątecznym spotkaniu. Wziął w nim udział także zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda, którzy złożyli obecnym życzenia świąteczne.
( Publikacja: 22.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duszpasterstwo Akademickie Górka , jak co roku, przygotowało świąteczne spotkanie dla osób w potrzebie
Duszpasterstwo Akademickie "Górka", jak co roku, przygotowało świąteczne spotkanie dla osób w potrzebie
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Był ciepły barszcz i bigos, było też sporo słodkich wypieków. Była okazja do tego, by się ogrzać, a przy okazji spotkać się i porozmawiać z innymi osobami, także borykającymi się z różnymi problemami.

„Wigilia z osobami potrzebującymi i w kryzysie bezdomności” to akcja organizowana od 30 lat przez związane z gdańskimi dominikanami Duszpasterstwo Akademickie „Górka”, działające przy Kościele św. Mikołaja. Każdego roku na ich zaproszenie odpowiadają setki osób. Podobnie było też w tym roku. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z panującą pandemią i związanymi z nią obostrzeniami sanitarnymi, by nie skupiać zbyt dużej liczby osób w jednym miejscu, zorganizowano dwa duże namioty, które rozstawiono w dwóch miejscach - na Targu Węglowym przy Drzewku Milenijnym oraz na placu przy Bazylice Św. Mikołaja.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali poczęstunek dla około 600 gości - tyle osób pojawiło się przed rokiem.

- Braliśmy jednak pod uwagę, że chętnych może być w tym roku więcej, dlatego przygotowaliśmy się na taką sytuację - mamy jeszcze więcej posiłków. Jedzenia na pewno wystarczy dla wszystkich - zaznacza pani Matylda Wąsowicz z Duszpasterstwa Akademickiego "Górka".

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15. Nie było dużych tłumów w jednym czasie - zaproszeni goście przychodzili stopniowo, częstowali się, ogrzewali, rozmawiali ze sobą.

 

Z życzeniami do osób w kryzysie bezdomności przyszedł zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak i metropolita gdański abp Tadeusz Wojda
Z życzeniami do osób w kryzysie bezdomności przyszedł zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, o. Paweł Koniarek OP i metropolita gdański abp Tadeusz Wojda
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Inicjatywa wigilii finansowana jest każdego roku z datków, jakie przekazują wierni i parafianie Kościoła Św. Mikołaja. Są też prywatni sponsorzy, którzy każdego roku przekazują na ten cel konkretne produkty spożywcze, chemiczne, itp.

- Takich osób jest bardzo dużo. W tym roku także dostaliśmy sporo paczek od różnych firm. Wierni z parafii także wspierali akcję finansowo, w postaci datków - zaznacza pani Matylda.

Nie brakowało też chętnych, którzy postanowili osobiście wesprzeć organizację samego wydarzenia. Przy przygotowaniu, a następnie wydawaniu posiłków, pracowało w środę ponad 30 osób. Co ciekawe, "Górka" szukała chętnych głównie poprzez portale społecznościowe i spotkała się z pozytywnym odzewem.

Pierwsze przygotowania do tego grudniowego spotkania dla potrzebujących rozpoczęły się już pod koniec listopada. Szykowanie samych posiłków miało miejsce z kolei w ostatnich dniach w specjalnej kuchni, która znajduje się na terenie parafii Św. Mikołaja.

- Tam mamy odpowiednie duże garnki i inne niezbędne urządzenia oraz naczynia- zaznacza pani Matylda.

Oprócz wigilijnego spotkania przyszykowano także paczki, które trafią do gdańskich noclegowni.

 

 

To nie jedyna inicjatywa kierowana do osób w potrzebie. Gdańscy restauratorzy i hotelarze zrzeszeni w Polskiej Izbie Gospodarczej po raz 31. zorganizują posiłki dla najbardziej potrzebujących. Ze względu na trwającą pandemię wsparcie będzie przygotowane w formie paczek. 23 i 24 grudnia przedsiębiorcy spotkają się z rodzinami w potrzebie, samotnymi matkami i osobami w kryzysie bezdomności przebywającymi w gdańskich noclegowniach. Przedsiębiorcy organizują tę alternatywną formę wigilijnej wieczerzy z inicjatywy Piotra Dzika, radnego Rady Miasta Gdańska.